Lt / En
Kipras Dubauskas. Dienanakčiavimas
Kuratorė: Ūla Tornau
2020.07.10 – 09.06
Parodos atidarymas vyks liepos 10 d., penktadienį:

18:00 Atidarymas
20:00 Grupės „Truck“ (Vokietija) koncertas ŠMC vidiniame kieme antrame aukšte
21:00 DJ Baron Wetschie ŠMC skulptūrų kieme


Kviestiniai menininkai: Alexandre Bavard, Adam ir E. B. Itso, Mykolas Cibutavičius, Eglė Razumaitė, Styrmir Orn Gudmundson, Noise Ladder, Jon Benjamin Talleras, TRUCK ir kiti.

Kuratorė: Ūla Tornau


„Dienanakčiavimas“ – tai Kipro Dubausko personalinė paroda ant ŠMC stogo, kviečianti neįprastais maršrutais patirti pastatą ir miestą. Ji sukonstruota reaguojant į pandemijos metu pakitusį santykį su viešosiomis erdvėmis ir siekiant prieš artėjančią ŠMC pastato rekonstrukciją sujungti jo vidų ir išorę.

Parodoje išsamiai pristatoma lietuvių skulptoriaus ir analoginio kino kūrėjo Kipro Dubausko kūryba. Tai vienas įdomiausių̨ jaunosios kartos menininkų, kuris pastaruosius dešimt metų aktyviai dalyvauja Lietuvos ir tarptautinėje meno scenose. Jo kūriniuose ryški pogrindžio – geografinio ir urbanistinio, institucinio ir politinio – tema. Jis tyrinėja mažai kam žinomas miestų erdves ir maršrutus, tokius kaip požeminiai miesto infrastruktūrų̨ tuneliai, jungiantys skirtingas miestų dalis, arba tik specifinėms grupėms ar vietiniams žinomi, o gal apskritai pamiršti takai. Kipras organizuoja pasivaikščiojimus po šias vietas, jas filmuoja, rastas medžiagas ir vaizdus panaudoja instaliacijose, kurdamas pusiau fikcinius naratyvus ir patirtis. Požeminės ar pogrindinės teritorijos – tai paralelinės miesto erdvės, kurios menininko kūryboje tampa savita institucinės ir socialinės kritikos poetika. Nuo 2010 m. Dubauskas domisi analoginio kino raiška, savo filmus integruoja į kuriamas savitas architektūrines ir skulptūrines aplinkas. Jo praktikoms svarbūs įvairūs bendradarbiavimo būdai, kuriuos pasitelkia ir šioje parodoje.

Parodos „Dienanakčiavimas“ struktūrą̨ sudarys kelios architektūriškai atskirtos erdvės, atitinkančios skirtingus nakties ir dienos, požemio ir pasaulio, pogrindžio ir viešojo gyvenimo režimus. Parodoje bus pristatytos architektūrinės intervencijos, kelios didelių matmenų skulptūrinės instaliacijos, naujas 16 mm kino filmas ir kviestinių menininkų kūriniai. Į įrengtą repeticijų studiją dirbti kviečiami muzikos kūrėjai, kurie parodos metu gyvai kurs skirtingus garso takelius menininko pagrindiniam filmui ir ekspozicijos erdvei.

Parodoje permąstomi meno institucijų veiklos mechanizmai – parodos erdvės, menininko, žiūrovo vaidmenys, ir siūlomos žaismingos ir įtraukiančios alternatyvos. Tyrinėjamos aktualios bendravimo, privatumo, materialumo, socialinės atskirties ir laisvės temos. Norint pritraukti kuo įvairesnes lankytojų grupes ieškoma alternatyvių parodos komunikacijos būdų. Interneto ir socialinių tinklų kanalus pakeitus kitais informacijos perdavimo būdais, pats žiūrovas tampa aktyviu parodos dalyviu – žinios skleidėju. Ekspozicijos erdvėje žiūrovas gali įsijausti į atskalūno – neprisitaikėlio, atstovaujančio šiandien taip būtiną kritišką socialinę poziciją, vaidmenį.

Šalia naujų kūrinių ir kviestinių menininkų darbų Kipras Dubauskas parodoje pristato projektą „Prarasta valanda“, vykstantį nuo 2011 m. Jį sudaro aštuoni valandos trukmės filmai arba įvykių dokumentacijos, kurioms nuo 2 val. iki 3 val. nakties buvo filmuojama valanda, „atlikusi“ po sezoninio laiko persukimo rudenį. Kasmet buvo filmuojama skirtingų šalių „jokiose“ vietose – tranzitinėse urbanistinėse erdvėse, pernelyg nereikšmingose arba kaip tik perpildytose reikšmių, kad būtų laikomos tiesiog vietomis. Kiekvieną paskutinį kovo mėnesio sekmadienį, vasaros laiko grąžinimo naktį, menininkas grįždavo į tą pačią vietą eksponuoti rudenį filmuotos valandos, taip grąžindamas pusmečiui prarastą laiką.


„Prarastos valandos“ filmuotos Roterdame (2011), Gente (2012), Nidoje (2013), Dresdene (2014), Krokuvoje (2015), Paryžiuje (2016), Kopenhagoje (2017), Prahoje (2018).

Kipras Dubauskas (g. 1988) gyvena ir dirba Vilniuje. Jis yra baigęs instaliacijos studijas Gento Karališkojoje dailės akademijoje ir skulptūros studijas Vilniaus dailės akademijoje. Menininko kūryba buvo pristatyta personalinėse parodose galerijose „POST“ Kaune (2019) ir „Ex Elettrofonica“ Romoje (2018), grupinėse parodose „Waiting for Another Coming“ Vilniuje ir Varšuvoje (2018), „Some Pieces from a Cracked Sidewalk (through an intent gaze)“ Gdanske (2017), XII-oje Baltijos trienalėje (2015) ir „Word’s Aren’t the Thing“ (2015) Šiuolaikinio meno centre Vilniuje, taip pat kino festivaliuose, paties organizuotuose renginiuose viešosiose erdvėse ir kitų menininkų parodose. Kipras Dubauskas yra analoginio kino laboratorijos kolektyvo „Spongé“ įkūrėjas.


Parodos renginių datos:
Liepos 10 d., penktadienį, parodos atidarymo renginiai:
18 val. Parodos atidarymas
20 val. grupės TRUCK (Vokietija) koncertas
21 val. DJ Baron Wetschie ŠMC skulptūrų kieme

Liepos 15 d., trečiadienį, 20 val. gyvas grupės TRUCK parodai sukurto garso takelio pristatymas
Rugpjūčio 14 ir 15 d. parodoje rodomų filmų peržiūros ir muzikinių takelių klausymas bare „Faksas“ Nidoje, bendradarbiaujant su Nidos meno kolonija
Kitos datos bus patvirtintos parodos metu


Kviestinių menininkų videoprograma:
2020 07 10-07 19 Adam ir E. B. Itso „København H“ (18 min, 2007-2008)
2020 07 21-30 Alexandre Bavard „Bulkyri“ (20 min, 2016)
2020 07 31-08 08 Mykolas Cibutavičius
2020 08 11-16 Robert Kusmirowski „Kanal“ (29,26 min, 2006)
2020 08 18-27 Jon Benjamin Tålleras „Impressions of Topography“ (15.30 min, 2020)
2020 08 28-09 06 Eglė Razumaitė „Notes from Underground“ (19 min, 2019)


Architektūra: Povilas Marozas (Studio SpaceTime)
Dizainas: Vytautas Volbekas
Komunikacija: Dovilė Grigaliūnaitė
Edukacija: Vilius Vaitiekūnas ir Kamilė Krasauskaitė
Technikų komanda: Audrius Antanavičius, Almantas Lukoševičius, Ivanas Vilkoicas, Ilona Virzinkevič, Tauras Kensminas, Teodoras Malinauskas, Matas ir Rokas Janušoniai, Rokas Valiauga, Vėjas Aliukas, Martynas Maziliauskas, Dovas Vyšniauskas, Jonas Aničas, Mykolas Sauka
Rizografinė spauda: Marek Voida

Parodą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba
Informaciniai partneriai: Lietuvos radijas ir televizija, 15min.lt

Naujas Kipro Dubausko filmas „Dienanakčiavimas“ sukurtas bendradarbiaujant su POLAR LAB, Trumsė, Norvegija

Dėkojame: Nathanui Taylorui Marriotui, Kamilei Krasauskaitei, Kęstučiui Dringeliui, Antanui Glebkui, Žilvinui Landzbergui, Vytautui Viržbickui, Tomui Vasiliauskui, Ugniui Voveriui, Gediminui, UAB „Gotas“ ir kitiems
Galerija
Kalendorius
Seminaras. Bendruomenių vaidmuo šiuolaikiniame mene
Žydų Vilniuje ir kitur: šiuolaikinis menas ir istorinė atmintis
Klausymosi sesija: Požemis – Sraunus – Požemis
Kvietimas kūrėjams
Menininkų kalendoriai 2021
Lietuvos vizualiųjų menų vitrina
Archyvas