Lt / En
Algirdas Šeškus. TV
Kuratorė: Virginija Januškevičiūtė
2017.04.20–05.28
Algirdo Šeškaus fotografijų paroda „TV“ organizuojama pasitinkant Lietuvos televizijos šešiasdešimtmetį – 1957 m. balandžio 30 d. transliuota pirmoji laida iš tuomet ką tik įkurtos Vilniaus televizijos studijos. Parodoje pristatoma keliasdešimt Algirdo Šeškaus fotografinių atspaudų, darytų 1975–1985 metais jam dirbant televizijos operatoriumi.

„Įtampa tarp to, kas oficialu ir kas sava, buvo didžiulė“, prisimena 1945 m. Vilniuje gimęs fotografas, „ir vis tik niekas nemanė, kad Sąjunga gali baigtis. Nebuvo minties priešintis „oficiozui“ – jei būtų buvusi, ir mano nuotraukos būtų kitokios, tai būtų svajonė apie kažkokį kitą būvį. Bet mūsų pašaipos nebuvo kova. Tad džiaugiausi dirbdamas televizijoje, ir kartu naudojau ją kaip šaltinį savo fotografijai – stebėjau dirbtinės šviesos šešėlius, sumanytų judesių pakraščius. Kūriau tai, kas man buvo gražu ir teikė džiaugsmo. Dalintis tuo galėjau tik siauram savo rate – profesionalaus menininko laisvė buvo smarkiai varžoma, jos bijota. Kandinskis tuo metu nebuvo rusų menininkas. Šeškus negalėjo būti lietuvių fotografas.“

2009 m. pasirodė pirmoji 1975–1985 m. laikotarpiui skirta Algirdo Šeškaus monografija „Žaliasis tiltas“, po jos – keletas kitų knygų bei parodų ir Nacionalinė premija, įteikta menininkui 2014 metais. 2013 m. knygoje „Šamanas“ fotografas publikavo pirmuosius naujus savo darbus.

2016 m. Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija išleido Algirdo Šeškaus fotografijų albumą tuo pačiu pavadinimu kaip ir paroda, kurį sudarė menininkas Gintaras Didžiapetris. Tai jau septinta monografija, skirta šio laikotarpio Šeškaus kūrybai. Knyga platinama Fotomenininkų sąjungos galerijose Gedimino pr. 43 Vilniuje ir Vilniaus g. 2 Kaune.

Parodos organizatoriai – Šiuolaikinio meno centras ir Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija – dėkoja Gintarui Didžiapetriui, Antanui Gerlikui ir Laurai Kaminskaitei, padėjusiems įgyvendinti parodą, ir „LRT ritmo grupei“, prisidėjusiai prie jos atidarymo.


Iliustracijoje – televizijos diktorė Gražina Bigelytė. Fotografas Algirdas Šeškus, grafika Jurgio Griškevičiaus.

Galerija
Kalendorius
Skaitymai su Gerda Paliušyte: gotika ir afroamerikiečių kinas
Kipro Dubausko ir kviestinių menininkų filmų programa
Užgniaužti intensyvumai: afroamerikiečių protesto poezijos vertimo dirbtuvės
Rasė ir popmuzika. Klausymosi sesija su Nombeko Auguste ir Karoliu Vyšniausku
Unfortunately, it’s a different world for you. Leidinio pristatymas ir atvira diskusija
Labirintas ir švyturys: įžanginiai 14-osios Baltijos trienalės renginiai
Archyvas