Lt / En
14-oji Baltijos trienalė: Nesibaigiančios kovos
2021 m. birželio 4 – rugsėjo 5 d.
Kuratoriai: Valentinas Klimašauskas ir João Laia

Architektai: Isora x Lozuraityte studio (Petras Išora ir Ona Lozuraitytė)

Grafikos dizaineris: Nerijus Rimkus

Menininkai: Jüri Arrak (Estija), Tekla Aslanishvili (Sakartvelas), Alex Baczyński-Jenkins (Lenkija / JK), Zuzanna Czebatul (Vokietija / Lenkija), Juta Čeičytė (Lietuva), Anna Daučíková (Čekija / Slovakija), Aleksandra Domanović (Serbija), Harun Farocki (Vokietija) ir Andrei Ujica (Rumunija), Uli Golub (Ukraina), Edvinas Grin (Lietuva), Lubomir Grzelak (Lenkija), Henrikas Gulbinas (Lietuva), Flaka Haliti (Kosovas / Vokietija), Klára Hosnedlová (Čekija), Monika Janulevičiūtė ir Antanas Lučiūnas (Lietuva), Milda Januševičiūtė (Lietuva), Agnė Jokšė (Lietuva), Krõõt Juurak (Estija) ir Alex Bailey (JK), Dóra Maurer (Vengrija), Flo Kasearu (Estija), Zsófia Keresztes (Vengrija), Jiří Kovanda (Čekija), Vojtěch Kovařík (Čekija), Tomasz Kowalski (Lenkija), Edward Krasiński (Lenkija), Žygimantas Kudirka (Lietuva) ir Felicita (Lenkija / JK), Danutė Kvietkevičiūtė (Lietuva), Sasha Litvintseva (Rusija), Natalia LL (Lenkija), George Maciunas (Lietuva / JAV), Yarema Malashchuk ir Roman Himey (Ukraina), Barbora Matonyte (Lietuva), Rachel McIntosh (JAV / Suomija), Jonas Mekas (Lietuva / JAV), Robertas Narkus (Lietuva), Ania Nowak (Lenkija / Vokietija), Markéta Othová (Čekija), Jaakko Pallasvuo (Suomija), Agnieszka Polska (Lenkija), Nada Prlja (Bosnija ir Hercegovina / Šiaurės Makedonija), Anni Puolakka (Suomija), Karol Radziszewski (Lenkija), Marija Teresė Rožanskaitė (Lietuva), Adam Rzepecki (Lenkija), Kirill Savchenkov (Rusija), Sergey Shabohin (Baltarusija), Jura Shust (Baltarusija), Janek Simon (Lenkija), Miša Skalskis (Lietuva), Martina Smutná (Čekija), Virgilijus Šonta (Lietuva), Anastasija Sosunova (Lietuva), Mladen Stilinović (Kroatija), Lukas Strolia (Lietuva), Emilija Škarnulytė (Lietuva), Oleg Šurajev (Lietuva), Viktor Timofeev (Latvija / JAV), Dominika Trapp (Vengrija), Goran Trbuljak (Kroatija), Evita Vasiljeva (Latvija), Mona Vatamanu ir Florin Tudor (Rumunija), Elena Veleckaitė (Lietuva), Austėja Vilkaitytė (Lietuva), Stephen Webb (JAV / Suomija), Jonas Zagorskas ir Žilvinas Dobilas (Lietuva), Artur Żmijewski (Lenkija) ir kiti.

14-oji Baltijos trienalė pristatoma drauge su „Autarkia“, „Atletika“, „Editorial“, Lietuvos dailininkų sąjunga, „Swallow“ ir „Tech Arts“ (su „Rupert“)

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba
Pagrindinis BT14 partneris – Flandrijos Vyriausybė
Rėmėjai: Baltijos kultūros fondas, Goethe’s institutas Vilniuje, „Frame“ (Suomija), Vilniaus savivaldybė
Informaciniai partneriai: Artnews.lt, GO Vilnius, „JCDecaux“, LRT


14-oji Baltijos trienalė (BT14) remiasi įsitikinimu, kad įvairių šalių integravimasis į tarptautinius tinklus ir sistemas vis dar yra fragmentiškas ir netolygus; todėl mąstyti apie tai, kas lokalu, paradoksaliai reiškia kvestionuoti globalumą. Tad pirmąkart nuo savo įkūrimo 1979 metais Baltijos trienalė sutelkia savo dėmesį ties Centrine bei Rytų Europa ir pristato istorines ir šiuolaikines šio regiono meno praktikas.

BT14 į šį regioną žvelgia per atskiras jo dalis ir siekia išryškinti sąsajas tarp atskirų valstybių. Į parodą įtraukti ir menininkai iš Balkanų, Kaukazo, Suomijos – taip pabrėžiamas Centrinės bei Rytų Europos ribų porėtumas ir primenama, kas ji yra globalaus ir daugiasluoksnio sistemų tinklo dalis.

Centrinei ir Rytų Europai būdingi staigūs pokyčiai ir pertvarkos, čia dažnai susiduria itin skirtingi požiūriai į ideologines, ekologines ir ekonomines problemas. Skirtingus polius dar geriau išryškina įvairios čia kylančios ar grėsmingai artėjančios įtampos, kurios išnyra ir už šio regiono ribų – tokios kaip dezinformacija, žmogaus sukurtos ekologinės katastrofos, nativistinis nacionalizmas ar nenormatyvių identitetų varžymas.

BT14 apjungia turtingą Vilniaus meninę sceną, kurioje svarbias pozicijas užima menininkai. Šiuolaikinio meno centras (ŠMC) prisijungti prie projekto pakvietė projektų erdves „Atletika“, „Autarkija“, „Editorial“, „Rupert“ ir „Swallow“. Trienalės metu kiekviena iš šių platformų autonomiškai parengs atskirus projektus, kuriuose pristatys ir kai kuriuos ŠMC parodoje dalyvaujančius menininkus. Dar vienas partneris – Lietuvos dailininkų sąjunga – pasidalino savo erdve ir archyvais, kuriuose saugomi svarbūs dokumentai apie pirmąsias Baltijos trienales.

BT14 parodos ir renginiai vyks įvairiose Vilniaus erdvėse – Šiuolaikinio meno centre ir Lietuvos dailininkų sąjungos galerijoje (kuratoriai – Valentinas Klimašauskas ir João Laia), galerijoje „Atletika“ (Žygimanto Kudirkos ir Felicita paroda-performansas „Kas esi tu?“), projektų erdvėse „Autarkia“ (trys renginių vakarai, kuratoriai – Robertas Narkus ir JL Murtaugh) ir „Editorial“ (Anni Puolakka paroda „Maitinimas“, kuratorės – Neringa Černiauskaitė ir Vitalija Jasaitė), „Tech Arts“ kartu su „Rupert“ (paroda „Bekūnis autoritetas“, kuratorius – Adomas Narkevičius), ir „Swallow“ (personalinė Tomaszo Kowalskio paroda).

Bendradarbiaudamas su Latvijos šiuolaikiniu meno centru „Kim?“, Estijos šiuolaikiniu meno centru ir „Mousse Publishing“ ŠMC išleis tekstų rinkinį, kurio pristatymo renginiai 2021–2022 m. rudenį ir žiemą vyks Berlyne, Rygoje, Timišoaroje (Rumunija), Vilniuje, Varšuvoje bei kituose Europos miestuose.

Architektūros studijos „Isora x Lozuraityte“ sukurtame BT14 ekspozicijos projekte radikaliai perkuriama Vilniaus centre esančio ikoniškojo ŠMC pastato erdvių choreografija. Architektų intervencijos remiasi ekologinio tvarumo principu ir atskleidžia daugiasluoksnę institucijos istoriją.

BT14 dalyvaujančių balsų įvairovė parodo Centrinę ir Rytų Europą kaip kaleidoskopišką, keistam realizmui pavaldų queer erdvėlaikį, kurio unikalių sąskambių polifonija atliepia viso pasaulio kompleksiškumą.



14-osios Baltijos trienalės parodos ir renginiai:

Šiuolaikinio meno centras
Vokiečių g. 2, Vilnius

Birželio 4–rugsėjo 5 d.
Atidarymas: birželio 4 d., penktadienis, 12:00–20:00

Paroda „Nesibaigiančios kovos“
Kuratoriai: Valentinas Klimašauskas ir João Laia
Menininkai: Jüri Arrak, Tekla Aslanishvili, Alex Baczyński-Jenkins, Zuzanna Czebatul, Anna Daučíková, Aleksandra Domanović, Harun Farocki ir Andrei Ujica, Uli Golub, Edvinas Grin, Henrikas Gulbinas, Flaka Haliti, Klára Hosnedlová, Monika Janulevičiūtė ir Antanas Lučiūnas, Milda Januševičiūtė ir Miša Skalskis, Agnė Jokšė, Dóra Maurer, Flo Kasearu, Zsófia Keresztes, Jiří Kovanda, Vojtěch Kovařík, Tomasz Kowalski, Edward Krasiński, Danutė Kvietkevičiūtė, Sasha Litvintseva, Natalia LL, George Maciunas, Yarema Malashchuk and Roman Himey, Jonas Mekas, Ania Nowak, Markéta Othová, Jaakko Pallasvuo, Agnieszka Polska, Nada Prlja, Anni Puolakka, Karol Radziszewski, Marija Teresė Rožanskaitė, Adam Rzepecki, Kirill Savchenkov, Sergey Shabohin, Jura Shust, Janek Simon, Martina Smutná, Anastasija Sosunova, Mladen Stilinović, Emilija Škarnulytė, Viktor Timofeev, Dominika Trapp, Goran Trbuljak, Evita Vasiljeva, Mona Vatamanu ir Florin Tudor, Artur Żmijewski ir kiti


Galerija „Atletika“
Vitebsko g. 21, Vilnius

Nuo birželio 5 d.
Žygimanto Kudirkos ir Felicita paroda-performansas „Kas esi tu?“
atletikaprojects.lt


„Autarkia“ performansų serija
Naugarduko g. 41, Vilnius

I dalis
Birželio 4 d., penktadienis, 20:00–00:00 val.
„Kontakt“ – hepeningas visose „Autarkia“ erdvėse
Dalyviai: Lubomir Grzelak, Robertas Narkus, Lukas Strolia, Oleg Šurajev, Elena Veleckaitė ir „Delta Mityba“ (Kotryna Butautytė, Saulė Gerikaitė, Sniegė Naku, Jonas Palekas, Dominykas Saliamonas Kaupas ir Maria Tsoy)

II dalis
Rugpjūčio 5 d.
„Atvanga 1“: Austėjos Vilkaitytės performansas (su Barbora Matonyte)


III dalis
Rugpjūčio 12–15 d.
Krõõt Juurak ir Alexo Bailey performansas „Kodomestikacija“

Kuratoriai: Robertas Narkus ir JL Murtaugh
autarkia.lt


Projektų erdvė „Editorial“
Latako g. 3, Vilnius

Birželio 3 – liepos 3 d.
Atidarymas: birželio 3 d., ketvirtadienis, 15:00–20:00
Anni Puolakka paroda „Maitinimas“
Kuratorės: Neringa Černiauskaitė ir Vitalija Jasaitė
editorial.lt


„Tech Arts“ ir „Rupert“ meno edukacijos ir rezidencijų centras
Vaidilutės g. 79, Vilnius

Birželio 5 – liepos 4 d.
Atidarymas: birželio 5 d., šeštadienis, 15:00–17:00
Paroda „Bekūnis autoritetas“
Kuratorius: Adomas Narkevičius
Menininkai: Juta Čeičytė, Flaka Haliti, Rachel McIntosh, Jaakko Pallasvuo, Karol Radziszewski, Miša Skalskis, Virgilijus Šonta, Stephen Webb, Jonas Zagorskas ir Žilvinas Dobilas
rupert.lt


Projektų erdvė „Swallow“
Vitebsko g. 23, Vilnius

Birželio 5 d. – liepos 31 d.
Atidarymas: birželio 5 d., šeštadienis, 17:00–00:00
Tomasz Kowalski paroda „Putų miestas“
Kuruoja: Swallow
swallow.lt



Kuratorių asistentė: Žanete Liekite
Projekto koordinatorė: Ieva Tarejeva

Kontaktai:
Dovile Grigaliūnaitė, +370 670 10584 / dovile@cac.lt
Kalendorius
Prisijunk prie 14-osios Baltijos trienalės savanorių komandos
Atviras šaukimas teikti idėjas parodai „JCDecaux premija“
Seminaras. Bendruomenių vaidmuo šiuolaikiniame mene
Žydų Vilniuje ir kitur: šiuolaikinis menas ir istorinė atmintis
Klausymosi sesija: Požemis – Sraunus – Požemis
Kvietimas kūrėjams
Archyvas