Lt / En
Valandos Jeromui, pirma dalis

Valandos Jeromui, pirma dalis

Hours for Jerome Part I

Režisierius: Nathaniel Dorsky

Eksperimentinis filmas, JAV, 21 min., 1982

Programos dalis:
„Nathaniel Dorsky: kinas kaip pasišventimas"

Valandos Jeromui, pirma dalis yra įkvėptas viduramžių kūrinio Valandų knyga. Filmas sudarytas iš kasdienybėje koeegzistuojančių vaizdų, energijų ir šviesų. Besikeičiantys šviesos fragmentai fiksuoja pavasario ir vasaros sezonus 1966-1970 metais. Pasak Warren Sonbert, Valandos Jeromui, pirma dalis yra “tobulai nufilmuotas filmas”, kuris įveda į karalystę, kurioje žiūrovui “suteikiama privilegija stebėti kaip vaizdai prasmingai išsiskleidžia prieš tavo akis”.

Apie filmų autorių:

Nathanielis Dorskis (g. 1943) – išskirtinę vietą Amerikos eksperimentinio kino istorijoje užimantis kūrėjas, kuris jau penkis dešimtmečius (nuo 1963 metų) išlieka ištikimas 16 mm juostai. Bandydamas sukurti atviros formos kiną, Dorskis savo filmuose kliaujasi minimalistiniu vaizdo figuratyvumu (šviesa, spalvomis, ir daiktų tekstūromis), nereikšminiu montažu bei vaizdo nebylumu. Savo knygoje Kinas kaip pasišventimas (angl. Devotional Cinema, 2005) Dorskis akcentuoja transformatyvų kino patirties potencialą išsipildantį tuomet, kuomet pasaulis nėra patalpinamas į suvokimą išoriškai organizuojančias reprezentacines kategorijas. “(...) leidimas objektams būti matomiems tokiems, kokie jie šiuo momentu yra, siūlo daug atviresnį, daug vaisingesnį būdą pažinti iš anksto žinomos simbolinės reikšmės nesusaistytą pasaulį”, aptardamas savo kuriamus filmus pabrėžia autorius. 

Nepaisant plataus eksperimentinio kino kūrėjo darbų pripažinimo (Dorskio filmai rodyti tarptautinių kino festivalių programose bei eksponuoti svarbiose pasaulio meno institucijose), skaitmeninti savo filmus atsisakančio kūrėjo darbus galima pamatyti tik 16 mm formatu, todėl dalyvavimą retokai įvykstančiuose Dorskio filmų seansuose kinotyrininkai apibūdina kaip Walterio Benjamino apibrėžtoms mechaninės kūrinio reprodukcijos pasekmėms oponuojantį “kino nuotykį” ar specialių sąlygų reikalaujančią “kino piligrimystę”.

 
Seansai:
2014.VI.12 18:00
2014.VI.14 17:00
Susijusios naujienos:
Filmų ir paskaitų programa „Nathaniel Dorsky: kinas kaip pasišventimas" , 2014.VI.5

Susiję renginiai:
Kinotyrininko Samo Ishii-Gonzaleso paskaita „Nathanielis Dorskis kontekste: modernusis kinas ir laiko atradimas"

Galerija
Kalendorius
James Benning filmų programa. Kraštovaizdis patyrimui ir skaitymui: laikas, ekologija, politika
Tiriamoji estetika: Forensic Architecture
Ekskursijos po parodas su kuratoriais
Nauja Skulptūrų kiemo instaliacija – Fernando Sánchez Castillo „Gernikos sindromas - Azor“
Diskusija: Ar šilta mokesčių rojuose?
Poligonas: Anne Conway ir Valentino Klimašausko knygų pristatymas (netaisyklinga) lietuvių kalba
Archyvas