Lt / En
Variacijos

Variacijos

Variations

Režisierius: Nathaniel Dorsky

Eksperimentinis filmas, JAV, 24 min.,1998

Programos dalis:
„Nathaniel Dorsky: kinas kaip pasišventimas"

Variacijos – tai filmas kuriame forma ir turinys pasiekia ekvilibriumą. Bronzos amžiaus metu gydymo tikslais buvo pastatytą daug šventovių. Vienas iš jose taikomų metodų buvo transformuojančio miego praktika. Filmo montažas nurodo į šios praktikos tradiciją ir klausia: kokį rūpestingą chaosą, kokius šviečiančių vaizdų rimus gali atskleisti kinas išlaisvintas iš dienos metu ištarto žodžio? 


Apie filmų autorių:

Nathanielis Dorskis (g. 1943) – išskirtinę vietą Amerikos eksperimentinio kino istorijoje užimantis kūrėjas, kuris jau penkis dešimtmečius (nuo 1963 metų) išlieka ištikimas 16 mm juostai. Bandydamas sukurti atviros formos kiną, Dorskis savo filmuose kliaujasi minimalistiniu vaizdo figuratyvumu (šviesa, spalvomis, ir daiktų tekstūromis), nereikšminiu montažu bei vaizdo nebylumu. Savo knygoje Kinas kaip pasišventimas (angl. Devotional Cinema, 2005) Dorskis akcentuoja transformatyvų kino patirties potencialą išsipildantį tuomet, kuomet pasaulis nėra patalpinamas į suvokimą išoriškai organizuojančias reprezentacines kategorijas. “(...) leidimas objektams būti matomiems tokiems, kokie jie šiuo momentu yra, siūlo daug atviresnį, daug vaisingesnį būdą pažinti iš anksto žinomos simbolinės reikšmės nesusaistytą pasaulį”, aptardamas savo kuriamus filmus pabrėžia autorius. 

Nepaisant plataus eksperimentinio kino kūrėjo darbų pripažinimo (Dorskio filmai rodyti tarptautinių kino festivalių programose bei eksponuoti svarbiose pasaulio meno institucijose), skaitmeninti savo filmus atsisakančio kūrėjo darbus galima pamatyti tik 16 mm formatu, todėl dalyvavimą retokai įvykstančiuose Dorskio filmų seansuose kinotyrininkai apibūdina kaip Walterio Benjamino apibrėžtoms mechaninės kūrinio reprodukcijos pasekmėms oponuojantį “kino nuotykį” ar specialių sąlygų reikalaujančią “kino piligrimystę”.

 

Seansai:
2014.VI.11 18:00
2014.VI.13 17:00
Susijusios naujienos:
Filmų ir paskaitų programa „Nathaniel Dorsky: kinas kaip pasišventimas" , 2014.VI.5

Susiję renginiai:
Kinotyrininko Samo Ishii-Gonzaleso paskaita „Nathanielis Dorskis kontekste: modernusis kinas ir laiko atradimas"

Galerija
Kalendorius
Šiuolaikinio meno centro edukacinė programa gruodžio – sausio mėnesiais
Quinn Latimer. Turi rasti savo formą
Išskirtinio dizaino knygos iš viso pasaulio, 2018
„Tindirindis 2018“ pristato: Trumpametražių eksperimentinių animacinių filmų programa 08EX - „Eksperimentinė forma T“
Godos Palekaitės eksponato „Reklamuojant anarchizmą“ lankymas
Knygos „Socialinės tikrovės mediacija: kultūra, politika ir visuomenė“ pristatymas
Archyvas