Lt / En
Filmų ir paskaitų programa „Nathaniel Dorsky: kinas kaip pasišventimas"

Filmų ir paskaitų programa „Nathaniel Dorsky: kinas kaip pasišventimas"


2014.VI.5

Birželio 11 – 14 d. ŠMC kino salėje rengiami JAV kino kūrėjo Nathanielio Dorskio filmų seansai. Filmus pristatys ir paskaitas skaitys Dr. Sam Ishii-Gonzales, dėstantis New School universitete, Niujorke. 

Renginių tvarkaraštis:

Birželio 11 d. 18:00 – 19:30

N. Dorsky filmas Variacijos (24 min.), N. Dorsky filmas Pastoralė (17 min.)

Sam Ishii-Gonzales paskaita “Dorskis kontekste: modernusis kinas ir laiko atradimas” (40 min.)

Birželio 12 d. 18:00 – 19:30

N. Dorsky filmas Alaya (28 min.), N. Dorsky filmas Valandos Jeromui (21 min.), Sam Ishii-Gonzales paskaita “Dorskis kontekste: Amerikos avangardas ir jo įtaka šiuolaikiniam kinui” (40 min.).

Birželio 13 d. 17:00 – 17:45

N. Dorsky filmas Variacijos (24 min.), N. Dorsky filmas Pastoralė (17 min.).

Birželio 14 d. 17:00 – 17:45

N. Dorsky filmas Alaya (28 min.), N. Dorsky filmas Valandos Jeromui (21 min.),

 

Nathanielis Dorskis (g. 1943) – išskirtinę vietą Amerikos eksperimentinio kino istorijoje užimantis kūrėjas, kuris jau penkis dešimtmečius (nuo 1963 metų) išlieka ištikimas 16 mm juostai ir jai būdingomis ypatybėms. Bandydamas sukurti atviros formos kiną, Dorskis savo filmuose kliaujasi minimalistiniu vaizdo figūratyvumu (šviesa, spalvomis ir daiktų tekstūromis), nereikšminiu montažu bei vaizdo nebylumu. Savo knygoje „Kinas kaip pasišventimas“ („Devotional Cinema“, 2005) Dorskis akcentuoja transformatyvų kino patirties potencialą, išsipildantį tuomet, kai pasaulis nėra patalpinamas į suvokimą išoriškai organizuojančias reprezentacines kategorijas. „(...) leidžiant objektams būti matomiems tokiems, kokie jie šiuo momentu yra, siūlomas daug atviresnis, daug vaisingesnis būdas pažinti iš anksto žinomų simbolinių reikšmių nesusaistytą pasaulį”, – aptardamas savo kuriamus filmus pabrėžia autorius. Tam, kad kinas pasaulį galėtų ne tik „pavaizduoti“, bet ir „parodyti“ (jį „parodant“ transformuoti žiūrovą), kino materija, pasak Dorskio, turi atitikti pasaulio materijos bruožus: intervališkumą, laikiškumą ir nereprezentatyvumą. 

Nepaisant plataus eksperimentinio kino kūrėjo darbų pripažinimo (Dorskio filmai rodyti tarptautinių kino festivalių programose bei eksponuoti svarbiose pasaulio meno institucijose), filmų skaitmeninimo atsisakančio kūrėjo darbus galima pamatyti tik 16 mm formatu, todėl dalyvavimą retokai vykstančiuose Dorskio filmų seansuose kinotyrininkai apibūdina kaip „kino nuotykį“, oponuojantį Walterio Benjamino apibrėžtoms mechaninės kūrinio reprodukcijos pasekmėms, arba specialių sąlygų reikalaujančią „kino piligrimystę“.

 

Filmus pristatysiantis Sam Ishii-Gonzales yra dviejų knygų apie Alfredą Hitchcocką sudarytojas, taip pat esė bei straipsnių apie menininkus, kino kūrėjus ir filosofus, įskaitant Francis Bacon, Henri Bergson, Claire Denis, Gilles Deleuze, David Lynch, Apichatpong Weerasethakul autorius. Jo tekstai yra išversti į vengrų ir italų kalbas. Šiuo metu Ishii-Gonzales ruošia dvi knygas – Būtis ir imanencija: link neaktoriaus kino (angl. Being and Immanence: Towards a Cinema of the Non-Actor) bei Caméra-Stylo šiandien (angl. La Caméra-Stylo Today). Ishii-Gonzales taip pat kuria eksperimentinius filmus. 

 

ŠMC kino salėje bus parodyti keturi skirtingus Dorskio kūrybos laikotarpius pristatantys 16 mm formatu nufilmuoti kūriniai: Valandos Jeromui pirma dalis (Hours for Jerome Part I, 1982), Alaya (1987), Variacijos (Variations, 1998) ir Pastoralė (Pastourelle, 2010). 

 

Renginio kuratorius: Lukas Brašiškis 

Renginio organizatorė: Ilona Jurkonytė 

Susiję filmai:
Alaya , režisierius Nathaniel Dorsky, Eksperimentinis filmas, JAV, 28 min.,1987
Variacijos , režisierius Nathaniel Dorsky, Eksperimentinis filmas, JAV, 24 min.,1998
Pastoralė , režisierius Nathaniel Dorsky, Eksperimentinis filmas, JAV, 17 min., 2010
Valandos Jeromui, pirma dalis , režisierius Nathaniel Dorsky, Eksperimentinis filmas, JAV, 21 min., 1982

Susijusios programos:
„Nathaniel Dorsky: kinas kaip pasišventimas"

Kalendorius
Šiuolaikinio meno centro edukacinė programa rugsėjo – spalio mėnesiais
„Išrašant ateitį“: režisierės Jurgos Zabukaitės kuruojama filmų programa
Spaudos diena ŠMC: naujos rudens sezono parodos
Žilvinas Landzbergas dalyvauja 33-ojoje San Paulo bienalėje
Įsivaizduojant niūrią tikrovę: mašininio matymo reversinė inžinerija Luko Skrebowskio paskaita
Simono Dybbroe Møllerio filmų trilogijos pristatymas dalyvaujant menininkui ir parodos kuratoriui Post Brothers
Archyvas