Lt / En
Lėtosios peržiūros. Dialogas #4: Maištas

Lėtosios peržiūros. Dialogas #4: Maištas

2016.X.27 18:00

Spalio 27 d., ketvirtadienį, 18 val. 

Lėtosios peržiūros: Mártos Mészáros ir Margarethe’s von Trottos dialogas

Dialogas #4: Maištas 

Pristato kino kritikė Santa Lingevičiūtė 

 

Epochoje, kuomet kino sfera, rodos, priklausė išskirtinai vyrams, Margarethe’os von Trottos ir Martos Mészáros ambicijos tapti kino režisierėmis jau savaime buvo savotiškas maištas, todėl nenuostabu, kad beveik visų jų filmų herojės maištauja atvirai arba viduje. Režisierių kūrybą sieja nuolatinė priešprieša tarp laisvės ir teisingumo siekiančio individo bei represyvios istorinės, politinės ir socialinės situacijos. 

 

Dienoraštis mano mylimiesiems (Napló Szerelmeimnek, 1987 m.) 

Šiame autobiografiniame kūrinyje Mészáros tęsia filme „Dienoraštis mano vaikams“ pradėtą istoriją. 1953 m. Juli, jau pilnametė, vis dar yra savo pamotės, aistringos partinės marionetės priežiūroje. Per stalinisti- nius valymus praradusi savo mylimąjį, Juli siekia savo svajonės tapti kino režisiere Maskvos kino institute. Tačiau jos ištikimybė dokumentinei tiesai neramina partinius Budapešte. Siužetas tęsiasi iki 1956 m. Ven- grijos sukilimo. Pasitelkdama individo aistras, Mészáros kuria ryžtingą trauminės savo šalies praeities portretą, tačiau jos tikslas nėra dėlioti kritines istorijos suvokimo gaires. Filme jungiami psichologinės dramos ir kino kronikos elementai leidžia žiūrovams jas dėliotis patiems, patiriant istoriją tarsi esamuoju laiku, su to meto dvejonėmis ir sumišimu. 

Režisierė: Márta Mészáros; scenarijaus autoriai: Márta Mészáros, Éva Pataki; operatorius: Nyika Jancsó; vaidina: Zsuzsa Czinkóczi, Jan Nowicki, Anna Polony; 1987 m., 141 min, Vengrija. 

 

Antrasis Kristos Klagės pabudimas (Das zweite Erwachen der Christa Klages, 1978 m.) 

Norėdama išsaugoti savo sukurtą alternatyvų vaikų darželį nuo bankroto (pastate norima adidaryti striptizo klubą), Krista Klages apiplėšia banką, nes šventai tiki, kad teisingumas esamoje visuomenėje gali būti pasie- kiamas tik per prievartą. Kai nusikaltimo bendražygius pakerta policija, likusi viena ji beldžiasi į pažįstamo pastoriaus ir vaikystės draugės duris. Nepavykus jų įtikinti prisidėti prie pinigų pervedimo operacijos, ji bėga slapstytis į Portugaliją. Tačiau vaisių plantacijose Krista Klages neranda ramybės, o grįžusią į Vokietiją ją sučiumpa policija, tačiau moters istorija čia nesibaigia. Pagal tikrus įvykius sukurtas filmas nagrinėja radikalias 8-ojo dešimtmečio socialines ir politines idėjas. 

Režisierė: Margarethe von Trotta; scenarijaus autoriai: Margarethe von Trotta, Luisa Francia; operatorius: Franz Rath; vaidina: Tina Engel, Silvia Reize, Katharina Thalbach; 1978 m., 88 min, Vakarų Vokietija. Rodomas iš 35mm juostos. 

 

Kitas renginys iš projekto „Lėtosios pežiūros: Mártos Mészáros ir Margarethe’s von Trottos dialogas“ vyks lapkričio 16 d., trečiadienį, 18 val.

Peržiūras organizuoja VšĮ „Meno avilys“.

Kalendorius
Interviu su Forensic Architecture
James Benning filmų programa. Kraštovaizdis patyrimui ir skaitymui: laikas, ekologija, politika
Tiriamoji estetika: Forensic Architecture
Ekskursijos po parodas su kuratoriais
Nauja Skulptūrų kiemo instaliacija – Fernando Sánchez Castillo „Gernikos sindromas - Azor“
Diskusija: Ar šilta mokesčių rojuose?
Archyvas