Lt / En
Algimantas Lelešius
Algimanto Lelešiaus siūlomas memorialas – devynių mažosios architektūros kūrinių – nedidelių baseinėlių – kompozicija, išsidėstyta visame aikštės plote Vyčio kryžiaus forma. Kiekvienas iš devynių akcentų šiame kryžiuje simbolizuoja vieną Lietuvos valstybingumo šimtmetį, pradedant tryliktuoju ir baigiant dvidešimt pirmuoju amžiumi. Šis memorialas skirtas atminti visiems, žuvusiems kovoje nuo Mindaugo laikų iki šių dienų, ir patrauklia forma priminti Lietuvai svarbiausius praėjusių šimtmečių įvykius. Tai poilsiui, atminčiai, susipažinimui su istorija, turizmui ir mokymui skirta erdvė.

Istorinius kiekvieno šimtmečio įvykius simbolizuoja skulptūrinių baseinėlių forma ir piešiniai jų dugnuose su toms epochoms ir įvykiams būdingais simboliais ir ornamentais. Baseinėliai visiškai negilūs, todėl jų dugno piešinys būtų gerai matomas ir vasarą, o žiemą jie taptų išraiškingais architektūriniais akcentais be vandens – antspaudus primenančiais skulptūriniais reljefais. Tiek vasarą, tiek žiemą jie būtų paryškinami ir išskiriami specialiu apšvietimu.

Į šį memorialinį ansamblį siūloma integruoti ir istorinę Lietuvos valstybės vėliavą. Tokiu būdu Lukiškių aikštėje atsirastų ne tik Vyčio kryžiaus simbolis, bet ir šioje vėliavoje vaizduojamas Vytis.

Idėjos autorius – buvęs tremtinys, istorikas, dirbantis Marijampolės kraštotyros muziejuje, iniciavęs ne vieną memorialą tremtinių ir rezistentų atminimui Lietuvos regionuose. Meninius memorialo aspektus įgyvendinti padeda profesionali architektų ir skulptorių grupė, dirbanti pagal idėjos autoriaus siužetines gaires ir pasiūlymus plastiniams sprendimams.

Kviečiame susipažinti su projekto pristatymu PDF formatu.
Galerija
Kalendorius
Arturo Bumšteino parodos renginių programa
Penkių pasiūlymų Lukiškių aikštės memorialui pristatymas aikštėje ir viešas balsavimas
27-asis aktualios muzikos festivalis „Gaida” Šiuolaikinio meno centre
Kviečiame aplankyti parodas
„Vilniaus energijos“ koncertas
Julijono Urbono performatyvi paskaita ir kūrybinės dirbtuvės šeimoms „Levitacijos mokslas ir asteroidas „Lietuva“, arba ką gali kosminis kūnas„
Archyvas