Sovietmečio laikų Lietuvos kinas ir detektyvai? Ši ne visai įprasta kombinacija intriguoja ir prašosi specialaus dėmesio. ŠMC kino salė kartu su kino teatru „Pasaka“ kviečia žiūrėti lietuviškų detektyvų retrospektyvą „Kine po žvaigždėmis“, dalyvauti specialiuose renginiuose, kuriuose analizuojama šio žanro raida Lietuvos kine ir pristatoma nauja, rudenį ekranuose pasirodysianti lietuviška detektyvinė drama.

Ne paslaptis, kad detektyvo žanras nebuvo itin populiarus sovietmečio Lietuvos kine. Režisieriai turėjo vykdyti Maskvos Centrinės televizijos ar Valstybinio kinematografijos komiteto užsakymus, ir ši įtaka akivaizdi daugumoje detektyvų. Tačiau į juos labai įdomu pasižiūrėti iš šiandienos perspektyvos. Almanto Grikevičiaus politinis detektyvas „Vilkolakio pėdsakai“ (1986), nufilmuotas kartu su Argentinos kino studija, žavi savo laikui modernia stilistika. Raimondas Vabalas filme "Ties riba" (1973) atsiskleidžia kaip psichologizmo meistras, išlaiko emocinę įtampą, pagrindinį krūvį suteikdamas sudėtingiems veikėjų charakteriams, jų vidiniams išgyvenimams. Galbūt šio režisieriaus įtakoje, daugelyje detektyvų atsiskleidžia talentingi, tuomet dar jauni aktoriai: Juozas Budraitis, Olegas Ditkovskis, Virginija Kochanskytė, Vaiva Mainelytė, Sigitas Račkys, Vytautas Paukštė ir kt. Komercinio pasisekimo buvusioje Sovietų sąjungoje sulaukė Artūro Pozdniakovo filmas „Visi prieš vieną“, kur režisierius įtaigiai kuria slogią, išdavysčių ir įtarinėjimų kupiną atmosferą. Apsinuoginusios moterys, breiko šokėjai, prirūkytos kavinės atspindėjo ir pamažu laisvėjančios visuomenės nuotaikas, o taip pat autoriaus siekį parodyti tai, kas ilgą laiką buvo tabu. Liepos 31 d. 22:30 ŠMC kiemelyje, Lietuviškų detektyvų retrospektyvos atidaryme apie šiuos ir kitus lietuviškus detektyvus pasakos kino kritikė Auksė Kancerevičiūtė. O rugpjūčio 8 d. 18:30 ŠMC kino salėje vyks naujos lietuviškos detektyvinės dramos „Vardas tamsoje“ pristatymas, dalyvaujant filmo režisierei Agnei Marcinkevičiūtei ir romano „Vardas tamsoje“ autorei Renatai Šerelytei.

Almanto Grikevičiaus filmas
Vilkolakio pėdsakai
Politinis detektyvas, Lietuva, Argentina, 1986 m., 92 min.
Liepos 31 d. 22:30
Rugpjūčio 2 d. 19:30
Rugpjūčio 4 d. 19:30

Raimondo Vabalo filmas
Ties riba
Kriminalinė drama, Lietuva, 1973 m., 100 min.
Rugpjūčio 1 d. 22:30
Rugpjūčio 3 d. 19:30

Algimanto Kundelio filmas
Lošimas be kozirių
Detektyvas, Lietuva, 1981 m., 130 min.
Rugpjūčio 2 d. 22:30
Rugpjūčio 7 d. 19:30

Artūro Pozdniakovo filmas
Visi prieš vieną
Detektyvas, Lietuva, 1986 m., 141 min.
Rugpjūčio 3 d. 22:30
Rugpjūčio 9 d. 19:00

Specialūs renginiai:

Liepos 31 d. 22:30, ŠMC kiemelyje – Lietuviškų detektyvų retrospektyvos atidarymas. Apie detektyvo žanro raidą Lietuvos kine pasakoja kino kritikė Auksė Kancerevičiūtė.

Rugpjūčio 8 d. 18:30, ŠMC kino salėje – naujos lietuviškos detektyvinės dramos „Vardas tamsoje“ pristatymas, dalyvaujant filmo režisierei Agnei Marcinkevičiūtei ir romano „Vardas tamsoje“ autorei Renatai Šerelytei. Pokalbį veda kino kritikė Auksė Kancerevičiūtė. Po pokalbio – kino seansas “Vyrų vasara” (Marijonas Giedrys, 93 min.) Renginys nemokamas.

Lietuviškų detektyvų programa pristatoma ŠMC kino salėje ir ŠMC kiemelyje, projekte „Kinas po žvaigždėmis“, rengiamame kartu kino teatru „Pasaka“.

Iliustracija: kadras iš R. Vabalo filmo "Ties riba".