Lėtosios peržiūros: Mártos Mészáros ir Margarethe’s von Trottos dialogas
Dialogas #4: Maištas
Spalio 27 d., ketvirtadienį, 18 val.

Kino seansą pristato kino kritikė Santa Lingevičiūtė

Epochoje, kuomet kino sfera, rodos, priklausė išskirtinai vyrams, Margarethe’os von Trottos ir Martos Mészáros ambicijos tapti kino režisierėmis jau savaime buvo savotiškas maištas, todėl nenuostabu, kad beveik visų jų filmų herojės maištauja atvirai arba viduje. Režisierių kūrybą sieja nuolatinė priešprieša tarp laisvės ir teisingumo siekiančio individo bei represyvios istorinės, politinės ir socialinės situacijos.

Seanso filmai:
Márta Mészáros „Dienoraštis mano mylimiesiems“ (Napló Szerelmeimnek, 1987 m.)
Margarethe von Trotta „Antrasis Kristos Klagės pabudimas“ (Das zweite Erwachen der Christa Klages, 1978 m.)

Daugiau informacijos apie filmus rasite čia: http://cac.lt/lt/kino_sale/renginiai/letosios-perziuros-dialogas-4-maistas
Peržiūras organizuoja VšĮ „Meno avilys“.

Filmų programa „Šešių menininkų atsakas į Joannos Margaret Paul poeziją“
Spalio 29 d., šeštadienį, 18 val. ŠMC kino salėje

Programą pristato Simon Rees

Produktyvi Naujosios Zelandijos filmų kūrėja, poetė, fotografė ir tapytoja Joanna Margaret Paul (1955–2003) tyliai stebėjo intymią namų erdvės poetiką ir kuklų ją supančios gamtos grožį. Šioje programoje pristatomi pagal specialų užsakymą sukurti filmai, kuriuos inspiravo atrinkti Paul poezijos kūriniai, pasiūlyti šešiems menininkams kaip atspirties taškas jų naujiems darbams. Novos Paul, Rachelės Shearer, Sonyos Lacey, Mirandos Parkes, Shannono Te Ao ir menininkų kolektyvo „Popular Productions“ trumpametražiai darbai, nufilmuoti namuose, miesto erdvėje, gamtoje ar naudojant mikroskopą – tai kinematografinis atsakas į Paul gyvenimą ir kūrybą.

Nova Paul „Still Light“, 2015, 6,35 min., 16 mm juosta pervesta į HD video
Filme „Still Light“ remiamasi darbais, rastais Joannos Paul fotografijų ir tapybos archyve bei jos poema be pavadinimo, prasidedančia eilute „The room is close with mistery“.

Rachel Shearer „I am an open window“, 2015, 5,42 min., 8mm juosta pervesta į HD video
Filme, prasidedančiame ypač prisotintais vaizdais, tyrinėjami įvairūs pojūčių sustiprinimo būdai; dieną keičia naktis, debesys kabo danguje tarsi nežinomų dalykų pranašai, gamta trykšta potencija.

Sonya Lacey „By Sea“, 2015, 9,07 min., skaitmeninis videofilmas
Filmo pasakojimas plėtojamas fikciniame pajūrio butų kvartale, kurio architektūra suformuoja žodžius „Par Mer“ (pranc. „Prie jūros“), taigi filmo tema yra kalba ir jos fiziniai pavidalai. Filmuojama druskos modelio viduje su mikroskopu, balsas už kadro pasakoja apie incidentus tarp svečių ir pastatų irimą nuo druskos ir jūros oro.

Menininkų kolektyvo „Popular Productions“ filmas „third revision“, 2015, 15,59 min., 8mm juosta perversta į skaitmeninį formatą
Eksperimentinis esė filmas nufilmuotas Naujojoje Zelanijoje, Berlyne ir Varšuvoje, jame yra vaizdų iš Varšuvos archyvų ir Pawiak kalėjimo, naudojama surinkta filmuota medžiaga. Filme drąsiai manipuliuojama neryškiais kadrais, fokuso perkėlinėjimu; vaizdai dažnai yra dar kartą perfilmuojami iš kompiuterio ekrano ar kitaip „iškraipomi/kompromituojami“.

Miranda Parkes, „Sky“, 2015, 3,02 min., skaitmeninis filmas
Trumpame begarsiame Mirandos Parkes videofilme mėlynas dangus, matomas pro siūbuojančias šakas, atrodo beveik ranka pasiekiamas.

Shannon Te Ao „Untitled (epilogue)“, 2015, 4,48 min., skaitmeninis filmas
Lėtas, meditatyvus ir ritmingas filmas skiriamas trims XX a. Naujosios Zelandijos
menininkams: Te Ao gavo užsakymą sukurti filmą-atsaką Joannai Paul, kuriai pačiai buvo užsakyta sukurti darbą remiantis rašytojos Katherine Mansfield apsakymu „Prelude“. Filme matome Mansfield namo augalus, kurie tuo pačiu yra ir vienas pasikartojančių Paul kūrybos motyvų.

Simon Rees yra kuratorius Govett-Brewster galerijoje Naujajame Plimute, Naujoje Zelandijoje. Anksčiau jis yra dirbęs kuratoriumi Austrijos taikomųjų menų ir šiuolaikinio meno muziejuje MAK Vienoje, „Artspace“ galerijoje Sidnėjuje ir Šiuolaikinio meno centre Vilniuje. Jis taip pat dirbo meno apžvalgininku dienraštyje „New Zealand Herald“, nuolat rašė tekstus į žurnalą „Metro“, buvo žurnalo „Art Text“ redaktorius ir dėstė Naujojo Pietų Velso universitete.

„CIRCUIT Artist Film and Video Aotearoa New Zealand“ užsakymu sukurtus programos filmus kuravo Solomon Nagler ir Mark Williams. Programa pristatoma kartu su Govett-Brewster galerijos Len Lye centru, Naujasis Plimutas, Naujoji Zelandija.

Renginys nemokamas, vyks anglų kalba.