Rugsėjo 28 d., itrečiadienį, 18 val. ŠMC kino salėje

Lėtosios peržiūros: Mártos Mészáros ir Margarethe’s von Trottos dialogas
Dialogas #3: Istorija

Pristato kino istorikė Lina Kamniskaitė-Jančorienė

Abiejų režisierių filmuose didelis dėmesys skiriamas istorijai. Politiniai, socialiniai reiškiniai dažnai įpinami į autobiografinius ar biografinius naratyvus, kurie, glaudžiai susieti su objektyviais faktais, perteikia svarbiausius Vengrijos ir Vokietijos XX amžiaus įvykius. Mártos Mészáros ir Margarethe’os von Trottos rekonstruojamos istorijos centre atsiranda dažnai nutylėtas moterų vaidmuo.

Dienoraštis mano vaikams (Napló gyermekeimnek, 1984 m.)

Pirmoji trilogijos „Dienoraščiai“ dalis nukelia į 5-ąjį dešimtmetį. Pasakoja- ma paauglės Juli (Zsuzsa Czinkóczi), režisierės alter ego, grįžimo iš Rusijos į Vengriją istorija. Ji apsistoja pas tetą Magdą, sparčiai kylančią karjeros laiptais komunistų partijoje. Greitai paaiškėja, jog šių dviejų moterų po- zicijos radikaliai skiriasi. Juli susižavi Jánosu (Jan Nowicki), kovojančiu už revoliucines idėjas. Autobiografinis šio filmo matmuo sumania kino kalba pakylėjamas į makroistorijos perteikimą, pasitelkiant mikroistorijų analizę. Tačiau Márta Mészáros taip pat kvestionuoja istorinę reprezentaciją kine. Filmas sovietinės cenzūros buvo padėtas ant lentynos geram dešimtmečiui.

Režisierė: Márta Mészáros; scenarijaus autorė: Márta Mészáros; operatorius: Nyika Jancsó; vaidina: Zsuzsa Czinkóczi, Jan Nowicki, Anna Polony; 1984 m., 102 min, Vengrija. Rodomas iš 35mm juostos.

Rosa Luxemburg (Die Geduld der Rosa Luxemburg, 1986 m.)

Biografiniame filme vaizduojamas asmeninis ir politinis Rosos Luxemburg gyvenimas. Šis Margarethe’os von Trottos pasirinkimas neatsitiktinis – režisierė ir ankstesniuose filmuose siekė atspindėti politinius įvykius Vokietijoje per svarbių moterų portretus. Šįkart režisierė žvelgia į XX a. pradžią Vokietijoje, Pirmąjį pasaulinį karą ir socialistinio judėjimo užgimi- mą. Rosa Luxemburg buvo puiki žurnalistė, oratorė, arši karo oponentė. Kuomet Vokietijos socialdemokratai pritarė Pirmajam pasauliniam karui, Rosa Luxemburg kartu su Karlu Liebknechtu ir Francu Meringu įkūrė „Spartako lygą“ – radikalių kairiųjų judėjimą. Už šį vaidmenį Barbara Sukowa Kanų kino festivalyje pelnė geriausios aktorės apdovanojimą.

Režisierė: Margarethe von Trotta; scenarijaus autorė: Margarethe von Trotta; operatorius: Franz Rath; vaidina: Barbara Sukowa, Daniel Olbrychski, Otto Sander; 1986 m., 122 min, Vakarų Vokietija, Čekoslovakija. Rodomas iš 35mm juostos.

Kitas renginys iš projekto „Lėtosios pežiūros: Mártos Mészáros ir Margarethe’s von Trottos dialogas“ vyks spalio 27 d., ketvirtadienį, 18 val.

Peržiūras organizuoja VšĮ „Meno avilys“.