Vaizdas: Anastasia Sosunova, „DIY“, 2023, Editorial, Vilnius. Parodos fragmentas. Nuotrauka – Editorial, Vilnius. Menininkės ir MO muziejaus nuosavybė.

Parodos atidarymas vyks 2024 m. spalio 11 d. „KADIST“ ir spalio 16 d. „Palais de Tokyo“ Paryžiuje.

Neringos Bumblienės ir Emilie Villez kuruojamas projektas „Sienos yra naktiniai gyvūnai / Les frontières sont des animaux nocturnes“ yra organizuojamas Lietuvos sezono Prancūzijoje proga bendradarbiaujant trims institucijoms: „Palais de Tokyo“ ir „KADIST“ Paryžiuje bei Šiuolaikiniam meno centrui Vilniuje. Šio projekto paroda 2024 m. rudenį vienu metu veiks dviejose erdvėse Paryžiuje – „Palais de Tokyo“ ir „KADIST“. 2025 m. ji bus pristatoma Šiuolaikinio meno centre Vilniuje.

Projektą paskatino dabartinė geopolitinė suirutė, kurią sukėlė Rusijos karas Ukrainoje ir gausybė vėlesnių įtrūkimų ir bangų, nuvilnijusių per laiką ir erdvę. Koks normalumas įmanomas šio konflikto kaimynystėje, praėjus dvejiems metams nuo plataus masto invazijos pradžios gyvai stebint pasikartojančią istoriją? Parodoje atskleidžiama bent dalis nepapasakotų regiono istorijų, kurios dar visai neseniai buvo užgožtos galios diskursų. Ar jas ištarus galima pakeisti nusistovėjusius naratyvus apie praeitį ir dabartį?

Šioje grupinėje parodoje pristatoma keliolika skirtingų kartų menininkų, daugiausia lietuvių, bet taip pat kilusių iš bendros istorinės patirties vienijamo regiono bei gyvenančių Prancūzijoje. Pasitelkdami vaizduotę ir poeziją kaip politinius įrankius, jie siūlo trapią giją, kuria sekant galima perskaityti sudėtingas kolonijines istorijas, realijas ir ateities vizijas.

Parodos pavadinimas yra nuoroda į Lubos Jurgenson esė „Kai mes pabudome. 2022 m. vasario 24 d. naktis: invazija į Ukrainą“ („Quand nous nous sommes réveillés. Nuit du 24 février 2022: invasion de l’Ukraine“,Verdier, 2023), kurioje rašoma: „Sienos yra naktiniai gyvūnai, jos juda, kol mes miegame. Turėtume visada būti budrūs.“

 

Vaizdas: Anastasia Sosunova, „DIY“, 2023, Editorial, Vilnius. Parodos fragmentas. Nuotrauka – Editorial, Vilnius. Menininkės ir MO muziejaus nuosavybė.

 

Prancūzijoje vyksianti paroda „Sienos yra naktiniai gyvūnai / Les frontières sont des animaux nocturnes“ yra Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 dalis. Sezoną organizuoja Lietuvos kultūros institutas kartu su Prancūzų institutu Paryžiuje.