Tik ką praėjus Tarptautinei Afrikos dienai, kurią UNESCO paskelbė gegužės 25-ąją ir kuri Lietuvoje minima nuo 1998 m., ŠMC kino salė žiūrovams pristato gausiais apdovanojimais įvertintą dokumentinį filmą „Šlovingas išėjimas“ („Glorious Exit“, 2008), kuris leidžia pažvelgti į Afrikos visuomenę ir svetimojo, ir saviškio akimis.

Pretekstas šiam filmui sukurti – tai Los Andžele gyvenančio šveicarų-nigeriečių kilmės aktoriaus Jarretho Merzo istorija, jam sužinojus apie savo tolimo ir beveik nepažįstamo tėvo mirtį bei netikėtai jam tekusią priedermę organizuoti jo laidotuves Nigerijoje, nes pagal šios šalies tradiciją už tai turi būti atsakingas pirmagimis sūnus. Jarrethas Merzas yra Amerikoje ir Šveicarijoje gerai žinomas kino ir televizijos aktorius, išgarėjęs apaštalo Simono vaidmeniu Melo Gibsono filme „Kristaus kančia“. Filmą „Šlovingas išėjimas“ režisavo aktoriaus brolis fotografas ir nepriklausomo kino kūrėjas Kevinas Merzas, kuris kartu su juo keliavo į Afriką ir dokumentavo Jarretho kelionę savo menkai pažįstamų ištakų link. Filme atskleidžiama, kaip Jarrethas susiduria su tradiciniais jo šeimos Nigerijoje įsitikinimais ir ritualais, šokiruojančiais ir besikeičiančiais reikalavimais bei taisyklėmis, savo paties nusivylimu bei laipsnišku prisitaikymu prie nerašytų vietos įstatymų.

Pradėjęs filmuoti šį darbą kaip biografinį asmeninį projektą be politinio ar socialinio tyrimo intencijų, Kevinas Metzas atiduoda pagarbą kultūriniams skirtumams ir užfiksuoja esminius Nigerijos visuomenės principus bei sudėtingas šalies šiuolaikinio gyvenimo realijas. Patekę į šeimos aplinką broliai gauna dokumentinių filmų kūrėjams retai pasitaikančią galimybę pamatyti Afrikos gyvenimą iš labai arti, tarsi iš vidaus, iš saviškio pozicijų, ir šia privilegija pasidalina su žiūrovais, kuriems paliekama laisvė patiems pasidaryti savo išvadas.

Filmo „Šlovingas išėjimas“ premjera parodyta „Cinéma du Réel“ festivalyje Paryžiuje, o vėliau filmas pristatytas Modernaus meno muziejuje MoMa Niujorke ir daugelyje festivalių, tarp kurių – Tarptautinis Leipcigo dokumentinių filmų ir animacijos festivalis, Lokarno tarptautinis kino festivalis. Filmas įvertintas apdovanojimais Afrikos diasporos filmų festivalyje „Festival Real Life“ Ganoje (2008), taip pat „Astra Film Fest“ Rumunijoje (2009), „Terre Alte Festival“ Italijoje (2008) ir Ourenso filmų festivalyje Ispanijoje (2008).

Po filmo „Šlovingas išėjimas“ sėkmės abu broliai kartu sukūrė dar keletą filmų Afrikos tema – „Ashanti siela“ (The Soul of Ashanti, 2009) ir „Afrikos rinkimai“ (An African Election, 2011).

Filmo „Šlovingas išėjimas“ seansai ŠMC kino salėje:

Gegužės 29 d. 17.15
Gegužės 31 d. 17.15
Birželio 1 d. 16.15