Liepos 22 d., penktadienį, 19 val.
ŠMC skaitykloje (Aušros vartų g. 5 / Pasažo skg.)

Su džiaugsmu pranešame apie leidinio „14-oji Baltijos trienalė: Nesibaigiančios kovos (Skaitiniai)“ pristatymą, kurio metu bus rodomi du videofilmai – Anastasijos Sosunovos „Sujauktos vietovės“ (2019 m., 7’18) ir Romano Himey-Yaremo Malashchuk „Skirta pasaulio jaunimui I“ (2017 m., 2′).

14-oji Baltijos trienalėje (BT14) dėmesys buvo telkiamas į Centrinę bei Rytų Europą, remiantis įsitikinimu, kad kol įvairių šio regiono šalių integravimasis į tarptautinius tinklus ir sistemas tebėra fragmentiškas bei netolygus, mąstyti apie tai, kas lokalu, paradoksaliai reiškia ir kvestionuoti globalumą. Tad „Skaitiniuose“, atsižvelgiant į suskaidytą šio regiono sandarą ir tarpvalstybinius ryšius, pateikiama serija tekstų, kuriuose aptariami šio regiono apibrėžimai, istorija, potencialas ir ateitis.

Gravitacinė šio regiono trauka dar labiau išryškinama kylančių ar grėsmingai artėjančių įtampų, išnyrančių ir už jo ribų – tokių kaip dezinformacija, žmogaus sukurtos ekologinės katastrofos, nativistinis nacionalizmas ar nenormatyvių identitetų varžymas. 

Prieš 2022 m. Rusijos invaziją į Ukrainą surengtos trienalės pavadinimas pasiskolintas iš Eglės Rindzevičiūtės esė apie kultūrinius karus „Kultūros politikos transformacija Rytų Europoje: Nesibaigiančios kovos“ (angl. „Transforming Cultural Policy in Eastern Europe: The Endless Frontier“) (2021 m.), kurį ji, savo ruožtu, pasiskolina iš Vannevaro Busho. 

Be tekstų, šiuose skaitiniuose pateikiama ir Vilniuje – Šiuolaikinio meno centre, galerijose „Atletika“, „Autarkija“, „Editorial“ ir „Swallow“, meno, rezidencijų ir edukacijos centre „Rupert“ (rengė „Tech Arts“) ir Lietuvos dailininkų sąjungos galerijoje – surengtų parodų bei renginių fotodokumentacija ir informacija.

Šį pranešimą iš anglų kalbos vertė Alexandra Bondarev.