Lapkričio 3 d. visuomenei atverta dalinai rekonstruota Lukiškių aikštė. Drauge aikštėje įrengtuose specialiuose stenduose publikai pristatomi penki pasiūlymai Lukiškių aikštės memorialui.

Į kūrybines Kultūros ministerijos ir Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) dirbtuves pakviesti menininkai sukūrė memorialų projektus kovojusiųjų ir žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimui įamžinti ir pagerbti. Šiuo metu renkamasi iš penkių autorių bei autorių kolektyvų darbų – galutinis sprendimas bus priimtas atsižvelgiant tiek į specialiai sudarytos ekspertų komisijos, tiek į visuomenės nuomonę. Visuomenės ir ekspertų komisijos balsai bus vienodos svarbos. Viešosios konsultacijos tikslas – išgirsti šalies gyventojų nuomonę ir kartu priimti sprendimą dėl tinkamiausio Lukiškių aikštės memorialo.

Kūrybinėse dirbtuvėse dalyvauja šie autoriai ir kolektyvai: kūrybinė grupė, kurią sudaro architektai Gintaras Čaikauskas, Kęstutis Akelaitis, Linas Naujokaitis, dailininkas Rimantas Dichavičius ir skulptorius Arūnas Sakalauskas; architektų grupė, kurią sudaro Tomas Grunskis, Jūratė Kindurytė, Eglė Dimaitytė, Jovita Laurukėnaitė ir Martynas Mankus; skulptorius ir dizaineris Andrius Labašauskas; buvęs tremtinys, kraštotyrininkas Algimantas Lelešius; fotografas, filmų ir meno instaliacijų kūrėjas Darius Žiūra.

2017 m. liepos pabaigoje ekspertų komisija šių autorių pasiūlymus atrinko iš daugiau nei trisdešimties idėjų, pateiktų atsiliepiant į birželio 6 d. Šiuolaikinio meno centro paskelbtą kvietimą. Lukiškių aikštės memorialas pagal kvietimo sąlygas turėtų būti įgyvendintas iki 2018 m. gruodžio.

Paskutinis šių kūrybinių dirbtuvių etapas įvyks 2017 m. lapkričio 23 d., kuomet Šiuolaikinio meno centre bus atidaryta paroda, pristatysianti galutines autorių pasiūlymų versijas. Šiame etape balsuos ekspertų komisija.

Balsavime už vieną ar kitą memorialo pasiūlymą galite dalyvauti nuo 2017 m. lapkričio 3 iki 19 dienos Lietuvos Respublikos Vyriausybės sukurtoje svetainėje adresu www.lukiskiuaikste.lt

Daugiau informacijos apie Kultūros ministerijos ir Šiuolaikinio meno centro organizuotas kūrybines dirbtuves rasite interneto svetainėje adresu: http://www.cac.lt/lt/lukiskiu/about

Taip pat kviečiame išsamiau susipažinti su penkiais Lukiškių aikštės memorialo autoriais ir jų idėjomis, pristatytomis LRT laidoje „Nes man tai rūpi“ (2017-10-30).

Antrojo etapo komisija:
Nacionalinės dailės galerijos vadovė dailėtyrininkė Lolita Jablonskienė
Vilniaus universiteto istorikas profesorius Alfredas Bumblauskas
Šiuolaikinio meno kuratorė Virginija Januškevičiūtė
Antverpeno šiuolaikinio meno muziejaus vyriausiasis kuratorius, šiuolaikinio meno žurnalo „Afterall” redaktorius Anders Kreuger
Dailėtyrininkė Giedrė Mickūnaitė
Skulptorius ir filmų kūrėjas Deimantas Narkevičius
Nevyriausybinių organizacijų Lietuvos valstybės gynybiniams pajėgumams stiprinti koordinacinės tarybos pirmininkas Algis Narutis
Vilniaus savivaldybės vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis
LR Krašto apsaugos ministerijos Protokolo skyriaus vedėja Salvina Taukinaitienė.