Programoje pristatome tris Brazilijos menininkės-kino režisierės Anos Vaz sukurtus filmus, du iš kurių yra kolaboracijos su kitais autoriais. Šis vakaras yra renginių serijos „Rasės pokalbis“ tęsinys. Iki šiol renginių cikle pristatyti Lietuvos autorių darbai ir kalbėta apie tai, kodėl Lietuvos kontekste taip sunku kalbėti apie rasę, lyg neturėtume tam tinkamos kalbos; šio vakaro filmai papildo temą globaliu kontekstu ir siūlo keletą atsakymų į klausimą, kodėl apie rasę kalbėti yra svarbu.

„Filmas, atsiimtas“ (A Film, Reclaimed)“ (2015) – tai 20 minučių trukmės Anos Vaz ir Tristano Beros kūrinys. Tai esė apie kino kino pasakojimų įtaką globaliai klimato krizei. Pasak filmo autorių, ekologinė krizė yra politinė, ekonominė ir socialinė krizė; bet kartu tai ir kinematografinė krizė, nes kino istorija sutampa su antropoceno laikotarpiu ir dokumentuoja bei analizuoja antropoceno raidą. Kinas nėra neutralus šios krizės liudininkas.

Tai vienas iš filmų, paskatinusių suformuluoti vieną iš renginių serijos tikslų – prisidėti kuriant kalbą, kuria galima būtų aptarti rasės klausimus Lietuvos kontekste. „Britų ir Amerikos elitams vergovė neiškilo kaip krizė, kol jos kaip tokios neiškėlė abolicionizmas,“ sakoma filme; „rasinė diskriminacija neiškilo kaip krizė, kol jos kaip tokios neiškėlė žmogaus teisių judėjimas.

„Ha Terra! (There Is Land!)“ (2006) – 13 min. trukmės 16 mm juostoje Anos Vaz sukurtas filmas, kurį autorė vadina kinematografine poezija. Atsikartojantis vyro balsas, šaukiantis „Žemė! Žemė!” susieja filmo pasakojimą su kolonijiniu laikotarpiu. Filmo vieta – Brazilijos šiaurė, kur nerimsta nesutarimai dėl gyventojų teisės į žemę. „Tai susitikimas, medžioklė, pasaka apie žiūrėjimą ir apie tapsmą. Kaip žaidime, kaip gaudynėse, filmas pasiklysta tarp personažo ir peizažo, peizažo ir personažo, plėšrūno ir aukos“ (Ana Vaz).

„Les Mains, Negatives“ (2012) – 16 minučių trukmės Anos Vaz ir Julieno Creuzet kūrinys, kuriam apibūdinti taip pat tinka kinematografinės poezijos terminas. Šis filmas – tai atvirutė, rasta Sent Ueno blusų turguje.

Plačiau apie seriją „Rasės pokalbis“: http://cac.lt/lt/exhibitions/future/9816

Iliustracija: kadras iš Anos Vaz ir Tristano Beros filmo „Filmas, atsiimtas“ (A Film, Reclaimed, 2015). Vaizdas pasiskolintas iš: https://terremoto.mx/