Lt / En
Ninjos Thyberg filmų programoje – provokuojantys žvilgsniai, seksas ir politika
2013.X.06
ŠMC kino salėje rodomoje Tarptautiniame Kauno kino festivalio programoje pristatoma talentinga kūrėja iš Švedijos – NinjaThyberg, kuri savo kūryba reiškia kritišką nuomonę įvairiais socialiniais klausimais. Nors jis vis dar studijuoja Stokholmo dramos meno akademijoje, ši menininkė laikoma viena perspektyviausių kūrėjų šiuolaikinio Europos kino arenoje.

Savo trumpametražiuose filmuose N. Thyberg kalba apie geismą, nepadorumą, tabu, kūniškumą, provokuojančius žvilgsnius, grupių dinamiką ir, be abejo – seksą. Autorė dar nuo paauglystės domėjosi socialiniais ryšiais ir jų konstravimo būdais.

Tarptautiniame Kauno kino festivalyje chronologine tvarka pristatomi penki trumpametražiai N. Thyberg filmai. Pirmasis, pavadinimu „Sudrėkusi“ (Våt, 2010), – tai kūrinys, kuriame garsai ir vaizdai byloja geismą. „Raudonkepuraitė“ (R.O.V, 2011) – tai istorija, sukurta gerai žinomos pasakos vaikams „Raudonkepuraitė“ motyvais. Filme „Motina, tėvas, vaikas“ (Mamma pappa barn, 2011) pasakojama apie blaškymąsi tarp realybės, fantazijos, košmaro. Šis N. Thyberg darbas yra gavęs geriausio scenarijaus apdovanojimą „Novemberfestivalen“ kino festivalyje Švedijoje. Filmas „Afro“ (Afro, 2012) vaizduoja kovą su stereotipais, kritikuoja europocentrizmą. Penktasis filmas „Malonumas“ (Pleasure , 2013) laikomas svarbiausiu N. Thyberg filmu, atvėrusiu autorei kelią į Kanų kino festivalį ir dalyvavimą Kritikos savaitėje (Semaine de la Critique), kur ji laimėjo „Canal+“ apdovanojimą.

Savo kūryboje N. Thyberg diskutuoja, kaip konstruojamas seksualumas – tai ir yra pagrindinė tema filme „Malonumas“ (Pleasure, 2013). Pati autorė teigia: „Visuomet norėjau sukurti tokį filmą. Pripažįstama, kad žmones vienija seksualumo kaip natūralios duotybės idėja. Žinome, jog seksualumas yra įgimtas ir visi tokį turime, tačiau seksualinis žmogaus elgesys, sužadinimas, kūno ir nuosavo kūniškumo pažinimas – visa tai yra socialiniai konstruktai“. N. Thyberg pornografinio kino industrijos hegemoniją laiko problema, ribojančia kūniškumo raišką bei interpretaciją. Kadangi visuomenėje seksas vis dar yra tabu ir laikomas nešvariu, draustinu, jis yra praradęs sąsają su žmogiškumu bei žmonių tarpusavio ryšiais.

N. Thyberg Vilniuje svečiuosis ir savo programą pristatys spalio 6 d.

Iliustracija: kadras iš N. Thyberg filmo "Sudrėkusi".
Kalendorius
Skaitymai su Gerda Paliušyte: gotika ir afroamerikiečių kinas
Kipro Dubausko ir kviestinių menininkų filmų programa
Užgniaužti intensyvumai: afroamerikiečių protesto poezijos vertimo dirbtuvės
Rasė ir popmuzika. Klausymosi sesija su Nombeko Auguste ir Karoliu Vyšniausku
Unfortunately, it’s a different world for you. Leidinio pristatymas ir atvira diskusija
Labirintas ir švyturys: įžanginiai 14-osios Baltijos trienalės renginiai
Archyvas