Lt / En
Johno Bergerio knygos „Kaip menas moko matyti“ pristatymas ŠMC skaitykloje
2019.04.10
Trečiadienį, balandžio 10 d. 18:00 leidykla „Kitos knygos“ ir Šiuolaikinio meno centras kviečia į britų meno kritiko, rašytojo, „Man Booker“ premijos laureato Johno Bergerio knygos „Kaip menas moko matyti“ (orig. Ways of Seeing, 1972) pristatymą, kuriame dalyvaus menotyrininkės, parodų kuratorės, tekstų autorės Agnė Narušytė ir Laima Kreivytė.

Šis nedidelės apimties, bet svarus veikalas demonstruoja, kaip tas būdas, kuriuo esame įpratę matyti atvaizdus ir juos suvokti, – tas būdas, kaip suvokiame ir vertiname aplinką apskritai, – yra nulemtas mūsų turimų grožio, tiesos, civilizacijos, skonio, socialinės lyties sampratų Atverdamas tapybos kūrinių, nuotraukų, grafikos, reklamos vaizdinių reikšmių sluoksnius, lengva, koncentruota kalba Bergeris įrodo, kad mes ne šiaip sau žiūrime – mes skaitome išmokta atvaizdų kalba.

Septyniose esė – trys jų sudarytos vien iš atvaizdų – kritiškai žiūrint į klasikinės Vakarų kultūros tradiciją atskleidžiamas tapybos kūriniuose ir populiariojoje kultūroje slypintis politinis lygmuo. Atkreipiamas dėmesys į moterų vaizdavimą Vakarų meno tradicijoje. Knyga kviečia pastebėti dalykus, kuriuos tarsi nuo mūsų slėpė ofiziozinė kultūra. Tiesiai šviesiai teigiama, kad meno istorijai dar nepavyko atsakyti į klausimą, koks yra išskirtinio ir vidutinio meno kūrinio santykis; aiškiai teigiama, kad bet kurio laikotarpio menui būdinga aptarnauti valdančiųjų interesus; atskleidžiami reklamos ir aliejinės tapybos tradicijos sąryšiai: tiek menas, tiek reklama yra politiniai dalykai, veikiantys mūsų mąstymą.

„Kaip menas moko matyti“– tai meno kritikos esė kūrinys, padaręs ir iki šiol darantis didžiulę įtaką Vakarų kultūros ir estetikos suvokimui, visiems laikams pakeitęs požiūrį į tapybą, meno kritiką ir į meną kaip instituciją. Tai kiekvieno ir kiekvienos, besidominčio / -s menu, pradžiamokslis.

Renginys nemokamas, vyks lietuvių kalba. Jo metu bus galima įsigyti pristatomą leidinį.
Kalendorius
Skaitymai su Gerda Paliušyte: gotika ir afroamerikiečių kinas
Kipro Dubausko ir kviestinių menininkų filmų programa
Užgniaužti intensyvumai: afroamerikiečių protesto poezijos vertimo dirbtuvės
Rasė ir popmuzika. Klausymosi sesija su Nombeko Auguste ir Karoliu Vyšniausku
Unfortunately, it’s a different world for you. Leidinio pristatymas ir atvira diskusija
Labirintas ir švyturys: įžanginiai 14-osios Baltijos trienalės renginiai
Archyvas