Šiuo metu keičiame ekspoziciją. Kviečiame užsukti į svetingumo zoną pirmo aukšto foje. Darbo laikas: II, III, IV, V 12:00–20:00, VI 11:00–15:00, I, VII nedirbame.

Menininkų kalendoriai 2025

Šiuolaikinio meno centras tęsia jau tradicija tapusią iniciatyvą – menininkų kalendorių leidybą. 2025 m. kolekcijoje – menininkų Mindaugo Lukošaičio, Gerdos Paliušytės ir Augusto Serapino kartu su dizaineriu Vytautu Volbeku sukurti kalendoriai-plakatai. Visi šie menininkai yra pristatę savo kūrybą ŠMC, dalyvavę daugelyje parodų Lietuvoje ir užsienyje.

MINDAUGAS LUKOŠAITIS yra žinomas dėl savo piešinių, taip pat kuria skulptūras ir objektus. Jo kūryba apima temas, susijusias su istorija, identitetu ir patriotizmu, bet užuot naudojęs archyvinius šaltinius jis pasitelkia savo vaizduotę. Lukošaitis remiasi klasikinėmis piešimo technikomis, tačiau jo „realizmas“ yra savitas – jis piešia be modelių. Šiemet dar galima gyvai pamatyti jo piešinius, eksponuojamus grupinėje parodoje „Užuovėja“ Sapiegų rūmuose.

Menininko kurto ŠMC kalendoriaus pagrindą sudaro vienas etiudų iš pastarojo laikotarpio tušu liejamų gamtos vaizdų ciklo. Lukošaitis šiems darbams naudoja tradicinį japonišką Sumi tušą, kuris išsiskiria sodria juoda spalva ir subtiliais pustoniais. Pasak menininko, jo darbuose „suodžiai simbolizuoja mirtį ir pabaigą, o vanduo – pradžią, gyvybę ir judrumą. Šie elementai kartu sukuria keistą, sapnišką nuotaiką.“

GERDOS PALIUŠYTĖS kūryboje dažnai tyrinėjamos įvairios dokumentinės praktikos, istoriniai ir populiariosios kultūros reiškiniai bei personažai, taip pat jų ryšys su socialine tikrove. Jos filmuose, fotografijose ir instaliacijose gilinamasi į skirtingas bendrystės ir intymumo formas. 2024 m. Lietuvos sezono Prancūzijoje proga ŠMC, bendradarbiaudamas su Paryžiuje įsikūrusiu „Jeu de Paume“ meno centru, Tūro pilyje surengė menininkės personalinę parodą „Tu žiūri į mane“. Paliušytės kurtame ŠMC kalendoriuje panaudota fotografija iš asmeninio menininkės archyvo.

AUGUSTAS SERAPINAS, kurio personalinė paroda 2025 m. bus surengta Šiuolaikinio meno centre, savo kūryboje daug dėmesio skiria viešosioms erdvėms ir siekia išryškinti socialinės hierarchijos, ekonomikos ir atminties dinamiką. Pastaruoju metu jis dirba su tradiciniais lietuviškais mediniais namais, juos perkeldamas, ardydamas, naikindamas ir restauruodamas. 

Menininko kurtame ŠMC kalendoriuje – šimtamečio namo deginto skiedrinio stogo fotografija. Deginimas yra archajiška medžio apdirbimo technika, plačiai paplitusi Japonijoje, bet naudota ir mūsų regione, padedanti apsaugoti medieną nuo kenkėjų, drėgmės ir puvimo. Skiedrinis stogas yra degiausia namo dalis, tačiau jo apsaugai šios technikos paprastai nenaudodavo. Serapino kūryboje degintas stogas tampa balansavimo tarp išsaugojimo ir sunaikinimo įkūnijimu. 

 

Kalendoriai bus prieinami nuo gruodžio 20 d. ir juos galėsite įsigyti ŠMC ir Sapiegų rūmų kasose bei ŠMC skaitykloje Pasažo skersgatvyje.