Jaan Toomik (g. 1961) – vienas garsiausių šiuolaikinių Estijos menininkų. 1991 metais tapybos studijas Estijos dailės akademijoje baigęs menininkas išgarsėjo dešimtajame dešimtmetyje site-specific instaliacijomis bei video darbais. Jaano Toomiko darbai rodyti svarbiausiose Rytų Europos ir Baltijos šalių meną reprezentuojančiose parodose, demonstruoti daugelyje stambių tarptautinių šiuolaikinio meno forumų, tokių kaip Manifesta I, San Paulo, Venecijos bienalės, yra įtraukiami į tarptautinių video ir trumpametražių filmų festivalių programas. Jaan Toomik yra surengęs personalines parodas Niujorke, Stokholme, Helsinkyje, Londone ir kitur, jo pavardė figūruoja 20 amžiaus pabaigos menui skirtose monografijose.

Jaano Toomiko personalinę parodą Šiuolaikinio meno centre sudarė keletas didelio formato video projekcijų bei videofilmų programa. Paroda sumanyta kaip nedidelė kelerių pastarųjų metų Jaano Toomiko video kūrybos apžvalga, kuri pristatė ir jau plačiai žinomus (“Peeter ir Mart”, 2001-02), ir pačius naujausius menininko darbus.

“Jokie aiškinimai negali tiesiogiai perteikti Jaano Toomiko meno. Nepaisant to, jo darbai patys puikiai dalijasi poetine autoriaus vizija. Meno kritikai juos linkę vadinti hipnotizuojančiais – tiek, kad šios savybės dėka nuveiksminami analizės mechanizmai. Jie sužadina imunitetą žodžiams, įveda į tylos būseną, kuri yra dažniausia straipsnių apie Toomiką tema /…/

Jaanas Toomikas kuria pasikartojančias struktūras, kad pakeistų žiūrovų sąmonės būklę ir palaipsniui sustiprintų jų jautrumą. Jo video instaliacijos skirtos neutralizuoti ego ir dažnai kompensuoja narcisistinę video kaip medijos prigimtį. To siekdamas menininkas neretai paklūsta ir priverčia paklusti žiūrovus giesmės melodijai, peizažo diktuojamoms taisyklėms ar mechaniniam veiksmui.” (Hanno Soans)