Du jaunos kartos estų menininkai Tonis Saadoja ir Flo Kasearu pristato savo darbus „21.05.09” / „14.06.09”.

Tonio Saadoja nuotraukų instaliacijos pavadiniams „14.06.09“ nurodo į pirmos masinės deportacijos, kurią vykdė sovietinės pajėgos, datą Estijoje 1941 metais. Nuotraukos, kuriose fiksuojamos tuščios sankryžos, buvo padarytos Taline tą pačią naktį, po šių įvykių praėjus 68-iems metams. Vaizduojamos miesto vietos neturi tiesioginio ryšio su istorinėmis deportacijos vietomis ir labiau remiasi mintimi „jeigu tai atsitiktų šiandien”, o pristatomų nuotraukų seka prasideda vėlyvojo XIX amžiaus buržua priemiesčiais ir tęsiasi iki XX a. 9-ame dešimtmetyje statytų modernistinių sovietmečio gyvenamųjų namų blokų. Šis kūrinys, pristatomas šviesdėžių instaliacijos pavidalu, fiziškai įtakoja žiūrinčiojo buvimą erdvėje ir tampa monumentu situacijoms, kuomet žmogaus galią kontroliuoti įvykius perima force majeure (nenumatytos aplinkybės).

Šviesdėžių instaliacija yra pristatoma kartu su menininkės Flo Kasearu videofilmu darbu „21.05.09“ (arba ESC), kuris remiasi nors ir neįprasta, bet tikra situacija, įvykusia prieš keletą metų gegužės 21 dieną, kuomet iš hipodromo pabėgę žirgai blaškėsi po ištuštėjusį Taliną. Šiek tiek atkartojant šiuos įvykius, kūrinys nufilmuotas ant Talino fasadų projektuojant greitą skaitmeninį graffiti. Ekspresyviai šuoliuojančio simbolinio balto žirgo ir desperatiška vieno jaunuolio lenktyniavimo situacija tampa įspūdinga kelione miestu, kuri pristatoma iš nematomo įtikinėtojo perspektyvos.

Trečia dviejų menininkų kolaboracinio projekto dalis yra įvairių tekstų citatų iš pasaulinės literatūros, laikraščių ir istorijos knygų, rinkinys, kuriame copy/paste metodu sudėliojamas naujas koliažas, taip ištraukiant tekstus iš jų įprastinio konteksto. Tekstų rinkiniai anglų kalba bus nemokamai dalijami parodoje. Lietuvišką teksto versiją galite skaityti čia: Knygele

Iliustracija: Tonis Saadoja, „14.06.09“ šviesdėžės nuotrauka.

Ši paroda yra projekto „Experiment & Excellence“ dalis, remiama Europos Sąjungos programos „Kultūra 2007–2013“. Kiti rėmėjai: Estijos ambasada Lietuvoje, Estijos Kultūros ministerija, Talino Šiuolaikinio meno centras, Novotel.

Daugiau informacijos apie menininkus:
http://www.saadoja.ee/
http://www.flokasearu.eu/