Balandžio 28 d., šeštadienį, 18 val.
Paskaita ŠMC skaitykloje

Estas, pasivadinęs pseudonimu Anonymous Boh (arba Al Paldrok), veikia nuo 1992 m. neapibrėžtoje teritorijoje, kurioje menas nustojo egzistuoti fizinio kūrinio pavidalu. Ši erdvė turi daugybę dimensijų, kuriomis remiamasi jo veikloje. Jis kuruoja performansų grupę Non Grata, kurią galima laikyti tam tikra mokykla, atpažįstama iš struktūrinio chaoso bei performansų atsitiktinėse viešose vietose ir interjeruose.

Įgijęs alternatyvaus menininko reputaciją, Boh nėrė į globalią meno sceną nesigręžiodamas atgal. Performansai, meno turai, suorganizuoti dešimtyse Europos, Azijos ir Amerikos miestuose, grupę Non Grata pavertė kolektyvu, geriau žinomu bet kur kitur nei Estijoje. Apie ją mažai kalbama, nors meno praktika, nuolat peržengianti šalių ir paties meno ribas, laikoma labiausiai pageidautina šiandienos menininko saviraiškos forma.

Apie Non Grata seniai būta įvairių šnekų ir nutylėjimų. Konvencionalaus meno, iš kurio liejasi visas šiandienos meno beprasmiškumas, požiūriu, grupė įkūnijo nepageidaujamą ir siaubingą žmogaus kūniškumą. Tiems, kuriems menas prasideda ten, kur baigiasi Meno Pasaulis, grupė Non Grata buvo išlaisvintoja, vaistas nuo incesto, pertrūkis tariamai nepakeičiamoje, bet mus apgaunančioje įvykių eigoje. Pagrindinis grupės tikslas yra etinis, susijęs su primityvizmo, beasmeniškumo ir eksperimentinio kūrybiškumo įvaizdžiais. Performansuose grupė vadovaujasi kodų vengimo principu. Juose naudojami tekstai, kurių rašymo ir skaitymo būdai apribojami realiais grupės narių veiksmais. Jų estetiniai ir provokaciniai iššūkiai vyksta ten, kur Meno Pasaulis paprastai nesiekia.

http://www.nongrata.ee/

Iliustracijoje: Anonymous Boh