Festivalio „Gaida“ klubas

Spalio 21–29 dienomis Vilniuje vyksta XXI tarptautinis šiuolaikinės muzikos festivalis „Gaida“. Jo metu ŠMC skaitykloje spalio 25 ir 26 dieną vyks du pokalbiai apie naująją muziką ir jos sąsajas su kitais menais. Pradžia 17 valandą.

Spalio 25 d., antradienį, 17 val.
Iannis Xenakis – garsinių vizijų architektas

Viena svarbiausių Europos avangardo figūrų, Iannis Xenakis (1922–2001), yra centrinis šių metų festivalio „Gaida“ kompozitorius. Įdomu, kad jo muzikinės kūrybos atspirties taškas buvo architektūra. Prieš pradėdamas muziko karjerą jis įgijo matematiko ir inžinieriaus išsilavinimą, dirbo prancūzų architekto Le Corbusier asistentu. Xenakis buvo vienas pirmųjų kompiuterinės muzikos specialistų, kūrė utopijas primenančius muzikos, šviesos ir architektūros opusus. Gimęs Rumunijoje, augęs Graikijoje, karo metu dalyvavęs pasipriešinimo judėjime ir įsitraukęs į komunistų gretas, didžiąją gyvenimo dalį jis praleido Prancūzijoje.

Jo kūrybą pristatys muzikologė, kompozitoriaus muzikos žinovė Eglė Gudžinskaitė. Paskaitoje taip pat dalyvaus kompozitorius Marius Baranauskas, išgirsime žinovų komentarą apie Xenakio ir Le Corbusier architektūrines naujoves. Paskaitos metu bus demonstruojami vaizdo (grafinių partitūrų) ir garso pavyzdžiai.

Tą patį vakarą 19 val. ŠMC įvyks kamerinio choro „Brevis“ koncertas, kurio metu skambės Xenakio kūriniai „Nuits“ (Naktys) ir „Knephas“ (Tamsa).

Spalio 26 d., trečiadienį, 17 val.
Elektros lempučių muzika ir kitokia „audiovizualika“

Pokalbyje apie audiovizualinį meną dalyvaus „Gaidos“ fringe projektų autoriai: muzikantas ir vizualiųjų menų propaguotojas Michaelis Vorfeldas (Vokietija), kompozitoriai Egidija Medekšaitė ir Marius Salynas bei videomenininkas Lukas Miceika. Pokalbį moderuos menotyrininkas Tautvydas Bajarkevičius.

Tą patį vakarą 21 val. ŠMC bus rodomas Michaelio Vorfeldo audiovizualinis performansas „Elektros lempučių muzika“, kur garsą generuoja elektros lemputės ir aktyvuojami elektros įrenginiai.

Spalio 28 d., penktadienį, 21 val. įvyks jungtinio kompozitorių Egidijos Medekšaitės, Mariaus Salyno, videomenininkų Luko Miceikos, Rüt Rüt, Gedimino Gelgoto Naujų idėjų orkestro NIKO ir DJ Partyzanų projekto „ReMix /ReMax“ premjera, kuriame skambės garsių 20 amžiaus kompozitorių (Iannio Xenakio, Briano Ferneyhougho, Terry Riley‘o, Philipo Glasso, Mindaugo Urbaičio ir kitų) kūrinių remiksai.

Iliustracija: Iannio Xenakio brėžinys