2017 m. spalio 12 d., ketvirtadienį, 18 val.

Šiuolaikinio meno centras kviečia į trečiąją 13-osios Baltijos trienalės Preliudo viešų renginių ciklo dalį, menininko ir tyrėjo Julijono Urbono paskaitą ir kūrybines dirbtuves – levitacijos pratimai – vaikams ir suaugusiems.

Levitacija – viena siekiamiausių, bet sunkiausiai pasiekimų būsenų, aprašyta, apdainuota ir bandyta susimuliuoti poezijoje, magijoje, fantastikoje ir moksle. Nepaisant plačiai žinomųjos pavyzdžių – nuo ore sklendžiančių angelų bažnytinėje dailėje iki fizikams puikiai žinomos diamagnetinės levitacijos – tai taip pat ir vienas mįslingiausių reiškinių. Matyt, todėl, kad pasipriešinimas gravitacijai – tai iššūkis mūsų prigimčiai: tiek kaip žemiškai gyvybei, kurią veikia žemės trauka, tiek žmogaus evoliucijai, kurios eigoje gamta mums nesuteikė sparnų. O gal todėl, kad idealios levitacijos, arba absoliutaus lengvumo, patirti neįmanoma. Astrofizika, kosmoso antropologija, kosmoso medicina, oro poetika ir šokis kiekvienas savaip priešinasi žemės traukai, tačiau panašu, kad neįmanoma rasti vieno universalaus būdo jai įveikti.

Julijonas pakibs ore tarp visų šių meno ir mokslo sričių ir apžvelgs skirtingas visų jų siūlomas levitacijos technikas. Kartu su juo į orą kyla ir kiti klausimai: ką reiškia gyventi pakibus ore? Ką gali kūnas, išlaisvintas nuo žemiškos traukos? Į pastarąjį klausimą bando atsakyti naujas Julijono projektas „Kosminės Lietuvos“.

„Kosminės Lietuvos“ – tai vizionieriškas Lietuvos kosmoso programos ir kosminės tapatybės apmąstymas ir tam tikra spekuliatyvių scenarijų visuma. Įtraukdamas įvairių sričių žinias ir pasitelkdamas įvairias taktines ir spekuliatyvias priemones, Julijonas šiuo projektu siekia atverti kosmosą vizionieriškiems ir demokratiškiems tyrimams. Vienas iš šio projekto scenarijų grįstas tuščios kosmoso erdvės apgyvendinimo idėja. Kaip galėtų atrodyti planeta, sudaryta vien iš žmonių? Kokie scenarijai ir kokia architektūra tiktų levituojančiam miestui, šaliai ar levituojančiam paminklui? Kokios vietos kosmose tam geriausiai tinka?

Antrojoje renginio dalyje vyks kūrybinės dirbtuvės, kurių metu vaikai su tėveliais galės atlikti levitacijos pratimus – išbandyti įvairias simuliuotos levitacijos formas. Rekomenduojama sportiška apranga.

Julijonas Urbonas yra menininkas, dizaineris, inžinierius, Vilniaus dailės akademijos prorektorius ir docentas, Londono Karališkojo meno koledžo doktorantas.

Šiuolaikinio meno centras dėkoja projekto rėmėjams „LiveSQUARE”.