2018-01-10 16 val.

Šiuolaikinio meno centras kviečia į naujos Skulptūrų kiemo instaliacijos – ispanų menininko Fernando Sánchez Castillo projekto „Gernikos sindromas – Azor“ – pristatymą ŠMC skaitykloje. Renginio metu skaitykloje bus rodomas kūrinį papildantis menininko videodarbas ir plačiau pasakojama apie darbo idėją bei kilmę.

Fernando Sánchez Castillo kūrinyje susipina menininką dominančios istorinės, politinės ir kultūrinės paralelės. Kūrinio medžiaga – ne atsitiktinės metalo žaliavos, o 1939 – 1975 m. valdžiusio Ispanijos diktatoriaus Francisco Franco jachtos Azor dalys, metalo atliekų perdirbimo įmonėje supresuotos į netaisyklingus panašaus tūrio kubus. Jachta Azor buvo naudojama ne tik reprezentacinėms reikmėms ir tarptautinėms deryboms, bet ir vėlesnių Ispanijos valdančiųjų bandyta pritaikyti turizmui, taip sukeliant prieštaringas visuomenės reakcijas.

Dirbdamas su sudėtingomis istorinėmis ir politinėmis temomis, menininkas ieško būdų ne tik įprasminti skaudžius, trauminius istorijos epizodus, bet ir suteikti jiems naują kultūrinę kalbą, suvokti konkrečių įvykių, figūrų ir artefaktų pozicijas šiandienoje. Savo pavadinime į žymų Pablo Picasso kūrinį referuojantis darbas naudoja tapytojui priešingą metodą – užuot atskleidęs skausmingo įvykio mastą geometrinėje kalboje, Sánchez Castillo ją pasitelkia neutralizuodamas istoriją, kurdamas lanksčios kompozicijos instaliaciją su absurdo potekste. Nors kūriniui būdinga modernaus ir šiuolaikinio meno lauke prigijusi minimalistinė raiška, jo forma nėra neutrali.

Sudėtinga politinė ir istorinė medžiagos kilmė sukuria kompleksišką darinį – probleminį monumentą ir jo parodiją tuo pačiu metu. Vilniuje – viename iš Franco „Mėlynosios divizijos“, Antrojo pasaulinio karo metu suburto Ispanijos kariuomenės dalinio, tranzito taškų – eksponuojamas Gernikos sindromas yra aktualus ir iškalbingas kūrinys, leidžiantis nepastoviame šiandienos politiniame klimate plėtoti diskusiją apie totalitarinių jėgų veikimą, galimybes jas atpažinti ir nukenksminti.

Po pristatymo „Gernikos sindromas – Azor“ bus eksponuojamas ŠMC Skulptūrų kieme, kuris lankytojams yra prieinamas nemokamai kiekvieną dieną nuo 12 iki 20 val.

Renginys nemokamas ir vyks anglų kalba.

Fernando Sánchez Castillo (g. 1970 m. Madride) yra ispanų kilmės menininkas, savo kūryboje pasitelkiantis daugialypę monumentų diskurso kritiką, taip pertraukdamas jų galios ir reprezentacijos savybes ir atskleisdamas kaip istorija yra konstruojama iš daugybės galios pozicijų. Sánchez Castillo baigė studijas Paryžiaus ENSBA ir atliko rezidenciją Amsterdamo Rijksakademie. Menininkas yra surengęs solo parodas Ispanijoje, Austrijoje, Vokietijoje ir Švedijoje bei aktyviai dalyvauja grupinėse parodose, tame tarpe – Rygos bienalės, Manifesta 11, Stambulo, Tel Avivo ir San Paulo bienalių bei Londono Tate Modern ir Niujorko MOMA ekspozcijose. Tarp naujausių viešos erdvės projektų – instaliacijos Hagoje, Meksike, Šanchajaus bienalėje ir Maskvoje. Jo kūriniai įtraukti į Centre Georges Pompidou, Centro de Arte Reina Sofía , Liuksemburgo MUMDAM, Utrechto centrinio muziejaus ir Lundo Skisernass muziejaus kolekcijas. Fernando Sánchez Castillo yra Ženevos Jungtinių tautų tyrimų komandos PIMPA, dirbančios su atmintimi, politika ir meninėmis praktikomis, narys.

Nuotrauka: Fernando Sánchez Castillo projekto „Gernikos sindromas – Azor“ instaliacija iš Francisco Franco asmeninės jachtos „Azor“ dalių: aliuminis, plienas, bronza; 2012-2018. Instaliacija Lince, 2014 m.