Gruodžio 1 d., antradienį, 20 val. ir gruodžio 2 d., trečiadienį, 17.30 val. Lietuvos nacionalinio dramos teatro Mažojoje salėje (įėjimas iš Odminių g.).
Bilietai parduodami ŠMC kasoje (Vokiečių g. 2) ir renginio vietoje prieš pasirodymą. Bilieto kaina 4,64 Eur.

Liežuvis – gyvūniškumo prisiminimas, instinkto išraiška, tačiau taip pat ir įrankis, kuriuo išreiškiame savo žmogiškumą kalbėdami. Performansą Liežuvio doktoratas | Tongue PhD (2015) sudaro dešimt skyrių, kiekviename tiriamas vis kitas liežuvio, kaip pirminės metaforos, lygmuo.

Liežuvis – tai tiltas tarp nesąmoningumo ir protavimo. Kuo labiau iškišamas liežuvis, tuo labiau socialiai neprideramai tai atrodo. Performanse Liežuvio doktoratas | Tongue PhD akademinis žodynas nuslysta į poetinį, gyvūnišką registrą, o jame persipina animalistinių ritmų formulės ir vaizduotės padarai, gurgiantys savo terpėse.

Naujame Ievos Misevičiūtės solo pasirodyme susilieja fizinio teatro, akademinės spekuliacijos, šokio ir butō [jap. 舞踏 – butoh] elementai, kartu pasitelkiami apginti daktaro disertaciją Liežuvio doktoratas |Tongue PhD.

Idėja, tekstas, skulptūros, choreografija ir scenografija – Ievos Misevičiūtės
Kūrybos konsultantė, butō ir judesio technikos trenerė – Vangeline
Šviesų dailininkas – Eugenijus Sabaliauskas
Kompozitorius – Gediminas Žygus, muzika – Gedimino Žygaus, Sebastiano Butto ir Charlie‘o Murray‘aus
Scenarijaus bendradarbis – Michael Portnoy
Kostiumas – threeASFOUR
Scenografijos išpildymas – Arts Centre Buda
Scenografijos asistentai – Lucia Love Martin Mooney ir Ryan Patrick Martin
Konsultavo ir kuravo – Maaike Gouwenberg
Prodiuserė ir kuratorė – Monika Lipšic
Trukmė: 1 val.

Premjera Vilniuje 2015 m. gruodžio 1-2 d.
Premjera Belgijoje, lapkričio 19-20, 2015, Playground festivalyje, Leuvene.
Vasario 10-11, 2016 pasirodymas The Kitchen, Niujorke.

Burnoje kaupiasi seilės prieš pasirodymą.

Ieva Misevičiūtė pristato naują performansą Liežuvio doktoratas | Tongue PhD (2015). Liežuvio doktoratą sudaro dešimt skyrių, kiekviename tiriamas vis kitas liežuvio metaforos lygmuo.
Kai kuriose kalbose tas pats žodis gali reikšti ir kalbą, ir liežuvį. Liežuvis – tai kalbos raumuo, nusidriekiantis per visą kūną. Tai tiltas tarp žmogiškos kalbos ir instinktyvaus pasaulio, tiltas tarp beprotybės ir protavimo.
Metafora yra kalbos (liežuvio) figūra: remiantis dalykų panašumu, vieno savybės priskiriamos kitam, todėl metaforos dažnai būna nevienaprasmės. Tai, kad liežuvis gali būti metaforos priemonė, įrodo ir žodžio μεταφέρω [metafero] kilmė – nešti, pernešti, perkelti. Liežuvis, burnos išskiriamos seilės, – saliva, – jomis nešama informacija ir kuriami saitai – tai metafizinis tinklas, jungiantis žmoniją. Žmogus per gyvenimą priseilėja tris kupinus baseinus lipnaus permatomo skysčio. Ne tik iš burnos. Kuo labiau iškišamas liežuvis, tuo mažiau prideramai tai atrodo.
Gali atrodyti, kad žmonija išsiverstų vien su tiesiogine kalba ir liežuvio caksėjimais. Tačiau būtent metaforų suvokimas ir liežuvio naudojimas (gilesnis liežuvio iškišimas, lietimas ir patyrimas liežuviu) kardinaliai paveikė visos kultūros vystymąsi – kai kurios didžiausios žmonijos idėjos galėjo būti išreikštos tik metaforomis, kalbiškai ir fiziškai jas perteikiant liežuviu.

Monika Lipšic

Ieva Misevičiūtė (g. 1982) yra Niujorke gyvenanti performanso menininkė, dirbanti vizualiųjų menų ir teatro srityse, įgijusi du magistro laipsnius – kultūros analizės ir politikos mokslų – Kauno ir Amsterdamo universitetuose. Menininkės teigimu, diplomo gynimas – vienas įspūdingiausių performansų, sutinkamų akademiniame pasaulyje. Visą jaunystę ji dirbo cirke, yra įvaldžiusi įvairias judesio ir improvizacijos technikas. Šiandien Ievos Misevičiūtės pasirodymų geografija itin plati. Štai tik keletas vietų, kur menininkė surengė pasirodymus: „MoMA PS1“, „The Kitchen“, Niujorkas; „Time-Based Art Festival“, Portlandas; Beursschouwburg teatras, Briuselis; „dOCUMENTA“ (13), Kaselis; „de Appel“ meno centras, Amsterdamas; Pompidou centras, Paryžius; „Performa 09“, Niujorkas; „Le Mouvement: Performing the City“, Šveicarija ir kt. Menininkės praktika jungia fizinį teatrą, šokį, stendapą, Buto, spekuliatyvią akademinę kalbą ir skulptūrą.

Šiuolaikinio meno centro pristatomas performansas Liežuvio doktoratas | Tongue PhD gruodžio 1 – 2 dienomis bus rodomas Lietuvos Nacionalinio dramos teatro Mažojoje salėje. Daugiau informacijos www.cac.lt el. paštu [email protected] ir tel. +37067226757

Gruodžio 5 – 6 d. Menų spaustuvėje menininkė praves kūrybines dirbtuves pavadinimu Giluminės kaskados.

Seminaro-kūrybinių dirbtuvių tikslas — fiziniais ir protiniais pratimais suaktyvinti platesnį kūrybinį aparatą, remiantis butō, veiksmo teatro ir kitomis šokio/teatro technikomis. „Kartais nersime į gilesnes dvasios būsenas, kad pasiektume suvokimą, pranokstantį mūsų žmogiškumą. Mes tirsime ir rinksime idiosinkrazijas – labai asmeniškus reiškinius mūsų protuose ir kūnuose. Juos galiausiai traktuosime kaip sėklas, iš kurių išauga nauji kūrybiniai veiksmai: šokis, simbolis, filmo užuomazga, skulptūra ar paveikslas“, – pasakoja Ieva Misevičiūtė. „Šis seminaras grindžiamas įsitikinimu, kad, kaip menininkai, mes pirmiausia turėtume būti savo pačių, kaip labai sudėtingų kūrybos mašinų, ekspertai (tyrimas, kuris greičiausiai užtruks visą gyvenimą).“ Toks vertikalaus pobūdžio tyrimas papildo labiau horizontalią žinių ir faktų kolekciją.

Kūrybinių dirbtuvių metu reikia dėvėti patogią aprangą. Registracija [email protected]

Performansas Liežuvio doktoratas | Tongue PhD sukurtas ŠMC kvietimu, rengiamas bendradarbiaujant su festivaliu „Playground“ ir yra ES programos „Kūrybiška Europa“ remiamo projekto „Corpus“ dalis. Projekto pristatymą Vilniuje remia Lietuvos kultūros taryba. „Corpus“ yra tarptautinis institucijų tinklas, inicijuojantis ir prodiusuojantis performanso meno kūrinius. Tinkle dalyvauja institucijos „Bulegoa z/b“ , Bilbao; „ If I Can’t Dance, I Don’t Want To Be Part Of Your Revolution“, Amsterdamas; festivalis „Playground“ („STUK“ ir „ M“ muziejus“), Leuvenas; „Tate Modern“ muziejus, Londonas; „KW“ šiuolaikinio meno institutas, Berlynas; ir Šiuolaikinio meno centras, Vilnius. www.corpus-network.org