Šį penktadienį, rugsėjo 13 d., 20 val. ŠMC Kino salė kviečia į pirmąjį rudenišką kino seansą – filmo „Kalbančios raidės“ pristatymą bei peržiūrą. Filmo pristatyme taip pat dalyvaus režisierius Pavel Braila.

Filmas „Kalbančios raidės” pasakoja apie romų kalbą, kuri yra unikalus kalbos išlikimo, nepaisant jokių nepalankių socialinių, ekonominių, politinių ir edukacinių sąlygų, pavyzdys. Per šimtmečius romai išsaugojo savo kalbą, būdami nedidele mažuma, apsupta kitų kalbų, neturėdami rašto, mokyklų sistemos, žiniasklaidos ir valstybės, kuri gintų jų kalbą – vien savo tradicijos ir atkaklumo dėka. Individualūs romų kovų už savo kalbos išlikimą atvejai Rumunijoje, Lietuvoje, Moldavijoje, Ukrainoje ir Austrijoje atskleidžia skirtingas romų gyvenimo realybes, kur, nepaisant spaudimo asimiliuotis, jie išradinėja savitus būdus išlaikyti, perduoti ir skatinti savo kalbą.

Pavel Braila

Pavel Braila gimė 1971 m. Kišiniove, Moldavijos Respublikos sostinėje. Nuo 1990-ųjų vidurio menininkas dalyvavo daugybėje tarptautinių parodų ir kino festivalių, kuriuose rodė savo filmus, videokūrinius, instaliacijas, fotografijas ir performansus. 2003 m. Braila inicijavo unikalų projektą „Alte Arte“ – menininkų prodiusuotą televizijos žurnalą apie šiuolaikinį meną, kuris buvo transliuojamas per nacionalinę Moldavijos televiziją. Jo filmas „Definitively Unfinished“ pelnė apdovanojimą 2009 m. Tarptautiniame Oberhauzeno filmų festivalyje.

Braila surengė solo parodas tokiose meno institucijose kaip „Roda Stern“ Goteburge, „Art Point“ Vienoje, „Gallery Jan Dhaese“, „Yvon Lambert“ Paryžiuje, „Neue Nationalgalerie“ Berlyne, „Galerie im Taxispalais“ Insbruke, „MIT List Visual Arts Center“ Kembridže, „Artra“ Milane. Brailos darbai buvo rodyti parodoje „Documenta 11“ ir kitose grupinėse parodose, kurios vyko Boijmans muziejuje Rotterdame, TATE galerijoje Londone, „The Renaissance Society“ Čikagoje, „Kölnischer Kunstverein“ Kelne, „Palazzo delle Stelline“ Milane, „Royal College of Art Galleries“ Londone, „Moderna Museet“ Stockholme, „Stedelijk Museum“ Schidame ir kt.

Angelika Herta

Angelika Herta gimė 1982 m. Austrijoje, studijavo prancūzakalbę literatūrą Austrijoje ir Prancūzijoje. 2008 m. ji sukūrė pirmąjį filmą apie Maroko rašytojus, parodytą Vienoje ir Frankofonų festivalyje Bukarešte. Ji dirbo Bukarešto universitete ir Wyspa institute Gdanske, dabar ji studijuoja Medijos menų akademijoje Kelne, Vokietijoje.