„Tai, ką jauti liežuviu liesdamas dantis, yra tarsi ypatinga regos rūšis. Toks matymas liežuviu yra net labiau prigimtinis, nei matymas akimis, nes kai tamsu arba kai esi neregys, tai akimis nieko nematai. O liežuviu dantis matai visada.“

Tai vieni pirmųjų sakinių Poznanėje gyvenančio ir dėstančio menininko Piotro Bosackio 2010 m. filme „Drakula“, kuris šiuo metu rodomas pilotinėje XII Baltijos trienalės parodoje „Prototipai“. Menininkas tvirtina, kad šis filmas – komedija, tačiau jame nesunku išgirsti ir nuoširdų bandymą paaiškinti, kaip veikia pasaulis. Filme pristatoma „žmogaus forma“ ir juslės, kurioms paaiškinti pasitelkiamos fizikos, chemijos ir biologijos žinios pramaišiui su filmo autoriaus asmeniniais pastebėjimais ir anekdotais iš jo patirties.

Piotr Bosacki yra išleidęs keletą monografijų, tarp jų – meno teorijai skirtą studiją „Elementų ekonomika“, parengtą pagal jo disertaciją, 2011 m. apgintą Poznanės meno universitete.

Penktadienį, lapkričio 28 d. 18:00 ŠMC kino salėje Piotr Bosacki pristatys keletą naujų savo filmų ir atsakys į publikos klausimus. Renginys nemokamas. Pokalbiai lenkų kalba bus verčiami.

Vėliau tą patį vakarą ŠMC kino salėjė kviečiame į TJ Demos, meno istoriko is Londono, paskaitą „Radiacijos nekropolitika“.

„Jei turėčiau tik vieną nejudrią akį, ir jei nebūtų atmosferinės perspektyvos, ir aš į ką nors žiūrėčiau, kad ir į tokį kamuoliuką, tai nežinočiau, ar tai mažas kamuoliukas iš arti, ar didelis – iš tolo. Štai čia tokia situacija, pažiūrėkite: vienas kamuoliukas toli, kitas arti, bet jie užima tą patį horizontą mano regos lauke. Taigi, niekada neaišku, kaip toli jie yra. Esama tokio tarsi neapibrėžtumo.

Suvokimo esmė – kad tas pats vaizdas gali reikšti skirtingus dalykus.

Atminties dėka aš lyg įgaunu antrą akį, kuri žiūri iš šalies ir vienareikšmiškai žino, jog čia yra tam tikras atstumas, tik neaišku, koks.

Antroji akis taip pat žino, jog tai, ką ji mato, yra arba didelis iš tolo, arba mažas iš arti.
Čia atsiranda trečia akis, ir taip toliau. Šitaip banguoja tikroviškumas.

Pirmosios akies suvokimą pratęsia nesuskaičiuojamas kiekis akių. Mechaniškai. Ir savaime.

Lygiai taip yra ir su visomis jutimų rūšimis. O pagrindinių jutimų yra 231. Alef su visais ir visi su alef. Bet su visais ir visi su bet. Ir taip toliau iki žmogaus formos.

Fizika. Mano mylima sritis.“
(ištrauka iš Piotro Bosakio filmo „Drakula“ traksripto)

Dėkojame Varšuvos Modernaus meno muziejui, Stereo galerijai Varšuvoje, Jennifer Teets ir Dario Malinowski.