Lapkričio 23 d., šeštadienį ŠMC kino salėje

16:00 – filmo „Kalbant apie medžius“ peržiūra
19:00 – Sudano kino grupės režisierių filmų peržiūra

Dokumentinis filmas „Kalbant apie medžius“ („Talking About Trees“, rež. Suhaib Gasmelbari, 2019) šiemetinėje Berlinalėje pripažintas geriausiu 2019 m. dokumentiniu filmu ir pelnė entuziastingą ne vieno kritiko įvertinimą. Filmo centre – Sudano kino režisieriai, kiek atlaisvėjus politiniams klimatui šalyje siekiantys pažadinti kultūrinį gyvenimą ir savo kraštiečių susidomėjimą kinu. Vadinamoji „Sudano kino grupė“ aktyviai veikė vos keletą mėnesių 1989-aisiais iki eilinio valstybės perversmo, ir savo veiklą atnaujino tik sušvelnėjus politinei situacijai 2005-aisiais.

ŠMC kino salėje 16 val. filmą pristatys VU Azijos ir transkultūrinių studijų instituto dėstytoja, menotyrininkė, Afrikos tyrimų ir konsultacijų centro „AfriKo“ kultūros projektų vadovė Dr. Karina Simonson. Pristatymas bus lietuvių kalba, filmas rodomas arabų kalba su angliškais subtitrais.

Tą patį vakarą 19 val. ŠMC kino salėje bus parodyta ir Sudano kino grupei priklausančių režisierių, apie kuriuos pasakoja Suhaibo Gasmelbari filmas, 1964–1989 m. sukurtų filmų programa. Šiuose filmuose dera sovietinės kinematografijos ir Prancūzų naujosios bangos įtakos: studijos didžiosiose savo laiko kino mokyklose (vienas iš režisierių, Suliman Elnour, mokėsi ir Gerasimovo kinematografijos institute Maskvoje) suteikė šiems režisieriams meninę kalbą, kurios dėka jų kūryboje ir klubo veikloje atsiveria sudėtinga tarptautinė politinių ir kultūrinių santykių dinamika.

Vakaro metu bus parodyti penki skaitmeniniu būdu atkurti Sudano filmų kūrėjų darbai:

„Afrika, džiunglės, būgnai ir revoliucija“ (rež. Suliman Elnour, 1979 m., 11 min.)
„Ji vis dar sukasi“ (rež. Suliman Elnour, 1978 m., 19 min.)
„Virvė“ (rež. Ibrahim Shaddad, 1985 m., 32 min.)
„Keturi kartai vaikams“ (rež. Eltayeb Mahdi, 1979 m., 20 min.)
„Stotis“ (rež. Eltayeb Mahdi, 1989 m., 16 min.)

Filmus 2018 m. atkūrė Berlyne įsikūręs kino ir videomeno institutas „Arsenal“.

Filmai bus rodomi originalo kalba su angliškais subtitrais.

Šis vakaras yra renginių serijos „Rasės pokalbis“ dalis; „Rasės pokalbis“ – tai kino peržiūrų ir kitų renginių serija, kurią organizuodamas Šiuolaikinio meno centras klausia, kodėl Lietuvoje apie rasę sudėtinga kalbėti, lyg neturėtume tam tinkamos kalbos, ar tikrai su šia tema nesusiduriame kasdienybėje, ir kodėl tai svarbu. Plačiau apie seriją: http://cac.lt/lt/exhibitions/future/9816