ŠMC skaitykla pristato Vienos knygos parodų ciklą, kurio metu kas kelias savaites skaityklos lankytojai bus kviečiami susipažinti su vis nauja unikalia menininko knyga. Ciklo pradžioje pristatomi vien Lietuvos autoriai.

Ciklą pradės Donato Jankausko knyga „Marčiurlionis“. Unikali menininko knyga sukurta 1999 m. panaudojant Mikalojaus Konstantino Čiurlionio tapybos darbų albumą. Knyga pirmąkart rodyta Jankausko parodoje „Retrospektyva“ Šiuolaikinio meno centre tais pačiais metais; greta daugelio kitų baigtų ir nebaigtų kūrinių menininkas šioje parodoje rodė ir savęs, nusigrimavusio Čiurlioniu, fotografiją, o parodos erdvėje skambėjo Čiurlionio simfoninių poemų remiksai (jų autoriai – Donaldas Račys, Darius Plazminas ir Rimas Šapauskas). Jau vėliau vienoje iš ŠMC TV laidų Jankausko interpretacijų stilius pavadintas animinimalizmu: piešinio ir koliažo technika nežymiai papildydamas albumo iliustracijas, Jankauskas priverčia naujai pažvelgti į gerai žinomų kūrinių motyvus – albumas sumirga monstriškų beždžionių, augmenijos, žmogaus kūno fragmentų vaizdais. Šiuose kūrybiniuose Jankausko gestuose žymus ir kultūrinio kanibalizmo aspektas. Klasiko kūrinius paversdamas savo paties kūrinių užuomazgomis ir ištrindamas tarp jų ribas, Jankauskas tarsi laikosi senųjų primityvių žmogėdrų tautų įsitikinimų, kad suvalgius stiprų ir gerbiamą varžovą bus perimtos ir jo galios. Šio įsitikinimo apraiškos moderniais laikais ne kartą aptartos kultūros diskusijoje; pavyzdžiui, pagrindinė 24-osios tarptautinės San Paulo bienales tema buvo antropofagija – septyniasdešimčia metų anksčiau Brazilijos modernistų sukurta metafora, postulavusi kultūrinio kanibalizmo strategijas arba „kritinį valgymą“. Čiurlionio pavardei prisegdamas užuominą į žymaus krepšininko – savo amžininko – pavardę, Jankauskas simboliškai iškviečia klasiką į susitikimą.

2009 m. vasarą, kai kitapus Neries duris atvėrusi Nacionalinė dailės galerija pakvietė į parodą „Čiurlionis ir jo amžininkai“, Šiuolaikinio meno centras pagaliau įteikia albumą „Marčiurlionis“ į skaitytojų rankas ir kviečia įvertinti istorijos, genijaus ir beprotybės mitus.

ŠMC skaitykla veikia antradieni-šeštadieni nuo 12 iki 19 val. Čia galima susipažinti su šiuolaikinio meno leidiniais – katalogais, periodika, teorine literatūra, menininkų knygomis – bei jų kūrėjais ir skaitytojais.