Rugsėjo 20 d., pirmadienį, 18 val.
ŠMC skaitykloje

Leidykla „Kitos knygos“ neseniai išleido filosofo Slavojaus Žižeko knygą „Sveiki atvykę į Tikrovės dykumą“. Šia proga „Kitų knygų“ leidykla ir Laisvasis universitetas (LUNI) rengia virtualią diskusiją su šios knygos autoriumi S. Žižeku. Diskusijos tema – šiuolaikinio pasaulio vystymosi trajektorijos po 2001 m. rugsėjo 11 d. įvykių Niujorke.

Video konferencijoje dalyvaus „Kitų knygų“ leidėjas Gediminas Baranauskas ir knygos „Sveiki atvykę į Tikrovės dykumą“ vertėjos – filosofės Nida Vasiliauskaitė ir Audronė Žukauskaitė. Diskusiją moderuos filosofas Viktoras Bachmetjevas.

S. Žižeko esė rinkinys „Sveiki atvykę į Tikrovės dykumą“ buvo parašytas iškart po 2001 m. rugsėjo 11-osios įvykių, tačiau tuo metu svarbiausio klausimo – kas konkrečiai susprogdino Pasaulio prekybos centro dangoraižius – autorius nenagrinėja. Jam rūpi daug platesnė ir svarbesnė problema – kas nutiko pasauliui, kad jame tapo įmanomi tokie teroro aktai?

Į šį klausimą autorius atsako paradoksaliai. Jo manymu, rugsėjo 11 d. įvykiai buvo natūralus Vakarų pasaulio vystymosi rezultatas: „Tikroji grėsmė ateina ne iš išorės, ne iš fundamentalisto Kito, bet iš vidaus – dėl visko kaltas mūsų abejingumas ir moralinis silpnumas, aiškių vertybių ir tvirtų įsipareigojimų netektis, pasišventimo ir pasiaukojimo stoka. Kas, jei tikrasis šio „karo“ tikslas esame mes patys, mūsų pačių ideologinė mobilizacija prieš Veiksmo grėsmę?“.

Taip teigdamas autorius nė kiek nesimpatizuoja kitai pusei – tikriems ar tariamiems Vakarų sistemos priešams, ir nė nebando griebtis kompromiso teigdamas, kad kaltė yra bendra (kalti teroristai, bet iš dalies kalti ir amerikiečiai). Jis parodo, kad šios dvi pusės iš tiesų nėra priešingos; kad jos priklauso tai pačiai ideologinei priešpriešų erdvei – terorizmas neįmanomas be globalaus vakarietiško kapitalizmo, ir atvirkščiai.