Atidarymas: balandžio 10 d., penktadienį, 18 val.

Menininkai: Armando Andrade Tudela, Søren Andreasen, Dave Hullfish Baley, „Inspection Medical Hermeneutics“, Vytautas V. Landsbergis, Jonas Mekas, Till Mycha/„Fungiculture journal“, „The Otolith Group“, Yann Tytelman

Šios parodos tema – šiuolaikiška psichodelikos samprata ir jos sąsajos su meniniais ieškojimais. Psichodelika, atakuojanti tokius pamatinius tikrovės reiškinius kaip kūnas, forma, nuosavybė, valdžia ir erdvė, yra neatsiejama nuo transformacijos. Galima sakyti, kad ji yra dinamiškas somatikos ir simbolikos susitikimas, dažniausiai įvykstantis haliucinogeninių medžiagų dėka bei žadantis kitos erdvės, kažko kito galimybę – naują pradžią.

Menininkų ir subkultūrų eksperimentai su psichodelinėmis medžiagomis ir metodais prasidėjo po Antrojo pasaulinio karo ir tęsėsi ne vieną dešimtmetį įvairiausiuose geopolitiniuose kontekstuose. Galima sakyti, kad tie eksperimentai padėjo atrasti tokias produkcijos ir mainų formas, kurios šių dienų kognityviniame kapitalizme jau yra tapusios norma – dabar mūsų vaizduotė, nerimas, geismas ir tarpusavio ryšiai mobilizuojami technologinėmis ir ekonominėmis priemonėmis. Tad koks vaidmuo psichodelikai tenka šiandien, kai nebėra dominuojančio kultūrinio racionalumo, kurį reikėtų ardyti, beprotybės, kuri dar nebūtų pažinta, kai nebelieka tradicijų ir socialinių dekoracijų, kurių norėtųsi atsikratyti? Ar psichodelika vis dar gali žadėti tapsmą, transformaciją?

Paroda „t:i:k:r:o:v:ė:“ siūlo pasitelkti psichodelikos sąvoką kaip kritinio mąstymo katalizatorių – parodoje siekiama nagrinėti tiek psichodelikos istorinį tęstinumą ir lūžius, tiek šiuolaikines menines ir teorines perspektyvas. Septintojo XX a. dešimtmečio kontrakultūra narkotikų vartojimą teisino kaip „sąmonės ribų plėtimą“; šioje parodoje į intoksikaciją žvelgiama atsisakant politinių bei moralinių vertinimų – kaip į kritinę technologiją ir kūrybinį metodą. Parodoje „t:i:k:r:o:v:ė:“ šiandieninė psichodelika tyrinėjama kaip praktika, kuriai nervų sistema yra vieta, leidžianti kritikuoti patirtį ir atsiskirti nuo dominuojančių tikrovės režimų.

Balandžio 24 d., penktadienį, ŠMC kino salėje bus rodoma filmų programa „e:THE:REAL ZONE :: kinas kibernetinėje erdvėje“.

Gegužės 23 d., šeštadienį, ŠMC vyks tarptautinė konferencija „Pirmasis psichodelikos sinodas“.

ŠMC kuratorės Virginijos Januškevičiūtės kvietimu parodą kuruoja Lars Bang Larsen
Parodos architektė: Viktorija Rybakova

Parodos rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Danijos menų fondas, „Plungės baldai“
Parodos partneriai: Estijos šiuolaikinio meno muziejus, Vilniaus dailės akademija
Parodos informaciniai rėmėjai: „Lietuvos rytas“, „JCDcaux“, „Artnews.lt“, „Echogonewrong.com“

Iliustracija: Dave Hullfish Bailey. Nuotraukos fragmentas