ŠMC TV – tai Vilniaus Šiuolaikinio meno centro kurta televizijos laida, 2004–2007 metais transliuota TV1 eteryje. Šiuo metu Youtube platformoje galima peržiūrėti 12 ŠMC TV epizodų:
Pirmasis epizodas
2014 metų spalio 20 dieną televizijos eteryje pasirodo pirmoji ŠMC TV laida. Tai laida apie laidos kūrimą, kitaip – realybės metašou; pirmasis epizodas dokumentuoja laidos anonsų peržiūrą.
Antrasis realybės metašou epizodas
Po pirmosios laidos fiasko laidos kūrėjai leidžiasi į sumanesnių ir kitaip šiam darbui labiau nei jie tinkančių žmonių paieškas.
Pirmoji transliacija: 2004 m. lapkričio 24 d.
Trečiasis ŠMC TV realybės metašou epizodas
Gal televizija – vaikų žaidimas?
Pirmoji transliacija: 2004 m. gruodžio 22 d.
Deimantas Narkevičius ŠMC televizijai
Deimanto Narkevičiaus filmo „Kaimietis“ (2002 m.) fone meno kritikas Alfonsas Andriuškevičius kalba apie paminklus.
Pirmoji transliacija: 2005 m. vasario 16 d.
ŠMC TV: Monumakcija
Vilniaus paminklai Julietos Arandos ir Raimundo Malašausko ir dienos ir nakties akimis.
Pirmoji transliacija: 2005 m. rugsėjo 21 d.
ŠMC TV: Protesto laboratorija
Šis pokalbių šou – tai menininkų Nomedos ir Gedimino Urbonų 2015 m. projekto „Pro-testo laboratorija“ dalis; projekte buvo siekiama pabandyti išsaugoti ateičiai kino teatrą „Lietuva“ ir, tuo pačiu, išbandyti lietuvių gebėjimą protestuoti. Laidą veda Rytis Juodeika ir Gintautas Mažeikis.
Pirmoji transliacija: 2006 m. birželio 7 d.
ŠMC TV: Hesdaleno fenomenas
Ar šiuolaikinis menas – tai NSO? Laida kurta Norvegijoje drauge su Nomedos ir Gedimino Urbonų studentais iš Trondheimo dailės akademijos.
Pirmoji transliacija: 2006 m. spalio 18 d.
ŠMC TV: Populizmas
Laida sukurta 2005 m. parodos „Populizmas“ fone bandant reflektuoti vienuolika JAV režisieriaus ir scenaristo Prestono Sturges taisyklių, padedančių parduoti bilietus.
Pirmoji transliacija: 2005 m. balandžio 15 d.
ŠMC TV: Laida miegančiam žiūrovui
ŠMC TV kūrėjai meta iššūkį savo baimei, kad vėlai vakare transliuojama jų laida sukasi tik jau užmigusių žiūrovų ekranuose. Eglei Budvytytei tenka užduotis sumontuoti anksčiau nufilmuotą, bet niekada nepanaudotą medžiagą.
Pirmoji transliacija: 2006 m. lapkričio 1 d.
Salo televizijai
Tai kiek sutrumpinta Rene Gabri 2006 metų filmo versija: drauge su vienu iš ŠMC TV kūrėjų Raimundu Malašausku menininkas iš dabarties perspektyvos žvelgia į Passolinio kiną ir buvusią Mussolinio Italijos Socialinės Respublikos sostinę Salo.
Pirmoji transliacija: 2006 m. vasario 22 d.
Mirjam Wirz ŠMC televizijai
„Flash barų“ seriją 2006–2008 m. organizavusios šveicarų menininkės Mirjam Wirz „noir“ laiškas Vilniaus miesto merui.
Pirmoji transliacija: 2006 m. gruodžio 13 d.
Post Ars ŠMC televizijai
„Post Ars“ – menininkų grupė, aktyviausiai kūrusi Kaune daugmaž nuo 1989 m. iki dešimto dešimtmečio vidurio.
Pirmoji transliacija: 2006 m. spalio 4 d.
10 epizodų anglų kalba galima peržiūrėti paspaudus šią nuorodą.
Dažniausi pateikiami atsakymai apie ŠMC TV (2004 m. rugsėjis):
ŠMC TV: Kiekviena laida pilotinė, kiekviena laida – paskutinė.
Besikuriančios televizijos laidos vairas atiduodamas į menkai organizuotos nepritapėlių grupelės rankas. Neturėdami jokios patirties šioje srityje, jie imasi išrasti televiziją iš naujo.
Projekto santrauka:
Laiko niša besikeičiančių alternatyvių tikrovių įsivaizdavimui.
– Tai naujas Vilniaus Šiuolaikinio meno centro projektas.
– Tai televizijos laida apie televizijos laidos kūrimą.
– Ji kuriama menininkų ir televizijos entuziastų iš viso pasaulio.
– Taip, netikėta, bet ji sulaukė ypač daug dėmesio. Dar net nesumontavus pirmosios laidos jau buvo pasirodžiusi didžiulė jos recenzija „Šiaurės Atėnuose“.
– Ne, mums labiau patinka kalbančios galvos už kadro, ne kadre.
– Tiesą sakant, realybės meta-šou žanras yra tiek realybės (programavimo) formato dekonstrukcija, tiek ir bandymas kurti realybę (jos programą) (programuoti realybę).
– Na, viena iš galimų prielaidų būtų įsivaizduoti, kokią sukurtume televiziją, jei pakviestume visą būrį mąstytojų, tokių kaip Pierre Bourdieu, Avital Ronell, Paul Virilio, Raymond Williams, Jacques Derrida, ir pasiūlytume jiems bendradarbiauti su nepastoviu menininkų ir kitų pasaulyje išsibarsčiusių prodiuserių, antikapitalistų, TV evangelistų ir pokalbių šou vedėjų kolektyvu.
– Nesėkmė yra šios laidos draudimo agentas, o anksčiau ar vėliau dingti iš eterio yra vienas iš išsikeltų tikslų, kuriuos turime pasiekti prieš pavadindami tai sėkmingu projektu.
– Taip, ji seka prašalaičių ir TV fanų bei skeptikų nuotykius televizijoje ir pasakoja juos per surežisuotus atsitiktinumus ir situacijas be scenarijaus.
– Geras klausimas. Laida susideda iš dviejų pagrindinių formatų: versijos transliavimui televizijos eteryje (tai menininkų filmai, žaidimai ir kiti dalykai) ir TVlog’o.
– Ji svajoja paversti savo žiūrovus aktyvia publika, laidos kūrėjais. Pažadinti kolektyvo – multidude – galią pasipriešinti migdančiai nesąmonei, kuri paprastai vadinama pramoga. Pažadinti kritines žiūrovo refleksijas bei kūrybiškumą ir vis tiek likti žiūrima laida. Žinote, ką turime omenyje, ar ne?
– Mes to nedarytume, jei nenorėtume pakviesti žiūrovų/dalyvių svajoti kartu su mumis.
– Nenorite – netikėkite, bet ji rodoma kiekvieną trečiadienį 23 val. komercinės televizijos TV1 kanalu.
– Ji trunka 30 minučių, įskaitant petrauką reklamai.
– Taip, būtinai apsilankykite interneto svetainėje http://www.cac.lt/tv, ten jūs galite rasti žymiai daugiau informacijos, tame tarpe ir pirmąjį laidos epizodą „Kas liko už kadro“, sumontuotą Norvegijos menininkės Marijos Bustnes, su nepakartojamais Eglės Rakauskaitės ir Evaldo Janso pasirodymais. Pirmasis epizodas, pasirodęs spalį, susilaukė entuziastingo publikos palaikymo. Įsimintiniausia žiūrovų replika, ko gero, buvo ši: „Byvis ir Tešlagalvis filmuoja Dogmą Vilniuje…“
– Taip, tai man primena sapną, kurį sapnavau, kai Los Andžele vyko riaušės: policininkai turėjo televizorius vietoj ginklų ir, užuot grasinę žmonėms fizine jėga, junginėjo keistus TV kanalus, transliuojamus iš centrinės būstinės, ir tokiu būdu migdė riaušininkus.
– Ačiū už dėmesį, tikimės susitikti su Jumis eteryje ar tinklapyje. Be to, laukiame Jūsų pasiūlymų mūsų transliuojamai filmų programai ir, be abejo, tikimės idėjų ŠMC TV laidoms ir įvairių atsiliepimų.
Raimundas Malašauskas, Rene Gabri
Iliustracija: Povilas Utovka, ŠMC TV plakatas, 2004