Šiuolaikinio meno centras (ŠMC) solidarizuojasi su LGBTQIA+ bendruomene ir festivalio „Baltic Pride 2025“ kontekste pristato Vsevolodo Kovalevskij kuruojamą blitz parodą „Ten, kur išsinėrę liežuviai šnabžda“. Birželio 3–8 dienomis ŠMC veiksianti ekspozicija sujungia dviejų meninink* – Marijono Verbel ir RB Erin *Poodle* Moran – kūrybą. An darbų sąveika išryškina skirtingus požiūrius į tapatybę, kultūrą ir kūrybos procesą. 

Marijonas Verbel savo kūryboje dažnai naudoja tekstilės meną ir amatą. Siekdam* atskleisti patį kūrybos procesą, an šalia audimo darbų eksponuoja kūrybos metu užrašomus tekstus – tai fragmentai, atsirandantys darbo eigoje, tarsi spontaniškos kūrinio anotacijos, leidžiančios žiūrovui priartėti prie mąstymo proceso. Parodoje pristatoma meninink* tekstilės instaliacija „Išsinėrę liežuviai“ tyrinėja kalbos, kontrolės ir asmeninės patirties temas, atspindinčias įtampą tarp išraiškos ir priverstinės tylos. Paveikt* tiek asmeninių, tiek politinių įvykių Verbel kviečia apmąstyti tapatybės ir kalbos santykį.

RB *Poodle* Moran savo kūryboje nagrinėja tapatybės ir mito temas per translyčių žmonių patirties prizmę. An darbas „NIX“ tyrinėja būsenas tarp buvimo ir nebuvimo, pasitelkiant graikų mitologiją ir šiuolaikinį queer kontekstą. Kūrinys jungia Islandijos pagonišką peizažą su Berlyno queer scena, suteikdamas žiūros procesui queer žvilgsnio agentiškumą ir kurdamas intymumo bei ryšio choreografiją.

Parodą „Ten, kur išsinėrę liežuviai šnabžda“ lydės viešų renginių programa, kviesianti ne tik apmąstyti meno kūrinių prasmes, bet ir diskutuoti apie kultūrinius bei politinius kontekstus, formuojančius meninę raišką.

 

MARIJONAS VERBEL (an, g. 2002) – lietuvių kilmės tekstilės meninink*, ypatingą dėmesį skiriant* audimui ir meno edukacijai. Savo audimo praktikoje an tyrinėja laiko ir darbo santykį, žaisdam* su riba tarp amato ir meno. 2023 m. Verbel darbas „Metmenys. Ataudai. Šaudyklė – Trys audėjos“ pelnė Antano Tamošaičio premiją už liaudies tradicijų interpretavimą kūryboje.

 

RB *POODLE* MORAN (an, g. 1976 m.) – nebinarin* islandų kilmės amerikiečių meninink*, gyvenan* Reikjavike, Los Andžele ir Berlyne. Čikagos meno institute an įgijo bakalauro laipsnį, surengė daug parodų Islandijoje, Europoje ir Šiaurės Amerikoje. RB kūrybinė praktika išreiškia švelnią revoliuciją, kuri priešinasi fiksuotam pozicionavimui ir apibrėžtims. An tyrinėja tarpines būsenas, savasties, tapatybės ir transformacijos mitologijas.

 

VSEVOLOD SEVA KOVALEVSKIJ (g. 1988 m., Vilnius) yra tarpdisciplininis menininkas ir kuratorius, kurio kūryba kvestionuoja ir perkuria šiuolaikinį tapatybės, atminties ir erdvės suvokimą. Turėdamas patirties kino, mišrios medijos ir instaliacijų meno srityse, menininkas kuria įtraukiančias patirtis, kasdienę aplinką paversdamas provokuojančiomis kritinių tyrimų arenomis.

Kovalevskio praktikai būdingas susižavėjimas paslėptais mūsų gyvenimo naratyvais. Pertvarkydamas intymias namų erdves – ypač galerijoje „InTheCloset“ – jis kvestionuoja ribas tarp viešumo ir privatumo, matomumo ir slaptumo. Jo darbuose sumaniai derinamos moksliniais tyrimais pagrįstos įžvalgos ir žaismingas humoras, kviečiant žiūrovus įsitraukti į apgalvotą ir kartu netikėtą dialogą. Menininko projektai, nagrinėjantys socialinio atskleidimo ir slaptumo politikos temas, skatina radikaliai permąstyti tai, kas pažįstama.

 

Pastaba: Aprašyme remiamasi Agnės Jokšės sukurtos anininkinės kalbos principais.