2022 metais Meno kritikos apdovanojimai buvo įsteigti Šiuolaikinio meno centro, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Nacionalinės dailės galerijos ir šiuolaikinio meno skaitmeninio žurnalo „Artnews.lt. Apdovanojimų iniciatyva siekiama skatinti domėjimąsi tekstais apie šiuolaikinį meną, plėsti jų skaitytojų ratą, taip pat – stiprinti kritikų bendruomenę bei rašančiųjų tarpusavio solidarumą.
Apdovanojimams turėtų būti siūlomi Lietuvos autorių tekstai arba tie tekstai, kuriuose reflektuojami Lietuvos vizualaus meno lauko įvykiai, procesai, Lietuvoje sukurti ar pristatyti kūriniai ir parodos; tai gali būti ir vieno menininko arba menininkės kūrybos refleksijos. Visi tekstai turėtų būti publikuoti lietuvių arba anglų kalbomis, kitu atveju siūlant tekstą reikėtų jį išversti į vieną šių kalbų. Apdovanojimuose nevertinami moksliniai tekstai, sukurti kaip studijų programos dalis, nebent jie paskelbti straipsnių ar knygų pavidalu arba parodose.
Apdovanojimai teikiami keturiose kategorijose: „Trumpoji forma“, „Ilgoji forma“, „Menininkų ir kuratorių tekstai“ bei „Metų reiškinys“.
„Trumposios formos“ kategorija apima straipsnius, interviu, apžvalgas ir kitus nedidelės apimties meno kritikos ir menotyros tekstus, o taip pat ir atskirus radijo, televizijos laidų ir tinklalaidžių epizodus bei siužetus ir kitus nerašytinius tekstus apie meną.
„Ilgosios formos“ kategorijoje vertinamos straipsnių serijos, tekstų rinkiniai, laidų ciklai ir kiti didelės apimties darbai.
„Menininkų ir kuratorių tekstų“ kategorijoje apdovanojimai teikiami už tekstus, kurie paskelbti kaip sudėtinė meno kūrinio, parodos ar kito pristatymo dalis arba kaip savarankiškos meno rašymo (angl. art writing) publikacijos, kurių pagrindinis tikslas nėra reflektuoti kitus meno lauko reiškinius. Šia nominacija siekiama atkreipti dėmesį į tekstus apie meną, kurie apima ne tik meno kritiką.
„Metų reiškinio“ kategorijoje apdovanojimas skiriamas už išskirtinį indėlį į vizualaus meno kritikos raidą Lietuvoje. Reiškinys, už kurį teikiamas apdovanojimas, neprivalo būti rašytinės ar įrašo formos – tai gali būti ir bet kokio tipo įvykis ar iniciatyva.
Nuo 2023 metų projekto partneriais tapo MO muziejus, kuris įsteigė kasmetinę MO jaunojo kritiko stipendiją, kurios laimėtoja(s) renkama(s) bendradarbiaujant su Vilniaus dailės akademija ir Vytauto Didžiojo universitetu.