Kartais užvaldyta aistros ar įniršio prisimenu ir kaip mantrą kartoju 2019 m. ŠMC skaitykloje per leidėjo Jameso Hoffo paskaitą pamatytą fotografiją su užrašu „Art Workers Won’t Kiss Ass“. Nuotraukoje įamžintas momentas iš menininkų susivienijimo „The Art Workers’ Coalition“ (AWC) 1969–1970 m. surengto vieno iš protestų, kuriame, be kita ko, galėjo dalyvauti ir tuomet aktyviai į AWC veiklą įsitraukęs lietuvių menininkas Kęstutis Zapkus (Kes Zapkus), artimas rašytojos ir meno kritikės Lucy R. Lippard bičiulis. Ji yra pasakojusi, kaip kalėdinės vakarienės Metropolitano meno muziejaus globėjams metu protestuotojams įsiveržus į pobūvį galerijoje Zapkus ant vakarienei padengto stalo paleido saują tarakonų. Šios grupės protestų liudijimai ir kita dokumentinė medžiaga buvo surinkta ir publikuota leidiniuose  „Art Workers’ Coalition. Documents 1“ (1969 / 2008) ir „Art Workers’ Coalition. Open Hearing“ (1969 / 2008), kurie į ŠMC skaityklą 2009 m.  pateko viename pirmųjų projektų erdvės „castillo/corrales“ sudarytų rekomenduojamų rinkinių. Tad skaitytojams jie prieinami jau beveik penkiolika metų.

Kaip galbūt jau nujaučiate, šis kryžiažodžio vertas pabirusių ir sykiu retais dygsniais susietų istorijų rinkinys iš dalies nusako, kokios sultingos ir savo galimybių ribas vis praaugančios yra bibliotekų, šiuosyk – meno skaityklų, erdvės. Jose susitinka mums pažįstami veidai ir tik tekstuose bei vaizduose gyvuojantys charakteriai, atkaklių jose dirbančių bibliofilų ir smalsių, savo žiniomis besidalijančių skaitytojų dėka lentynas užpildo ne tik diskursų tendencijas formuojantys veikalai, tačiau ir patys keisčiausi spausdintiniai objektai, kantriai dienų dienas laukiantys praeivio žvilgsnio. Kartu su kolegomis dirbdama skaitykloje ir aistringai žvalgydamasi naujų knygų jums, mintyse į draugiją kviesdavau pažįstamus ir tik įsivaizduojamus meno bibliotekininkus, bendruomenių skaityklų įkūrėjus, knygas kolekcionuojančius leidėjus, autorius ir kitus bibliofilus. Užnugaryje visuomet šmėžavo ir ŠMC skaityklos įkūrimą skelbęs Linaros Dovydaitytės tekstas „Pro bibliofilo akinius – apie meną ir spaudą“ („ŠMC / CAC interviu“, 2009, Nr. 13–14), kuriame, nepaisant gaivališkų ir, atrodytų, katastrofiškų pasaulio virsmų, randame ir nenuneigiamai nesenstančią pastabą: „Bibliofilinės nuotaikos sklando ir šiuolaikinio meno pasaulyje.“

„Atverstos knygos. Bibliotekininkų suvažiavimas“ – paskaitų, pranešimų ir pramogų maratonas, skirtas pažinti ne tik įvairiuose pasaulio kraštuose kaupiamas meno leidinių kolekcijas, jų sudarymo principus ir aplink šias erdves buriamas bendruomenes, bet ir neretai nepastebimus meno darbuotojus: bibliotekininkus, meno knygynų ir skaitymo erdvių įkūrėjus, kurie atkakliai siekia, jog meno ir meno istorijos pažinimas būtų prieinamas, o atradimai – svaiginantys.

 

Programa:

Gegužės 22 d., trečiadienis, „išgirsti“ (Darbininkų g. 8, Vilnius)

17:30 val. Viktorija Kolbešnikova ir Augustas Čičelis, „išgirsti“ (Vilnius)

„išgirsti“ atstovaujantys Viktorija Kolbešnikova ir Augustas Čičelis surengs trumpą ekskursiją po queer archyvus ir bibliotekas, taip pat kalbės apie queer archyvavimo ir archyvų „kreivinimo” reikšmę.

„išgirsti“ – erdvė queer socialiniam ir kultūriniam veiksmui, kurių veiklos sritys apima queer kultūrą, archyvavimą, psichosocialinę gerovę. Kultūrinėmis ir socialinėmis iniciatyvomis „išgirsti“ kuria saugias erdves, kuriose bendruomenė galėtų reikštis ir atrasti savo balsą, kurį išgirstų ir platesnė visuomenė. Jiems svarbu, kad queer bendruomenės saviraiška, matomumas ir priėmimas būtų matomas platesniame žmogaus teisių, socialinio teisingumo, ekologijos kontekste.

2014 m. organizacija transformavosi ir pirmą kartą Vilniuje surengė queer festivalį „Kreivės“, o 2020 m. ėmė leisti queer žurnalą, įkūrė Lietuvos queer archyvą bei Vilniaus Naujininkų rajone atidarė fizinę kultūrinės ir socialinės veiklos erdvę, kurioje vyksta queer parodos ir renginiai, teikiama psichologinė pagalba. Nuo 2023 m. „išgirsti“ erdvėje veikia biblioteka ir skaitykla.

Augustas Čičelis ir Viktorija Kolbešnikova yra aktyvūs queer ir feministinių judėjimų dalyviai, įgiję lyčių studijų išsilavinimą, savo praktiką plėtojantys socialinio teisingumo, paramos, savišvietos ir saviorganizacijos srityse. www.isgirsti.lt 

 

Gegužės 23 d., ketvirtadienis, ŠMC skaitykla (Aušros Vartų g. 5 / Pasažo skg., Vilnius)

17:30 val. Lieven Lahaye ir Ott Metusala, „Catalog“ (Amsterdamas, Briuselis, Talinas)

„Catalog“ – tai nuo 2016 m. su pertraukomis Amsterdame, Briuselyje ir Taline leidžiamas periodinis leidinys apie katalogavimą. Jo tekstus rašo Lievenas Lahaye, o apipavidalina Ottas Metusala. „Catalog“ neturi fiksuoto formato – jis įgyja atvirukų, parodų lankstinukų, popierinių lėktuvėlių ir kepurių, laikraščių, buferių lipdukų pavidalą… „Catalog“ numeriai publikuoti rengiant parodas ir renginius įvairiose institucijose, nepriklausomose menininkų erdvėse bei knygynuose, pavyzdžiui, Amsterdamo meno draugijoje (Kunstverein Amsterdam), Brno bienalėje, „ChertLüdde Books“, „Colorama“, „Hopscotch“, „*rile“, „San Serriffe“, Talino miesto galerijoje ir Austrijos menininkių asociacijoje (Vereinigung bildender Künstlerinnen Österreichs, VBKÖ).

„Katalogavimo“ veiksmas šiuo atveju susijęs su informacijos struktūravimu ir aktyvavimu. Ypač daug dėmesio skiriama efemeriškos informacijos – spaudinių, užrašų, eskizų ir antrinės literatūros – taip pat ir mėgėjiškai gaminamų baldų ar kitų objektų vertei. Tokia informacija sukuriama kaip proceso dalis, ji skirta trumpalaikiam naudojimui, tačiau gali būti prasminga ir vėliau. Vilniuje vyksiančiame pristatyme daugiausia dėmesio bus skiriama naujausiems „Catalog“ numeriams. www.cataloging.xyz

 

19:00 val. Nina Akhvlediani, „Kona Books“ (Tbilisis)

Susitikimo ŠMC skaitykloje Vilniuje proga nepriklausoma leidėja ir kuratorė Nina Akhvlediani pristatys publikaciją „SERI(a) 3: Along the Lines“ („SERI(a) 3: Išilgai linijų“), kurią išleido leidykla „Kona Books“. Tai naujas leidinių ciklo „SERI(a)“ numeris, parengtas bendradarbiaujant su Valstybiniu šilko muziejumi Tbilisyje.

„SERI(a)“ – tai muziejaus veiklos tęsinys, visų pirma skirtas tirti ir išsaugoti jo pirmtako – Kaukazo šilkininkystės stoties – materialųjį ir nematerialųjį palikimą. Kviestinių kuratorių sudaromas leidinys leidžiamas nereguliariai, taip palaikoma šiuo metu rekonstruojamo muziejaus leidybinė veikla.
Pristatymą lydės Timo Ingoldo esė „Lines, Threads and Traces“ („Linijos, gijos ir pėdsakai“, 2020) skaitymas. Kuriant trečiojo „SERI(a)“ numerio struktūrą Ingoldo tekstas tapo pagrindiniu įkvėpimo šaltiniu.

Nina Akhvlediani – nepriklausoma kūrėja ir leidėja. Viena iš Tbilisyje įsikūrusios leidyklos „Kona Books“ steigėjų, knygyno „Posta da Kona“ vadovė. Akhvlediani taip pat vadovauja nepriklausomų archyvų praktikai „Dineba“, o nuo 2023 m. yra Tbilisio dizaino instituto patariamosios tarybos narė. www.konabooks.ge

 

 

Nino Sekhniashvili atstovaus Nina Akhvlediani, „Posta Press“ (Tbilisis)

ŠMC skaitykloje Vilniuje pristatysime Tbilisio leidyklos „Posta Press“ dvikalbių leidinių kolekciją. 

2015 m. galerija „Nectar“ ir „DesignTbilisi“ įkurė platformą „Posta“, kurios specializacija – meno leidiniai. Be redakcinės veiklos, ši platforma sutelkia įvairius leidybinius projektus ir kartu su Tbilisio „Kona Books“ administruoja „Posta da Kona“ – knygų pristatymų, skaitymų, kino seansų ir parodų erdvę. 


Nino Sekhniashvili – menininkė ir galerijos „Nectar“ (2013–2020 m.) Tbilisyje įkūrėja, 2015–2018 m. vykusio kasmečio performanso meno festivalio „Performanso dienos“ iniciatorė. Sekhniashvili dirba nepriklausoma kuratore ir leidėja leidykloje „Posta Press“. www.postapress.ge

 

Gegužės 24 d., penktadienis, ŠMC skaitykla (Aušros Vartų g. 5 / Pasažo skg., Vilnius)

17.30 val. Hlib Velyhorskyi, „Biblioteka“ (Londonas)

Hlibas Velyhorskyi skaitys pranešimą „Apie bibliotekų praktiką“, kurio metu pristatys tyrimus apie skirtingas bibliotekų koncepcijas. Šiuose tyrimuose nagrinėjami kolekcijų formavimo, žmogiškosios patirties, architektūros klausimai, aptariami socialiniai bei nekodifikuoti bibliotekų erdvių panaudojimo būdai.

Hlibas Velyhorskyi – Londone gyvenantis menininkas ir architektas, iniciatyvos „Biblioteka“ įkūrėjas ir vadovas.

„Biblioteka“ – tai nepriklausoma menininkų leidinių ir knygų apie meną, architektūrą, dizainą, garsinę bei vizualiąją kultūrą biblioteka. Joje reguliariai vyksta bendradarbiavimo ir tarpdisciplinines praktikas įtraukiantys renginiai, eksperimentuojama su viešosios programos galimybėmis bibliotekoje. Projektas šiuo metu įsikūręs Architektūros asociacijos mokykloje, anksčiau veikė Londono Pekamo (Peckham) rajone. www.biblioteka.website

 

19.00 val. Addison Richley ir ​​Clarice De Veyra, „des pair books“ (Los Andželas)

Visų laikų literatūriniai judėjimai savo pavadinimams neretai pasirinkdavo akronimus, pavyzdžiui, Dada ar Oulipo. „des pair“ pristatymui sugalvojome tokiu pat stiliumi pavadintą judėjimą. Papasakosime, kas mus įkvepia ir traukia ir kaip atsirado mūsų knygynas.

„des pair books“ įkūrė Addison Richley ir Clarice De Veyra. Iš pradžių tai buvo maža leidykla Niujorke. 2021 m. Addison atidarė pirmąją „des pair“ parduotuvę Los Andžele, Echo Park kaimynijoje, o kitą – Jeffrey Deitch galerijoje Vakarų Holivude. Šiandien „des pair“ – tai parduotuvė, galerija, nedidelė spaustuvė ir vieta pokalbiams bei idėjoms. www.despairbooks.com

 

Pristatymai vyks anglų kalba, dalyvavimas renginiuose nemokamas.

Renginį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.