Kviečiame į 14-osios Baltijos trienalės paskutinį ciklo „Radikali sodininkystė“ renginį, kurio metu nagrinėsime Vilniaus žaliąsias erdves, jų funkcijas mieste, ribas tarp viešųjų ir privačių erdvių ir jose taikomus sodininkystės metodus. Renginių ciklą sudaro trys kūrybinės dirbtuvės su menininkais ir kitais kultūros veikėjais. Trečiąjį renginį „Radikali sodininkystė #3 Šiltnamio efektas“ ves menininkas Kipras Dubauskas. Dviejų dienų turas (rugpjūčio 21-22d.) prasidės prie „Neries ardų“ gyvenamųjų namų komplekso (K. Jielskio g.), nakvynė „Gervuogių“ saloje (ties Titnago g.) ir baigsis sekančią dieną.

Pastaraisiais metais miesto parkų ir kitų žaliųjų erdvių projektai sulaukia vis didesnio miestiečių dėmesio. Šios erdvės laikomos fizinio ir metafizinio atokvėpio, ar net emocinio atsistatymo, vietomis. Diskusijas kelia šių erdvių pritaikymas ir (ne)prieinamumas. Parkus ir žaliąsias erdvės galima laikyti socialinius, fizinius ir ekologinius procesus palaikančia miesto infrastruktūra. Renginių ciklo „Radikali sodininkystė“ metu bandoma atsakyti į klausimus: Kaip visuomenė gali prisidėti prie žaliųjų erdvių funkcijų keitimo? Kaip atpažinti ribas tarp viešosios ir privačios erdvės? Kokią atsakomybę prisiima miestiečiai, besirūpinantys žaliųjų erdvių išlikimu ir kūrimu?

RADIKALI SODININKYSTĖ #3 ŠILTNAMIO EFEKTAS

Kipro Dubausko ekskursijos metu aplankysime pietrytinę Vilniaus miesto dalį, įsiterpusią tarp pramoninių pastatų bei Panerių kalvyno. Kartu su ekskursijos dalyviais įsijausime į „medžiotojo-rinkėjo“ (the hunter-gatherer) vaidmenį ir dalyvausime išlikimo šiuolaikiniame mieste iššūkyje. Ieškosime skirtingų maisto bei vandens atsargų, kurie bus renkami ekskursijos metu. Taip pat aplankysime oficialiai neregistruotas benamių stovyklas prie Lazdynų ežero ir Bukčių miške bei susipažinsime su išlikimo mieste būdais bei patarimais „iš pirmų lūpų“. Renginys truks dvi dienas su nakvyne „Gervuogių“ saloje Neries upėje, kurioje autorius šiuo metu inicijuoja naują skulptūrų parką. Dalyvių skaičius ribojamas iki 10 žmonių, visi dalyviai privalo būti pilnamečiai. Platesnė informacija bus išsiųsta atskiru elektroniniu laišku, kiekvienam patvirtintam ekskursijos dalyviui.

KIPRAS DUBAUSKAS (g. 1988) – menininkas, kurio kūryboje dominuoja pogrindžio – geografinio ir urbanistinio, institucinio ir politinio – tema. Jis tyrinėja mažai kam žinomas miestų erdves ir maršrutus, tokius kaip požeminiai miesto infrastruktūrų̨ tuneliai, jungiantys skirtingus rajonus, taip pat dokumentuoja įvairias miesto teritorijas, kurių neišvengiamai laukia gentrifikacijos procesai. Autorius organizuoja pasivaikščiojimus po šias vietas, sudarinėja žemėlapius bei renka etnografinius pasakojimus, o rastus objektus ir vaizdus panaudoja didelio masto video instaliacijose. Požeminės ar pogrindinės teritorijos – tai paralelinės miesto erdvės, kurios menininko kūryboje tampa savita institucinės ir socialinės kritikos poetika.

Vaizdas: Alfred Laurens Gundersen nuotrauka

_____

Išbandyk partizaninę sodininkystę!

Baltijos trienalės parodos metu (iki rugsėjo 5 dienos) užsuk į Šiuolaikinio meno centrą, bilietų kasoje pasiimk sodinuką ir remiantis partizaninės sodininkystės metodika jį pasodink, savo nuožiūra pasirinktoje apleistoje žaliojoje Vilniaus erdvėje. Pasodinęs, nepamiršk nuolatos rūpintis jo augimu.

Sodinuką paimti galite kasdien (išskyrus pirmadienius) 12-20 val. Šiuolaikinio meno centro bilietų kasoje

Partizaninė sodininkystė (angl. Guerrilla gardening) — tai maistinių augalų ar gėlių sodinimas ir auginimas žemėje, neturint nuosavybės teisių. Pavyzdžiui, apleistose vietose, neprižiūrimose viešose ar privačiose teritorijose. Partizaninės sodininkystės veikla yra dažniausiai užsiimama miestuose. Kai kurie sodininkai dirba naktimis, santykinai slaptai, stengdamiesi sukurti naudingesnę ar patrauklesnę teritoriją gyventojams. Kai kurie sodininkai dirba dieną, siekdami viešumo ar naudoja tai kaip protesto gestą. Sodininkai-partizanai kvestionuoja viešųjų ir privačių erdvių organizavimą ir susivienyję gali paveikti žemėtvarkos įstatymų reformas.

Partizaninės sodininkystė termino ir praktikos šaknys yra JAV, kur ši praktika išpopuliarėjo XX a. 8 deš. ir paplito globaliai.

Renginių ciklo „Radikali sodininkystė“ programa:
– Liepos 4 d. 14 val. #1 Dirvos mikrobiologijos dirbtuvės (dirbtuves vedė Aušra Vismantaitė-Silva)
– Liepos 27 d. 18 val. #2 Miestas: kultivuotas, uždraustas, sulaukėjęs (edukacinę ekskursiją vedė kūrėja Anastasia Sosunova)
– Rugpjūčio 21-22 d. 12 val. #3 Šiltnamio efektas (dviejų dienų ekskursiją veda menininkas Kipras Dubauskas)