Spalio 19-24 d. Šiuolaikinio meno centre vyksta XXII tarptautinis aktualiosios muzikos festivalis „Gaida” – koncertai ir paskaitos bei susitikimai su kompozitoriais ŠMC skaitykloje
Festivalio koncertų programą rasite čia: Festivalio GAIDA 2012 programa
Renginiai ŠMC skaitykloje:
Spalio 22 d., pirmadienį, 18 val.
Susitikimas su britų kompozitore REBECCA SAUNDERS – muzikinės architektūrinės kompozicijos „Chroma“ autore.
„Chroma“ tą patį vakarą bus rodoma ŠMC erdvėse 19 ir 20.30 val., kompoziciją atliks garsus Vokietijos ansamblis „MusikFabrik“. „Chroma XVII“ yra pagrindinis festivalio „Gaida“ projektas, atspindintis vieną iš festivalio temų – erdvė muzikoje ir muzika erdvėje. Rebeccos Saunders kūrinys jau spėjo apkeliauti didžiausius festivalius ir svarbiausius kultūros centrus įvairiuose Europos miestuose, Vilnius bus septynioliktasis miestas, kuriame atliekamas šis originalus kūrinys. Kaskart „Chroma“ pritaikoma konkrečiai erdvei, truputį kinta jos pavidalas, todėl kiekvienas atlikimas unikalus.
Šiuo metu Berlyne gyvenanti garsi britų kompozitorė Rebecca Saunders (ji yra Berlyno menų akademijos narė) „Chromą“ sukūrė 2003 m. Kūrinio premjera įvyko Londono muziejuje „Tate Modern“. Į gigantišką buvusių turbinų salę susirinkusi publika išgirdo keistoką patarimą – „klausykitės muzikos kojomis“, tačiau iš tiesų patirti kūrinio visumos stovint (arba sėdint) vienoje vietoje neįmanoma, būtina vaikščioti, keliauti iš vienos patalpos, iš vienos erdvės į kitą ir klausytis muzikos skambesio pokyčių.
Spalio 25 d., ketvirtadienį, 16 val.
Menotyrininko Tautvydo Bajarkevičiaus paskaita apie XX a. muzikos vizionierių JOHNĄ CAGE’Ą (1912–1992)
1912–ųjų rugsėjo 5–ąją Los Andžele gimė amerikiečių kompozitorius Johnas Miltonas Cage’as (1912–1992). Šiemet pasaulis mini šimtametę šios datos sukaktį. Esama asmenybių, kurių veiklos, mąstymo trajektorijų, vizijų ir kūrybinio palikimo tiesiog neįmanoma įsprausti į rėmus. Tai pasakytina ir apie Cage’ą – kultiniu vadinamą ir vienu įtakingiausių XX a. laikomą kompozitorių. Jis buvo ir pripažintas rašytojas (lietuvių kalba išleistos knygos „Tyla“ ir „Metai nuo pirmadienio“), kiek mažiau žinomas kaip dailininkas, o taip pat – mikologijos (mokslo apie grybus) entuziastas, Rytų filosofijos pasekėjas, šachmatų mėgėjas. Veržli, kūrybinga, nenustygstanti, kupina paradoksalaus sąmojo, be galo išradinga natūra pelnė Cage’ui visapusiško, renesansiškų kūrybinių mostų žmogaus įvaizdį bei reputaciją.
Spalio 26 d., penktadienį, 17.30 val.
Susitikimas su kviestiniu „Gaidos“ kompozitoriumi, vienu ryškiausių šių dienų Austrijos kūrėju GEORGU FRIEDRICHU HAASU
Tą pat vakarą garsioji „Simfonietta Riga“ ŠMC Didžiojoje salėje grieš du kompozitoriaus Georgo Friedricho Haaso kūrinius. Tarptautinėje scenoje Haasas žinomas kaip itin jautrus ir kūrybingas tyrėjas, besiskverbiantis į vidinę garso struktūrą.
Georgas Friedrichas Haasas gimė 1953 m. Rytų Austrijos mieste Grace, tačiau jo vaikystė prabėgo kalnuotoje Forarlbergo provincijoje pasienyje su Šveicarija. Šių vietovių peizažai ir atmosfera paveikė būsimojo kompozitoriaus asmenybę, tačiau kalnai jam įkūnijo ne gamtos grožį, o tam tikrą grėsmę: siauruose slėniuose, į kuriuos retai prasiskverbia saulė, jis jausdavosi uždarytas. Naktis, tamsa ir žlugusios iliuzijos – tai vyraujančios Haaso kūrybos temos (pvz., opera „Nacht“ pagal Hölderlino eiles). Polinkį į niūrų pesimizmą lėmė ir tai, kad kelerius metus jis jautėsi esąs visiškas nevykėlis kompozitorius. Tiesa, vėliau Haasas pelnė už savo kūrybą daugybę apdovanojimų, o jo kūrinius atlieka geriausi Europos atlikėjai, ji skamba prestižinėse scenose.
Simboliška, kad susitikimas su Georgu Friedrichu Haasu vyks Austrijos nepriklausomybės dieną.