Lapkričio 28 – gruodžio 1 d. Šiuolaikinio meno centre, Vokiečių g. 2, Vilnius
Seansų pradžia: 18 val.

Keturi vakarai su Stefano ir Franciszkos Themersonų, Chriso Markerio, Jeano Pierre’o Gorino, Erico Van Zuyleno, Holliso Framptono ir kitų autorių filmais. Prieš kiekvieną kino seansą jame išryškintas temas trumpai pristatys programos autoriai Angie Keefer ir Robert Snowden.

Pirmadienis, lapkričio 28 d.

„Akis ir ausis“ (1944–45 m.) – tai Stefano ir Franciszkos Themersonų paskutinis, pats ambicingiausias filmas. Už kadro skambantis balsas ir filmo kadrai interpretuoja keturias lenkų kompozitoriaus Karolio Szymanowskio sukurtas dainas. Filmo trukmė: 10 minučių.

„Themersonai ir kalba“ (1976 m.) – dokumentinis olandų kino režisieriaus Eriko Van Zuyleno filmas, kuriame Stefan Themerson vaidina save, arba vieną iš savo versijų. Rimtas ir kartu absurdiškas filmas sukurtas režisuoto dialogo forma. Trukmė: 46 minutės.

Antradienis, lapkričio 29 d.

„Poto ir Kabengo“ (1979 m.) – tai šešiamečių dvynių (Grace ir Virginija Kennedy) susigalvoti vardai. Prancūzų režisierius Jean-Pierre Gorin leidosi į Kaliforniją suintriguotas pasakojimo, kad seserys išrado naują, tik joms suprantamą kalbą, bet paaiškėjo, kad jų istorija kiek kitokia. Trukmė: 77 minutės

Trečiadienis, lapkričio 30 d.

Filme „Nauji laikai“ („Modern Times“, 1936) Charlie Chaplin vaidina Didžiosios depresijos laikų industrializuotos Amerikos valkatą. Didžioji dalis filmo nebyli, tik vienoje jo vietoje girdisi Chaplino dainuojama daina visiškai beprasmišku tekstu. Trukmė: 87 minutės.

Ketvirtadienis, gruodžio 1 d.

„Nostalgija“ (1971 m.) – Amerikos rašytojo ir kino režisieriaus Holliso Framptono filmas, kuriam garso takelį įrašė Michael Snow. Tai žodžių ir vaizdo, klausos ir regos, laiko ir atmintis santykių meditacija. Paties Holliso Framptono žodžiais, „pabandyk prisiminti istoriją, kuri atitiktų vaizdą, pabandyk prisiminti vaizdą, kuris atitiktų istoriją“. Filmo trukmė: 38 minutės.

——–
Stefan (1910–1988) ir Franciszka (1907–1988) Themerson rašė bei kūrė filmus, grafiką ir knygas. Užsibrėžę kurti „ne geriausiai parduodamas, o geriausiai atrodančias“ knygas, 1948 metais Londone jie įkūrė leidyklą „Gaberbocchus Press“, kuri iki 1979 metų išleido daugiau nei 60 knygų. Tarp leidyklos publikuotų autorių buvo Alfred Jarry, Raymond Queneau, Kurt Schwitters, Bertrand Russell, Barbara Wright ir patys Themersonai. Artėjant 60-iesiems, leidyklos rūsyje pradėti organizuoti kassavaitiniai susitikimai, žinomi „Common Room“ arba „Bendrojo kambario“ pavadinimu, kur menininkai, muzikantai ir rašytojai rinkdavosi pasidalinti idėjomis, klausytis muzikos, pristatyti ir pažiūrėti performansų bei filmų.

Themersonų kūryba grįsta savita, kompleksiška, tačiau niekuomet ne kategoriška tiesa. Jų žvilgsnis į pasaulį unikalus. Kurdami jie rėmėsi visų pirma etikos principais, jiems buvo svarbiau adekvačiai ir sąžiningai pasirinkti kūrybos priemones nei kelti grandioziškus tikslus. Daugiau apie jų kūrybą galima sužinoti apsilankius Themersonų archyvo tinklapyje adresu www.themersonarchive.com.

Angie Keefer yra rašytoja, redaktorė, mėgėja bibliotekininkė ir, retkarčiais, inžinierė. Kartu su Dexter Sinister ji įkūrė „The Serving Library“ – nekomercinę leidyklą ir archyvą Niujorke. Ji redaguoja dukart per metus leidžiamą „The Serving Library“ publikaciją The Bulletins.

Robert Snowden yra rašytojas ir kuratorius. Neseniai pasibaigus ilgalaikiam jo kuruotam projektui „The Chrysler Series“ („Kraislerio serija“, vykusi Chrysler pastate Niujorke) jis rengia parodas įvairioms institucijoms Amsterdame, Londone ir Los Andžele. Greta to jis rašo esė apie savo senelę.

„Gyvenimas yra gražus…“ – tai dalis metų trukmės projekto tuo pačiu pavadinimu, skirto Stefano ir Franciszkos Themersonų kūrybai. Be Šiuolaikinio meno centro, projektas bus pristatytas Londono Šiuolaikinio meno institute (ICA), Los Andželo viešojoje bibliotekoje ir Banfo centre (Banff Centre) Kanadoje. Projekto pavadinimui panaudotas telegramos, kurią Stefanas Themersonas siuntė Franciszkai Themerson, tekstas.

Iliustracijos: Kadrai iš filmų „Nauji laikai“, „Nostalgija“, filmo sklaidai „Poto ir Kabengo“ naudota nuotrauka ir kadras iš Wiktoria Szymanska filmo „Themerson & Themerson”.