
Kviečiame į viešą paskaitą, kuri vyks ketvirtadienį, balandžio 10 d., 18.30 val. LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje. Pranešimą skaitys prancūzų meno kritikas, leidėjas ir kuratorius François Pironas. Jis pasidalins savo profesine patirtimi meno kritikos, rašymo, redagavimo ir leidybos srityse, pabrėždamas įsipareigojimo atvirumui, smalsumui, draugystei ir mokymuisi svarbą. Šia paskaita pradedama šių metų renginių programa, skirta diskusijoms apie meno kritiką, meno rašymą ir kritines praktikas. Renginiai organizuojami vizualaus meno kritikos apdovanojimų kontekste.
„Dvidešimt penkeri praktikos metai neišsklaidė abejonių. Kai manęs paklausia, ką veikiu, žodžiai niekada nesusidėlioja ta pačia tvarka. Koks žmonių, tokių kaip aš, tikslas? Atsigręžus atgal atrodo, jog padedame išsaugoti tai, kas kitu atveju galėtų būti pamiršta. Kaip tai darome? Visais įmanomais būdais: kalbėdami, rašydami, kuruodami, mokydami, redaguodami, publikuodami.
Norėčiau pasidalinti, kaip sukūriau įrankius, kurie iš pradžių atrodė niekam nereikalingi, tačiau tapo tinkami viskam. Norėčiau pasidalinti, kaip draugystė tampa tuo, kas išlieka, kai pavargsti nuo nesibaigiančios gamybos. Norėčiau pasidalinti, kaip nuolat mokausi, kitaip tariant, noriu ir toliau sakyti: Aš nežinau.“ – François Piron
FRANÇOIS PIRONAS – parodų kuratorius, meno kritikas, dėstytojas, redaktorius ir leidėjas, gyvenantis Paryžiuje. Šiuo metu eina vyresniojo kuratoriaus pareigas šiuolaikinio meno centre „Palais de Tokyo“. Per pastaruosius dvidešimt metų Pironas įkūrė keletą nepriklausomų šiuolaikinio meno iniciatyvų ir yra vienas iš Paryžiuje įsikūrusios kooperatinės leidyklos „Paraguay“ (www.paraguaypress.com) vadovų. Jo kuratorinė veikla daugiausia sutelkta į meno ir literatūros sąsajas, taip pat meno, istorijos ir socialinių mokslų sąveiką. Siekdamas atkreipti dėmesį į marginalizuotas kultūros sritis Pironas analizuoja institucijų vaidmenį ir atsakomybę šiuolaikinio meno kontekste. Naujausios jo publikacijos – interviu knyga su filosofu ir leidėju Sylvère Lotringer ir straipsnis leidinyje „Queer parodų istorijos“ („Queer Exhibition Histories“, leidykla „Valiz“, 2023). Naujausios jo kuruotos parodos: „Atidengta“ („Exposed“, „Palais de Tokyo“, 2023), nagrinėjanti AIDS epidemijos poveikį menui nuo 1990-ųjų, ir „Priartėjimas prie beprotybės“ („Approaching Unreason“, „Palais de Tokyo“, 2024), tyrinėjanti eksperimentinės psichiatrijos ir kolektyvinių meninių praktikų sąsajas.