Šiuo metu keičiame ekspoziciją. Kviečiame užsukti į svetingumo zoną pirmo aukšto foje. Darbo laikas: II, III, IV, V 12:00–20:00, VI 11:00–15:00, I, VII nedirbame.

Skaitykla

ŠMC skaitykla kviečia nemokamai naudotis didžiausiu šiuolaikiniam menui skirtų leidinių fondu visoje Lietuvoje. Be to, tai patogi darbo ir susitikimų vieta, joje organizuojamos paskaitos ir kiti renginiai, o kartais – ir parodos.

ŠMC skaityklos leidinių kolekciją sudaro meno, architektūros ir dizaino žurnalai, parodų katalogai, menininkų monografijos ir jų sukurtos knygos, kultūros teorijos, meno istorijos leidiniai. Čia galima rasti ir specialius leidinių rinkinius, kuriuos Skaityklos lankytojams sudarė menotyrininkas Alfonsas Andriuškevičius, leidykla „Castillo / Corrales“, rašytojos Chris Kraus ir Quinn Latimer, grafikos dizainerės Linda van Deursen, Gailė Pranckūnaitė ir kiti. Visus čia esančius leidinius galima rasti naudojantis elektroniniu katalogu.

ŠMC skaityklos priešistorė siekia 1999 m., kuomet ŠMC buvo įkurtas „Info labas“. „Info labas“ garsėjo tuo, jog čia buvo galima rasti naujausių knygų apie šiuolaikinį meną, architektūrą ir dizainą, kurių taip trūko Lietuvos bibliotekose, pavartyti kitur neprenumeruojamų tarptautinių meno žurnalų ir nemokamai panaršyti internete. 2006 m. ŠMC fojė buvo įgyvendintas Valdo Ozarinsko architektūrinis projektas, radikaliai pakeitęs šios erdvės įvaizdį, o dar po trijų metų „Info labo“ rinkiniai persikėlė į erdvią pirmojo aukšto parodų salę.

2022 m. birželį ŠMC skaitykla atvėrė duris naujoje erdvėje – Pasažo skersgatvyje prie Nacionalinės Filharmonijos. „Kadangi Šiuolaikinio meno centro pastatas šiuo metu uždarytas dėl rekonstrukcijos darbų, o parodos rengiamos kitose ekspozicinėse erdvėse, norėjome užtikrinti, jog ŠMC skaitykla, kuri yra neatsiejama institucijos dalis, taip pat išliktų atvira ir prieinama. ŠMC skaityklos perkėlimu siekiame sudaryti galimybę lankytojams ir toliau mėgautis šiuolaikinio meno apžvalgomis iš Lietuvos ir pasaulio, naujausia kritine teorija, Lietuvos šiuolaikinį meną apžvelgiančiais leidiniais bei specialiai ŠMC skaityklos kuruojama renginių programa. Naujose erdvėse laukiame savo lojalių skaitytojų, o tuo pačiu, kviečiame užsukti visus smalsaujančius, dar neatradusius ŠMC skaityklos įdomybių.“ – teigia Šiuolaikinio meno centro direktorius Kęstutis Kuizinas.

Naujasis skaityklos interjeras buvo patikėtas interjero dizainerei Kotrynai Gurskaitei, kuri pritaikė draugiškus gamtai kūrybos principus: derino naujos erdvės detales su ankstesnės ŠMC skaityklos objektais bei didelę dalį interjero detalių prikėlė antram gyvenimui.

„Kuriant naująją ŠMC skaityklos erdvę norėjome sukurti vietą, kurioje būtų ne tik galimybė atvirai ir patogiai susipažinti su šiuolaikinio meno knygomis ir ŠMC sukauptais įspūdingais leidinių archyvais, tačiau, kartu, siekėme, jog tai būtų ypatingai jauki, stilinga bei įgalinanti erdvė. Liežuvį primenantis raudonų stalų archipelagas ir naujame ŠMC skaityklos grafiniame ženkle naudojama šmaikšti S formos gyvatė, tikimės, padrąsins miestiečius užsukti, apsižvalgyti ir pradėti arba pratęsti pažintį su šiuolaikinio meno literatūra“ – pasakoja skaityklos kuratorė Justina Zubaitė-Bundzė.

Norėdami surengti susitikimą ŠMC skaitykloje kitu metu ar rezervuoti ją renginiui, rašykite adresu [email protected] arba susisiekite tel. +370 607 58 236.

Informacija lankytojui / naudojimosi taisyklės:

  • Skaitykla galima naudotis nemokamai, registracija nereikalinga
  • Visi leidiniai skirti skaitymui vietoje ir nėra išduodami į namus
  • Surasti reikalingą knygą galima elektroniniam kataloge arba kreipiantis į skaityklos darbuotoją
  • Po skaitymo prašome knygas palikti ant stalo arba grąžinti skaityklos darbuotojui
  • Veikia nemokamas bevielis interneto ryšys

Nauji leidiniai

Tom of Finland

F.R.David (E–) Winter 2023 / Spring 2024. “Erratum”

All Horses are the Same Colour

Revoliucijos veidas moteriškas. Baltarusijos atvejis

Kapinės už miesto, miške. Katalikų laidojimo kraštovaizdžiai XIX a. Vilniuje

Going Out – Walking, Listening, Soundmaking

Aisopika / Aesopica

Vaikinai ir mėlynos gėlės / Guys and Blue Flowers

Unbidden Tongues #8: Feelers

Women Looking at Women Looking at Women

repetition, repetition

Mažasis žvirblis

I Could Not Believe It: The 1979 Teenage Diaries of Sean DeLear

Cunt Norton