Šiuo metu keičiame ekspoziciją. Kviečiame užsukti į svetingumo zoną pirmo aukšto foje. Darbo laikas: II, III, IV, V 12:00–20:00, VI 11:00–15:00, I, VII nedirbame.

Skelbiame ir sveikiname konkursinės parodos „JCDecaux premija 2023“ dalyvius!

Visuomenei naujus kūrėjų vardus pristatanti ir naujų kūrinių atsiradimą skatinanti kasmetinė konkursinė paroda „JCDecaux premija“ išrinko šių metų dalyvius. Projekto organizatoriai taip pat atskleidžia, kad būsimoje parodoje bus pristatoma daugiau dalyvių.

Šiemet parodą kuruojanti nauja komanda – Kotryna Markevičiūtė ir Ona Juciūtė kartu su projekto organizatoriais – priėmė nerašytą projekto standartą keičiantį sprendimą. „Konkursui buvo pateikta 115 paraiškų. Prioritetą skirdamos ekspozicijos vientisumui ir kūrinių tarpusavio ryšiui nusprendėme pakeisti įprastą parodos formatą ir galutinėje parodoje pristatyti šešis, o ne penkis kaip anksčiau siūlomus pradedančiųjų kūrėjų projektus. Atrinktų dalyvių idėjos tarpusavyje mezgė įdomų ryšį, tad norėjosi jį išlaikyti parodos vizijoje. Džiugu, jog su tokiu pasiūlymu sutiko ir projekto organizatoriai, tai tik parodo, kad ši paroda-konkursas yra lankstaus formato, prisitaikanti prie įvairių kintančių aplinkybių“, – apie naujieną pasakojo kuratorės.

Šį rudenį „JCDecaux premija 2023“ konkurso paroda pirmąsyk vyks Nacionalinėje dailės galerijoje. Ekspozicijoje savo darbus pristatys Lietuvoje ir užsienyje meno studijas baigę pradedantieji lietuvių kūrėjai: Joelis Aškinis, Urtė Janus, Mykolas Valantinas, Tatjana Frenkel, Sandra Golubjevaitė ir Miglė Vyčinaitė. Apibendrindamos atrinktus kūrinius, kuratorės pasakoja, kad „parodoje dalyvaujantys lietuvių menininkai savo kūryboje neapsiriboja nei geografine vieta, nei aiškiomis meno disciplinų ribomis. Atrinktuose projektuose laisvai jungiami skirtingi žinojimo ir kūrybos būdai: nuo programavimo, mokslo edukacijos iki skulptūros ir performanso. Taigi „JCDecaux premija 2023“ paroda taps judriu įvykiu, kuriame persipins siaubo pasakos, paauglystė, nuogirdos, medžiagų pokyčiai, dirbtinio intelekto generuojami kodai, folkloras, išgalvoti prietaisai ir realiomis antenomis tapę parodos lankytojai“.

Kiekvieno dalyvio ar kolektyvo kūriniui skiriamas iki 1500 Eur produkcijos biudžetas ir kuratorinė parama. Parodos pabaigoje organizatoriai paskelbs, kam iš dalyvių tarptautinės komisijos sprendimu bus skirta 4000 Eur piniginė premija už pristatomo kūrinio meninės raiškos originalumą ir aktualumą. Kaip ir kasmet žiūrovai bus kviečiami išreikšti savo simpatiją. Daugiausia publikos įvertinimų sulaukęs projekto autorius ar autorė turės galimybę pristatyti savo projektą „JCDecaux Lietuva“ lauko reklamos tinkle.

Kasmetinių parodų ciklas ir įsteigta premija yra bendra Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) ir lauko reklamos įmonės „JCDecaux Lietuva“ iniciatyva, kurios tikslas skatinti pradedančiųjų Lietuvos menininkų kūrybą bei jos sklaidą ne tik šalies, bet ir tarptautiniu mastu. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

„JCDecaux premijos 2023“ dalyviai

Joelis Aškinis gyvena ir kuria Vilniuje. 2022 m. įgijo magistro laipsnį Vilniaus dailės akademijoje. Didžiąją autoriaus meninės praktikos dalį sudaro performanso žanras, o savo kūrinius Aškinis neretai įvardija asmeniškai priimtinesniu metaįvykio terminu. Kūriniuose menininkas siekia akcentuoti simbolių ir ženklų daugiasluoksniškumą, jų suvokimo variacijas ir iš šių semantinių neatitikimų kylantį esamo momento suaktyvėjimą.

Tata Frenkel – Vilniuje gyvenanti ir kurianti menininkė, edukatorė. 2022 m. įgijo magistro laipsnį Vilniaus dailės akademijos Fotografijos ir medijos meno katedroje. Kūryboje menininkė tiria neregimus menus (anglų k. Unseen Arts – menininkės vartojamas terminas) – performatyvųjį kalbėjimą, istorijų pasakojimą ir kitas artikuliavimo ar sonifikavimo formas. Frenkel rengia elektroakustinius pasirodymus, groja tereminu.

Sandra Golubjevaitė – Amsterdame gyvenanti ir kurianti menininkė. 2017 m. Golubjevaitė baigė bakalauro studijas Gerrito Rietveldo akademijoje Amsterdame, o 2019–2021 m. tęsė studijas magistrantūroje Pieto Zwarto institute Roterdame. Savo kūryboje menininkė siekia sukurti ryšį tarp kalbos, autobiografijos ir kodavimo praktikų kaip atsvarą ir pasipriešinimą vyraujančiam komerciniam skaitmeninės erdvės vystymui.

Miglė Vyčinaitė – Kopenhagoje gyvenanti ir kurianti lietuvių menininkė. 2023 m. baigė bakalauro studijas Danijos karališkojoje dailės akademijoje. Meninėje praktikoje autorė naudoja skirtingas medijas: videomeną, skulptūrą, garsą, tekstą ir instaliacijas. Kūryboje menininkė tyrinėja kelias pagrindines temas, tarp kurių šiuolaikinių mitų ir istorijų kūrimas, magiškasis materializmas. Vyčinaitė savo darbuose vysto spekuliatyvius scenarijus, susipinančius su nekanoninėmis istorijomis.

Urtė Janus – Londone gyvenanti ir kurianti lietuvių menininkė. Šiuo metu Janus dalyvauja Alexanderio McQueeno „Sarabande“ fondo rezidencijoje. Janus kuria skulptūrines instaliacijas, kuriomis tyrinėja laiko tėkmę, žmogaus tvarinių ir gamtos pasaulio sąveiką. Savo praktikoje menininkė naudoja lėtai veikiančius cheminius procesus ir leidžia aplinkai paveikti jos kūrinius.

Mykolas Valantinas – tarpdisciplininis menininkas, kuria fotografijas, instaliacijas ir videodarbus, tiria fantastikos ir atminties temas. Įkvėptas psichoanalitinio metodo, praeities ir šiuolaikinės kultūros bei lietuvių liaudies meno simbolizmo, Valantinas dirba ties liaudies siaubo ir dokumentikos ribomis, mesdamas iššūkį įsitvirtinusiam naratyvui ir norėdamas atskleisti žmogiškos patirties sudėtingumą.