Rugsėjo 26-27 d., ŠMC skaitykloje

Rugsėjo 26-27 dienomis Vilniuje, Šiuolaikinio meno centre įvyks tarptautinė tarpdisciplininė konferencija „Šešėlių scena: negatyvumas afektų, politikos ir estetikos kontekste“ kurioje žinomi mokslininkai iš Lietuvos, klitų Europos šalių bei JAV nagrinės vaizdo ir kūno santykį šiandieniniame pasaulyje.

Konferencijos dėmesio centre – žmogaus kūnas, jo santykis su seksualumu ir mirtimi bei šį santykį lydintys paradoksai. Viena vertus, mūsų vizualinės erdvės perpildytos atvirai vaizduojamo kūno reginių, kurie formuoja mūsų jausmus ir aplinkos suvokimą. Kita vertus, šiuolaikinis menas ir mokslas nuolatos bando apmąstyti kūno būsenas, kurios išsprūsta iš dominuojančių estetikos normų, peržengia matomą ir racionaliai suvokiamą kūno pavidalą. Tačiau kūniškasis perteklius – afektas – ir jo nereprezentatyvumas tampa esminiu šiuolaikinio meno objektu, todėl jį dažnai iš naujo pasisavina estetinė ir politinė sistema.

Konferencijos metu bus aiškinamasi, kaip meno, filosofijos ar kino įvykiai ar įžvalgos galėtų padėti kritiškai apmąstyti žmogaus kūno ir jo reprezentacijos potencialą bei ribas. Mokslininkų pranešimuose bus pasitelkiama ir nagrinėjama afekto teorija, kuri paskutinį dešimtmetį tapo vienu svarbiausių socialinių ir humanitarinių mokslų tyrimų metodų, taikomų kalbant apie konkrečius gyvenimo reiškinius.

Konferenciją pradės Londono Goldsmito universiteto (Jungtinė Karalystė) profesorės Lisos Blackman paskaita „Jausmų meditacija ir nereprezentatyvumas“. Blackman aptars nereprezentatyvumo sąvoką ir žmonių, kurie girdi balsus, santykį su tikrove. Tarp įdomiausių konferencijos pranešimų – kultūros antropologo Abou Farmano iš Prinstono universiteto (JAV) paskaita apie nemirtingumo technologijas ir vaizduotę bei lyčių studijų mokslininkės Eirini Avramopoulou iš Kembridžo universiteto (Jungtinė Karalystė) pranešimas apie Stambulo transseksualų judėjimą. Konferenciją užbaigs Ukrainos menininkės ir aktorės Utės Kilter performansas – istorija apie netikėtą Fluxus meninko Josefo Beuyso susidūrimą su Krymo totoriais.

Renginį organizuoja Lietuvos kultūros tyrimų institutas, jį remia Lietuvos mokslų taryba bei Šiuolaikinio meno centras. Iėjimas laisvas.

Daugiau informacijos:
[email protected], http://lkti.lt/apie_mus/konferencijos.html