Parodos atidarymas: birželio 11 d., ketvirtadienį, 18 val.
Spaudos konferencija: 17 val.

Šiuolaikinio meno centre austrų menininkas Erwin Wurm pristato skulptūrinį objektą „Siauras namas“. Tai natūralaus dydžio jo vaikystės namas, tipinis pokario Austrijos priemiesčių architektūros statinys su pilnai atkurtu interjeru, tik suspaustas iki 1 m pločio ir šįkart paverstas neįprastu kampu. „Parodyti kasdienybę kitokiu rakursu“ – tai vienas iš menininko moto, kurį jis įgyvendina nuolat mesdamas iššūkį įprastinėms skulptūros sampratoms.

Pasauliniu mastu Wurm išgarsėjo XX a. 10-ajame dešimtmetyje su „Vienos minutės skulptūrų“ ciklu. Tai 60 sekundžių trukmės „gyvieji paveikslai“, kuriuos atlieka žiūrovai pagal menininko pateiktas instrukcijas (pvz. išlaikykite šiuos butelius atremtus į sieną su savo paties kūnu; atsisėskite ant pakylos, sulaikykite kvėpavimą ir galvokite apie Spinozą). Tokiu būdu jis kuria kaskart naudodamas naują skulptūrinę „medžiagą“, suformuotą minties perdavimo būdu. Menininkas teigia, kad skulptūra – tai visų pirma tūrio menas, taigi bet koks tūrio padidėjimas ar sumažėjimas, kad ir žmogaus svorio metimas, gali būti laikomi skulptūros raiškos forma. Savo darbams Wurm dažnai pasitelkia objektus iš kasdienės aplinkos – drabužius, automobilius, namus – ir pakeičia jų mastelį, proporcijas, apimtis. Iš pažiūros humoristiškai transformuoti daiktai virsta kritiniais visuomenės vertybių komentarais, socialinio konteksto metaforomis.

„Siauras namas“ sukurtas pagal menininko vaikystės namų prototipą. XX a. 7-ojo dešimtmečio Austrijoje panašius pastatus masiškai statė viduriniosios klasės atstovai, įgyvendindami savo svajonę turėti privatų namą. Wurm, augęs policijos detektyvo ir namų šeimininkės šeimoje, savo vaikystę ir paauglystę prisimena kaip griežtų apribojimų ir suvaržymų laikotarpį. Mokykloje vaikams nebuvo leidžiama vartyti amerikietiškų komiksų su ančiuku Donaldu, o 7-ajame dešimtmetyje vienoje vakarinių Austrijos žemių buvo uždraustas tvisto šokis. Tad individualumas, kurį turėjo užtikrinti privataus namo idėja, iš tiesų galėjo reikštis tik labai ribotomis formomis, kurias atkurdamas, menininkas permąsto savo ir savo kartos patirtis suvaržytoje ir standartizuotoje aplinkoje.

Erwin Wurm gimė 1954 m. Austrijoje, gyvena ir dirba Vienoje ir Limberge. Jo kūrinius kolekcionuoja garsiausi pasaulio šiuolaikinio meno muziejai, tokie kaip Solomon R. Guggenheim muziejus (Niujorkas), Peggy Guggenheim kolekcija (Venecija), Walker meno centras (Mineapolis, JAV), Ludwig muziejus (Kelnas, Vokietija), Sankt Galeno meno muziejus (Šveicarija), Liono šiuolaikinio meno muziejus (Prancūzija), Senojo ir šiuolaikinio meno muziejus (Hobartas, Australija), Pompidou centras (Paryžius).

Kitas šio menininko skulptūras bus galima pamatyti parodoje „Interpretacija“ galerijoje „Vartai“ nuo birželio 11 d.

Parodos rėmėjai:

Lietuvos kultūros taryba
Lewben Art Foundation

Informaciniai rėmėjai:

DELFI
Artnews.lt
Echogonewrong.com

Iliustracija: „Studio Erwin Wurm”.