Atidarymas: 2015 m. rugsėjo 4 d., penktadienį, 18:00
Spaudos diena: 2015 m. rugsėjo 9 d., trečiadienį,12:00–20:00 arba atskiru susitarimu

TAI, KAS ŠIANDIEN MENO KŪRINYS, RYTOJ JAU GALI BŪTI KAŽKAS KITA – šiemetinės Baltijos trienalės mintys sukasi aplink šį sakinį, pasiskolintą iš interviu su menininku Davidu Bernsteinu. Mintis nėra nauja: tai, kaip suvokiame meno kūrinį ir ko iš jo tikimės, nuolat keičiasi. Dalykai užsimiršta, užsinarplioja ir, žiūrėk, kažkas jau žiūri ne į tą tūbos galą ar pučia ne į tą paveikslo pusę. Tiesa, kartais ši painiava nėra betikslė, o gal net ir visai ne painiava: tai, kas yra, suyra, daina tampa nuotaika, skulptūra – modeliu, o piešinys – raide. Apie ką tuomet geriau kalbėti, apie meno naudą ar meną panaudoti? O galbūt meną galėtume palikti ir visiškai nuošaly? Pabandykim sužinoti.

Dvyliktoji trienalė daugiau dėmesio, nei ankstesniosios, skiria Baltijos temai – tiek geografiniam regionui, tiek jo kultūrai, tiek jūrai. Tai tarpdisciplininis renginys, kuriam savotiškame jo paties moto („Tai, kas šiandien meno kūrinys…“) labiausiai įdomi paskutinioji jo dalis – „kažkas kita“. Tarp temų, kurios skleižiasi parodoje – įtaka, mainai, materialumas, poveikis. Greta šešias savaites veikiančios parodos paraleliai bus rengiami pokalbiai, pristatymai, paskaitos, pamokos ir koncertai – daugybė progų susitikti ŠMC ir kitose erdvėse.

XII Baltijos trienalės atidarymo savaitgalio renginiai:
Penktadienis, rugsėjo 4 d.

16 val. Bernardinų sodo teniso kortų kavinėje
Valentino Klimašausko „Kaip klonuoti mamutą“ skaitymas (trimis balsais ir su žvejams būdingu hiperbolizavimu)

18 val. ŠMC Didžiojoje salėje
Parodos atidarymas, kurio programoje – Roberto Narkaus performansas „DVD“ ir Perrine Bailleux paskaita-koncertas „Nepaisant visko“

Šeštadienis, rugsėjo 5 d.

14 val. ŠMC Didžiojoje salėje
Marcoso Lutyenso knygos „Memoirs of a Hypnotist: 100 Days“ („Hipnotizuotojo memuarai: 100 dienų“) (ŠMC, Vilnius; Kunstverein Toronto; Sternberg Press, 2015) pristatymas: Tarek Atoui ir Morten Morbye Halvorsen garsu keliauja per „Hipnotinį šou“, keliaujantį per XII Baltijos trienalę.

15 val. ŠMC Didžiojoje salėje
Roberto Narkaus performansas „DVD“ (kartojamas 18 val.)

16 val. ŠMC
„Tavo balsui tavęs nereikia“: kvėpavimo ir vokalo pratimai“ su Perrine Bailleux

18.30 val. ŠMC kino salėje
Pirmasis Margaridos Mendes ir Jennifer Teets kuruojamos pokalbių serijos „Pasaulis, kuriame randamės“ renginys: „Farmakonas“. Pašnekovai: Barbara Orland, Carolina Caycedo, Pedro Neves Marques

20 val. ŠMC kino salėje
Videoperformansas „Umstuelpung“, Brud projekto „Kriptovaliutų pasakos“ dalis

Sekmadienis, rugsėjo 6 d.

15 val. ŠMC Didžiojoje salėje
Roberto Narkaus performansas „DVD“ (kartojamas 18 val.)

16 val. ŠMC
„Tavo balsui tavęs nereikia“: kvėpavimo ir vokalo pratimai su Perrine Bailleux

18.30 val. ŠMC kino salėje
Antrasis Margaridos Mendes ir Jennifer Teets kurojamos pokalbių serijos „Pasaulis, kuriame randamės“ renginys: „Molekulinis kolonijizmas mikroorganizmų valdose“. Pašnekovai: Stefan Helmreich, Fran Gallardo, Jenna Sutela

20 val. ŠMC kino salėje
Gerdos Paliušytės „Kelio filmo“ premjera

Rugsėjo ir spalio mėnesiais renginių programą pratęs kitas kolektyvo BRUD kūrinys – „kriptovaliutų pasaka“, taip pat – Post Brothers ir Adamo Kleinmano paskaitos, ekologijos temai skirta Jennifer Teets ir Margaridos Mendes kuruojama pokalbių telefonu serija „Pasaulis, kuriame randamės“, 2016-ųjų Venecijos architektūros bienalei sukurto Baltijos paviljono parengiamasis pristatymas ir edukacinės programos, sukurtos menininkų Jay Tan, Perrine Bailleux, The Oceans Academy of Arts bei Nomedos ir Gedimino Urbonų (pastaroji – tai drauge su Kauno technikos universitetu organizuojamo projekto „Ballardo technologijų zoetikos paviljonas“ dalis) drauge su ŠMC edukatoriumi Audrium Pocium. Vilniaus dailės akademijoje vyks trienalei skirta viešų paskaitų programa.

Kuratorė: Virginija Januškevičiūtė
Architektūra: Andreas Angelidakis
Grafinis dizainas: Vytautas Volbekas su Maris Bišofs ir Goda Budvytyte.

Parodoje savo kūrinius pristato Wojciech Bąkowski; „Baltijos paviljonas“; Nick Bastis ir Darius Mikšys; „Brud“; Goda Budvytytė ir Viktorija Rybakova; Kipras Dubauskas; gerlach en koop; Kaspars Groševs ir Ieva Kraule; Lukasz Jastrubczak; Erki Kasemets; Antanas Gerlikas; Mikko Kuorinki; Marcos Lutyens; Gizela Mickiewicz; Robertas Narkus; „The Oceans Academy of Arts“; Gerda Paliušytė; „Pasaulis, kuriame randamės“ (Margarida Mendes ir Jennifer Teets); Mark Raidpere; Zofia Rydet; Bianka Rolando; Vitalijus Strigunkovas; Jay Tan; Nomeda ir Gediminas Urbonai.

Renginių programoje dalyvauja Perrine Bailleux; „Baltijos paviljonas“; „Post Brothers“; „Brud“; Adam Kleinman; Valentinas Klimašauskas; Margarida Mendes ir Jennifer Teets („Pasaulis, kuriame randamės“); Nomeda ir Gediminas Urbonai (su Tracey Warr); Gerda Paliušytė; Robertas Narkus; Jay Tan („Vienuolika, beveik dvylika“ – judesio dirbtuvės paaugliams).

ŠMC knygų lentynose liks Chris Kraus ir Hedi El Khoti bei „Post Brothers“ kuruoti rinkiniai.

Trienalės atidarymui išleistas parodos gidas, kuriame, be kūrinių pristatymų, publikuojami Ievos Kraulės, Biankos Rolando, Jay Tan, Annickos Kleizen, Davido Bernsteino, Anderso Kreugerio, J.G. Ballardo, Algirdo Šeškaus tekstai ir fragmentas iš Nicko Bastiso, Dariaus Mikšio ir kuratorės pokalbio, moderuoto Shamos Khannos.

Pilotiniai dvyliktosios Baltijos trienalės projektai prasidėjo 2014 metais renginiais ŠMC darbuotojų virtuvėje, semestrą trukusiu tarpdisciplininiu seminaru Vilniaus dailės akademijoje (abu šie projektai kuruoti drauge su Aurime Aleksandravičiūte ir Jonu Žakaičiu), dueto Dexter Sinister sudaryta paroda „NebaigtO kūriniO“ ir paskaita-užkalbėjimu „Paskutinio dūžiO“ bei grupine paroda „Prototipai“. Trienalei spalio 18 dieną užsidarius Vilniuje sekančios jos versijos bus pristatytos „Bunkier Sztuki“ šiuolaikinio meno centre Krokuvoje (2015 m. lapkričio 25 – 2016 m. sausio 31 d., kuruojama drauge su Aneta Rostkowska) ir „kim?“ šiuolaikinio meno centre Rygoje (2016 m. kovo 18 – gegužės 8 d.). Projektas baigsis susitikimu-stovykla vienoje iš Estijos salų Baltijos jūroje 2016-ųjų metų vasarą.

XII Baltijos trienalės tinklapis: xiibaltictriennial.cc
XII Baltijos trienalės Facebook paskyra: www.facebook.com/XIIBaltic

Apie ankstesnius Trienalės renginius daugiau sužinosite sekdami šia nuoroda.