13-oji Baltijos trienalė, didžiausia ir ambicingiausia šiuolaikinio meno paroda Vilniuje, kviečia išsižadėti šmėklų. Bet juk mokslo pasiekimai jau seniai išstūmė tikėjimą burtais ir vaiduokliais, ar jų iš tiesų dar liko?
Mūsų amžiaus šmėklos – beformės ir bekvapės, jos neskleidžia bauginančių garsų, tačiau savo nematomais pirštais vedžioja mus už nosies mums to nė nepastebint. Jos švelniai diktuoja į laisvės pažadą įvyniotus pasirinkimus, tačiau jau iš anksto numato, kokie jie bus. Šios šmėklos – tai mūsų norai ir lūkesčiai, išankstinės nuostatos ir paikos nuomonės, godūs troškimai ir nepamatuotos baimės. Šios šmėklos yra tai, kas mūsų gyvenime atrodo labiausiai stabilu ir būtent dėl to mažiausiai pastebima. Švelniai kuždėdamos ir diktuodamos, jos tyliai pasiglemžia tai, kuo galėtume būti, paversdamos mus tokiais, kokiais būti „turėtume“.
Tad kaip išsižadėti šių šmėklų, jei jos tokios neapčiuopiamos ir tuo pačiu metu yra visur? Užtenka jas atpažinti ir besti pirštu! Ir, vis dėlto, kad bestum pirštu reikia būti jų jau išsižadėjus…
Tikrai, sakysite, nuo tokių mįslių gali ir galva apsisukti, ar ne geriau tiesiog numoti ranka ir toliau gyventi kaip gyvenome? Žinoma, tačiau dabar jau žinote, kad šios šmėklos egzistuoja! Vis dėlto, situacija nėra jau tokia beviltiška, nes padėti čia gali meno kūriniai. Jie gali išlaisvinti vaizduotę nuo kasdienybės primestų daiktų, leisti pažvelgti į save iš paukščio skrydžio, pamatyti pasaulį tokį, koks nė nesisapnavo, išsižadėti to nelaisvo „aš“ – bent trumpai akimirkai išsižadėti šmėklų.
Šiuolaikinio meno centras kviečia moksleivių ir jaunimo grupes į ekskursijas po 13-osios Baltijos trienalės ekspoziciją. Jos metu leisime sau pasiklysti architekto Diogo Passarinho sukurtame labirinte, mėginsime atpažinti savo pačių gyvenimo akimirkas Sanyaus Kantarovskio paveiksluose, susitiksime su Annos Hulačovos sukurtomis žmogystomis, atnašaujančiomis buities reikmenis ant fontano pūpsančiam linksmybių dievui, mėginsime suvokti, iš kokių medžiagų nuausta mūsų pasąmonė, stebėdami Daigos Grantinos skulptūras, įsivaizduosime savo kultūrą kaip jau išnykusią ir iš naujo atrastą ateities civilizacijos archeologiniuose kasinėjimuose Doros Budor auksu tviskančiame erdviniame peizaže, kalbėsime apie tai, ar galime įsivaikinti ateivį, kaip gimsta ir miršta miestai, atrasime savo asmeninius, slapčiausius mitus!
Moksleivių bei jaunimo grupės kviečiamos registruotis į ekskursijas po parodas ir edukacinius užsiėmimus. Išsamesnė informacija ir registracija tel. +37068265010, el. paštu [email protected].