Trečiadienį, gegužės 22 d. 18:30 ŠMC skaitykloje
Naujoji Andrejaus Vasilenko fotografijų knyga „Tai yra Vilnius“ – nuo 2014 m. nuosekliai vystomo meninės dokumentikos projekto pristatymas ir pirmasis autorinis šio lietuvių fotografo leidinys. „Tai yra Vilnius“ piešia Vilniaus kaip daugialypio ir nuolat kintančio miesto portretą. Čia fiksuojamas Vilniaus istorinis daugiasluoksniškumas, lakoniškai nubrėžiamos alternatyvių miesto istorijų siužetinės linijos, testuojamos chimeriškos miesto tapatybės atskleidimo meninės ir tiriamosios fotodokumentikos priemonėmis galimybės. Pasak vienos iš knygos sudarytojų Gerdos Paliušytės, Vilnius šiose fotografijose, panašiai kaip pasivažinėjimas automobiliu mieste be konkretaus tikslo, yra tiek pat asmeniškas, kiek ir universalus, o jo apibrėžtis ir iš to išplaukianti romantika, humoras ar melancholija priklauso ne tik nuo ilgalaikių socialinių ir kultūrinių pokyčių, bet ir nuo kasdienio individualaus miesto patyrimo ir sezonų kaitos.
Lietuvos fotografijos tradicijoje Vilnius yra tiek pat gerai pažįstamas, kiek ir mitologizuotas – „baroko miestas“, daugiakultūris miestas su nevienareikšmiškai traktuojama istorija, socialistinių statybų dėka sparčiai augantis ir jaunėjantis, bet širdyje vis dar išsaugantis praėjusių amžių ir lūšnynų pėdsakus. Visus šiuos elementus iš dalies galima pamatyti ir autoriaus knygoje, tačiau akivaizdu, jog kažkas pasikeitė – įprastą išimtinai architektūrinį, socialinį ar humanistinį kontekstą nustelbia bandymas prakalbinti patį miestą, suteikti jam balsą be išankstinių stereotipinių nusistatymų, tad Vilnius čia – ir matytas, ir ne iki galo įmenamas.
Knygos pristatymo diskusijoje bus bandoma rasti galimus atsakymus į keletą vis iš naujo sugrįžtančių klausimų apie miestą ir jo atspindžius įvairiausiuose atvaizduose. Kodėl svarbu ne tik patirti, bet ir dokumentuoti miestą, ir kokie yra tokio fiksavimo tikslai? Kaip šie tikslai ir miestovaizdžių fotografijos estetiniai įrankiai pasikeitė per pastaruosius 100 metų? Ar Vilnius fotografijose ir Vilnius, po kurį vaikštome, yra tas pats miestas? Kaip fotografija atskleidžia miesto „įvykiškumą“, ir kaip kiekvienas kadras tampa unikaliu įvykiu pačiam fotografui? Galiausiai, ar miesto fotografija gali pakeisti paties miesto likimą nuolat vykstančių urbanistinės plėtros procesų akivaizdoje?
Diskusijoje dalyvauja knygos autorius Andrejus Vasilenko, Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas, fotografas Gintaras Česonis, bei architektas, leidėjas ir poetas Tomas S. Butkus. Diskusiją moderuoja Jurijus Dobriakovas.
Leidinį sudarė Gerda Paliušytė ir Gediminas G. Akstinas, tekstus išvertė Monika Kalinauskaitė, knygos grafinį dizainą sukūrė Tadas Karpavičius.
Knygos leidybą parėmė Lietuvos kultūros taryba.
_
Andrejus Vasilenko (g. 1985) – lietuvių fotografas, šiuo metu gyvenantis ir kuriantis Vilniuje. Tarp institucijų, kuriose pristatyta menininko kūryba – „Whitechapel“ galerija Londone ir Šiuolaikinio meno centras (ŠMC) Vilniuje. 2017 m. festivalio „Kaunas Photo“ portfolio peržiūrose Vasilenko projektas „This is Vilnius“ laimėjo kūrybinę rezidenciją „Diaphane“ fotografijų centre, Bovė mieste, Prancūzijoje. 2018 m. menininko darbai buvo eksponuojami „Photaumanles“ parodoje Bovė mieste, taip pat rodyti solo parodose Kauno Senamiesčio bibliotekoje („Kaunas Photo“ festivalio metu) ir Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.