Sausio 18 d., ketvirtadienį, 18.30 val. ŠMC skaitykloje (Aušros vartų g. 5 / Pasažo skg., Vilnius) vyks edukacinės programos „Viskas gerai“ renginys „DI įsivaizduojant saugumą“. Trečius metus gyvuojanti programa kviečia ieškoti atsakymų į klausimus kaip kinta visuomenės savijauta, tarpusavio santykiai bei kultūrinis identitetas. Šie klausimai, keliami Šiuolaikinio meno centrui (ŠMC) bendradarbiaujant su Vilniaus dailės akademijos (VDA) ir Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių bei politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojais, apžvelgia meno ir politikos santykio problematiką.

Programos kontekstas sukasi aplink frazę viskas gerai (angl. all good). Anot organizatorių, tai – jausminė būsena, kuri pasaulinių įvykių fone vis labiau tolsta nuo realybės, vos kartais grįžta kaip laimingų atsitiktinumų arba parankaus dangaus kūnų išsidėstymo pasekmė. 2024 metų astrologinėje prognozėje astrologė Alice Sparkly Kat rašo, kad pirmą kartą po 2016 m. šiemet Jupiteris ir Saturnas vėl yra kvadrate [1]. Šioje sistemoje Jupiteris reiškia vaizduotę, o tai reiškia, kad šiemet planeta reikalaus iš mūsų kažko, kas dar nebuvo lig šiol padaryta. Kai 2016 m. planetos buvo taip išsidėsčiusios Donaldas Trumpas buvo išrinktas į JAV prezidentus, įvyko Brexit referendumas, žodis post-tiesa (angl. post-truth) išrinktas Oxfordo žodyno metų žodžiu [2]. 2016 m. memų kultūroje komentuojant politinę situaciją išpopuliarėjo karikatūristo KC Green pieštas komiksas, kuris vaizduoja šunį degančiame kambaryje, tačiau tokioje situacijoje besišypsantį prie kavos puodelio ir sakantį „it is fine“ (lt. viskas gerai) [3,4].

2016 m. The Guardian pastebėjo, kad dirbtinis intelektas (DI) yra taip plačiai vartojamas terminas, kad ilgiau nebegalime jo laikyti moksline fantastika [5]. Kol kas DI pasitarnauja palengvinant kasdienybę, tačiau tuo pačiu vaizduotei sufleruoja distopinės ateities vizijas. Pirmajame edukacinės programos „Viskas gerai“ susitikime su svečiais Justinu Lingevičiumi, Pauliumi Petraičiu ir programos mediatoriais Vyteniu Buroku (VDA) bei Jogile Ulinskaite (VU TSPMI) dėmesį skirsime klausimams apie dirbtinį intelektą(DI), kurie yra susiję su saugumo politika, pasitikėjimo jausmu, įtaka vaizdų kultūrai ir ateities vizijoms. Ar galime įsivaizduoti saugią ateitį su DI? Kaip Alice Sparkly Kat metų astrologinėje prognozėje rašo „<…> ugdant galingą vaizduotę yra vienas triukas – suprasti, kad ne viskas priklauso tau“.

Būsimi šios edukacinės programos susitikimai, anot organizatorių, suteiks galimybę kolektyviai įvardyti, kas slypi veikiau intuicijos nei aiškių sąvokų valdomame pasaulyje, artikuliuoti meno ir kultūros vaidmenį politinių, socialinių, ekologinių iššūkių kontekste. Susitikimų metu laukia laisvo formato pokalbiai, skaitymai, parodų lankymas, videokūrinių ar filmų peržiūros. Kartu tai kvietimas pažvelgti į besirutuliojančių įvykių gausą atsiveriant neaiškumui, žaidžiant neapibrėžtomis ribomis, apčiuopiant netikėtus reiškinių ryšius, mokantis vieniems iš kitų.

Programos renginiai yra atviri ir nemokami, tačiau dalyvių skaičius ribotas, todėl kviečiame registruotis iš anksto: REGISTRACIJA.

Programos sudarytojai ir mediatoriai Jogilė Ulinskaitė (VU TSPMI), Vytenis Burokas (VDA), Margarita Žigutytė (ŠMC).

Pirmojo susitikimo svečiai:
Justinas Lingevičius – Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) doktorantas, rengiamoje disertacijoje nagrinėja su dirbtiniu intelektu siejamų rizikų suvokimą Europos Sąjungoje. Pastaraisiais metais taip pat tyrinėja karinio dirbtinio intelekto sampratą ir tarptautinės politikos formavimąsi šiuo klausimu.

Paulius Petraitis – dirba šiuolaikinio atvaizdo, fotografijos ir kuravimo srityse. 2012 m. baigė kino magistro studijas Stokholmo universitete, mokėsi Utrechto ir Vilniaus universitetuose. Savo meninius tyrimus pristatė Fotografų galerijoje Londone, Talino šiuolaikinio meno muziejuje, Londono South Bank universitete, dalyvavo Rygos fotografijos bienalėje. 2022 m. surengė asmenines parodas ISSP Rygoje ir Prospekto galerijoje. Jis taip pat dirba su leidybos praktikomis – menininko knygos įtrauktos į įvairias kolekcijas, tarp jų ir MoMA bei Metropoliteno meno muziejaus bibliotekų, Danijos dizaino muziejaus, Joan Flasch (SAIC), Estijos taikomojo meno ir dizaino muziejaus.

Programos sudarytojai:
Jogilė Ulinskaitė – Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) docentė, moksliniuose tyrimuose analizuojanti populistinių partijų diskursą ir pokomunistinės transformacijos atmintį.

Vytenis Burokas – menininkas, kuratorius, dėstytojas baigęs šiuolaikinės skulptūros bakalauro, magistro ir meno pedagogikos studijas Vilniaus dailės akademijoje. Burokas dirbo edukacijos ir parodų kuratoriumi Nacionalinėje dailės galerijoje, dėsto Vilniaus dailės akademijos Skulptūros katedroje.

[1] https://www.alicesparklykat.com/articles/494/2024_Yearly_Horoscopes/
[2] https://languages.oup.com/word-of-the-year/2016/
[3] https://www.nytimes.com/2016/08/06/arts/this-is-fine-meme-dog-fire.html
[4] https://thenib.com/this-is-not-fine/
[5] https://www.theguardian.com/technology/2016/dec/28/2016-the-year-ai-came-of-age