Vasario 14 d., penktadienį, 18 val. Šiuolaikinio meno centre (ŠMC) atidaroma tarptautiniu mastu pripažinto lietuvių menininko Augusto Serapino personalinė paroda „Kūno kultūra“. Tai iki šiol didžiausias ir ambicingiausias menininko kūrybos pristatymas – per tūkstantį kvadratinių metrų užimanti sporto salės interpretacija, kurioje žiūrovai bus kviečiami lavinti ir kūną, ir protą.

A. Serapino „Kūno kultūrą“ sudaro specialiai šiai parodai sukurti meno objektai – funkcionuojantys treniruokliai, kuriuose menininkas vietoje svarmenų naudoja gipsinių skulptūrų kopijas. Šie objektai įkvėpti A. Serapino patirties, įgytos mokantis Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje Vilniuje, kur meninis ugdymas paremtas klasikine metodika – kopijavimu iš natūros, tobulinant piešimo, tapybos ir skulptūros technikas. Kurdamas šiuos objektus menininkas grįžo į mokyklos archyvą ir atkūrė savo to meto skulptūrų bei gipso modelių, naudojamų piešimo įgūdžiams lavinti, kopijas. Parodoje bus galima išvysti tokių žinomų skulptūrų kaip italų renesanso menininko Mikelandželo „Dovydas“ (XVI a.) ir klasikinės antikos pavyzdžiu laikomo Belvederio Apolono (II a.) galvų kopijas. Jos eksponuojamos greta Serapino kadaise mokykloje sukurtų darbų – jo klasės draugų portretų, slieko ar ateivio atvaizdų – kopijų.

Sporto klubo „Re.Formatas“ treneriai pirmieji sužinos, kiek sveria Mikelandželo „Dovydo“ galva. Parodos atidarymo vakarą jie performatyviai atgaivins A. Serapino sporto salę naudodamiesi menininko sukurta kūno lavinimo įranga. Dovilė Šimonytė-Šturienė, sporto klubo „Re.Formatas“ atstovė, pasakoja: „Džiaugiamės galėdami prisidėti prie Augusto meno instaliacijos – tai komplimentas mūsų komandai. Savo dalyvavimu paversime ją dinamiška, savotiškai įpūsime jai gyvybės. Tikiuosi, tai padės menininkui dar stipriau perteikti žinią parodos lankytojams. O mes, prisijungdami prie parodos, norime paneigti mitą, kad sportuoti galima tik sporto klube ar sporto salėje. Ne, sportas galimas įvairiose erdvėse, svarbiausia turėti noro, pasiryžimo, laikytis disciplinos, žinoti, kodėl sportuoji. Tai ne pirmas mūsų bandymas perkelti sportą į netradicines erdves – kvietėme savo klientus treniruotis atviroje Vilniaus televizijos bokšto apžvalgos aikštelėje, o teniso korte organizavome jogos užsiėmimus. Dalyvaudami tokiuose projektuose siekiame, kad sportą atrastų kuo daugiau žmonių.“

Atidarymo renginyje taip pat dalyvaus Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos moksleiviai. Parodoje jie atliks kitokio pobūdžio treniruotes – lavins savo piešimo įgūdžius eskizuodami eksponuojamų klasikinių skulptūrų kopijas.

Anot parodos kuratorės Neringos Bumblienės, A. Serapino instaliacija, aktyvuojama tiek piešimo, tiek sporto praktikas atliekančių žmonių, kviečia atidžiau pažvelgti į Vakarų kultūros meno istoriją ir pergalvoti šiuolaikinę edukacijos sistemą, daugiausia grįstą pasikartojančiais veiksmais ir sunkiu darbu – parodoje jis prilyginamas treniruotėms sporto salėje. „Labai džiaugiuosi, kad šis kūrinys, jau rodytas svarbiuose Europos meno centruose, galiausiai pristatomas menininko gimtajame Vilniuje.Tai ne tik estetiškai įspūdinga instaliacija, bet ir interaktyvus darbas, siūlantis įvairius suvokimo ir patyrimo būdus. Nedaug tokių turime ŠMC programose. Nepaisant jo žaidybiškos ir patrauklios formos, tai konceptualus kūrinys, kviečiantis pergalvoti, kaip veikia mūsų edukacijos sistemos, ką jose vertėtų keisti, bei mūsų visuomenėje dominuojančius kūno estetinio suvokimo standartus, kurių ištakos siekia senovės Graikiją. Tai iš tiesų kompleksiškas kūrinys, siūlantis įvairiasluoksnį patyrimo spektrą“, – artėjant pirmajai institucinei A. Serapino parodai Lietuvoje pasakoja kuratorė Neringa Bumblienė. 

Parodą lydinti viešoji programa, apimanti tiek sporto, tiek piešimo užsiėmimus lankytojams ir bendruomenėms, bus paskelbta netrukus. Sekite ŠMC naujienas. 

Augusto Serapino paroda „Kūno kultūra“ Šiuolaikinio meno centre (Vokiečių g. 2, Vilnius) veiks iki gegužės 4 dienos.