15-osios Baltijos trienalės edukacinę programą papildė kelios dirbtuvės, skirtos paaugliams iš Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos, Varėnos Jadvygos Čiurlionytės ir Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokyklų.
Menotyrininkė Agnė Taliūtė ir menininkė Saulė Norkutė dirbtuvių dalyvius kvietė gilintis į šiuolaikinio meno kūrimo procesus, meninio tyrimo metodus ir įrankius bei praktiškai juos pritaikyti kūrybinėse užduotyse. Įvairiose veiklose dalyviai tyrinėjo savo santykį su kasdienybe ir šiuolaikiniu menu. Jie taip pat laikinai papildė parodą „Ta pati diena“ naujais, komandose sukurtais darbais, išbandydami ne tik meninink(i)ų, bet ir kuratorių vaidmenis. Daugeliui dalyvių apsilankymas Šiuolaikinio meno centre buvo pirmasis, kaip ir viena pirmųjų pažinčių su šiuolaikiniu menu.
„Programos tikslas buvo sukurti erdvę skirtingų miestų ir regionų meno mokyklų mokiniams susitikti, megzti ryšius, kartu kurti ir dalintis savo patirtimis. Dirbtuvių metu išryškėjo ir kita labai svarbi šio projekto misija – tyrinėti šių jaunųjų kūrėjų turimas nuostatas ir stereotipus apie šiuolaikinį meną bei pakviesti juos atrasti asmeninį santykį su iš pirmo žvilgsnio jiems tolimais, nesuprantamais šiuolaikinio meno kūriniais. Šios dirbtuvės buvo labai įdomus ir gilus procesas, skatinantis ir toliau ieškoti naujų būdų, kaip kūrybiškai ir įtraukiai edukuoti apie meną“, – pasakoja programos kūrėjos Agnė Taliūtė ir Saulė Norkutė
Dirbtuvių dalyvių įspūdžiai:
„Prieš šitą edukaciją visiškai nesupratau šiuolaikinio meno. Per šią edukaciją supratau, kad šiuolaikiniam menui labai svarbi mintis ir kūrybinis mąstymas. Duotos užduotys buvo labai smagios ir man patiko.“ (Ditė)
„Šiandien buvom ŠMC ir supratau, kad šiuolaikinis menas tikrai gali būt labai keistas, bet tuo pačiu ir įdomus. Pvz., mačiau numestą piniginę ant žemės. Iš pradžių galvojau, kad kažkas ją pametė, bet paskui supratau, kad tai yra meno dalis. Man buvo įdomu, nes atrodo, kad toks paprastas daiktas kaip piniginė gali turėti prasmę – gal apie vertybes, apie tai, ką žmonės pameta gyvenime, ar kaip mes reaguojam į tokius dalykus. Jei reikėtų pasiimt kokią nors idėją, gal pasiimčiau tą piniginę, nes ji privertė pagalvot kitaip apie paprastus daiktus.“ (Salomėja)
„Man labai patiko paroda – ji puikiai atskleidė, koks įvairiapusis ir netikėtas gali būti šiuolaikinis menas. Buvo įdomu matyti, kaip menininkai naudoja skirtingas formas, medžiagas ir idėjas, kad perteiktų dabarties problemas ir emocijas. Šiuolaikinis menas mane žavi tuo, kad jis stebina ir priverčia susimąstyti, tačiau turiu pripažinti, kad man vis tiek artimesnis klasikinis menas. Jo estetika ir tradicijos visada palieka ypatingą įspūdį, kurio šiuolaikinis menas man dar neatstoja. Nepaisant to, tikrai norėčiau dar kartą dalyvauti tokioje parodoje – tai unikali patirtis.“ (Gabrielė)
„Ankščiau visiškai nesupratau šiuolaikinio meno esmės, jis atrodė nuobodus ir nevertas dėmesio, bet pamačius ir apžiūrėjus visą parodą bei išgirdus kai kurių meno kūrinių istorijas supratau, kad šiuolaikinis menas yra kur kas daugiau nei nuobodus. Jis turi plačią istoriją ir gilią reikšmę. Tikrai tikiuosi, kad turėsime daugiau galimybių aplankyti tokių įdomių parodų.“ (Maja)
„Šiuolaikinio meno paroda man buvo įdomi ir dar nematyta, ir buvo net tokių meno kūrinių, kurių net nesupratau, kodėl čia menas. Bet dar buvau ir Šiuolaikinio meno centro edukacijoje, kurioje mes veikėme ivairiausias veiklas, jos man labai patiko ir buvo labai įdomios.“ (Žygimantas)
Nuotraukų autorė: Remigija Vilniūtė.